Warto mieć na uwadze trzy duże elementy WIG

Październik może, ale nie musi wygenerować specyficzne dla naszego polskiego rynku impulsy dla ruchu WIG – mówi Maciej Bobrowski, dyrektor działu analiz DM BDM.

Publikacja: 08.10.2023 13:34

Maciej Bobrowski, dyrektor działu analiz DM BDM.

Maciej Bobrowski, dyrektor działu analiz DM BDM.

Foto: Fot. parkiet TV

Jakie są wasze aktualne przewidywania odnośnie do koniunktury na rynkach akcji w czwartym kwartale 2023 r.? Jakie są czynniki ryzyka, a jakie możliwe impulsy wzrostu indeksów?

Czekamy na potencjalne jesienne impulsy dla rynku. Już niebawem odbędą się wyczekiwane październikowe wybory i po ich rozstrzygnięciu inwestorzy będą musieli sobie odpowiedzieć, czy dotychczasowe podejście do wycen poszczególnych obszarów rynku, w tym stosowanej premii za ryzyko inwestycyjne w podmioty z dominującym wpływem Skarbu Państwa, jest właściwe, a może powinno ulec stopniowej zmianie.

W tym kontekście wskazujemy m.in. na trzy duże elementy portfela WIG.

Jakie?

Na WIG-banki, WIG-energetyka czy WIG-paliwa, które łącznie mogą zdecydować o tym, w którym miejscu znajdzie się WIG na przełomie 2023 i 2024 r. Zatem uważamy, że październik może, ale nie musi wygenerować specyficzne dla naszego polskiego rynku impulsy dla ruchu indeksu WIG.

Jednocześnie akcentujemy pogorszenie perspektyw makro na najbliższe kwartały dla Polski i obszaru euro.

Jak w tym kontekście należy patrzeć na atrakcyjność spółek w poszczególnych indeksach?

Utrzymujemy, że w perspektywie średnioterminowej nadal pierwszym wyborem powinny być spółki o największej kapitalizacji i płynności, czyli podmioty z WIG20 czy mWIG40.

Jednocześnie dostrzegamy coraz więcej niepokoju inwestorów o podmioty z obszaru sWIG80 oraz mniejsze – spoza tego indeksu. Mamy wrażenie, że sezon wyników finansowych za trzeci kwartał 2023 r. potwierdzi te obawy.

Przy braku zmian w podejściu inwestorów do wspomnianych branż utrzymanie obecnych poziomów indeksu WIG w otoczeniu bieżących słabych odczytów statystycznych (obrazujących stan krajowej gospodarki) uznamy za oznakę siły byków i wiarę w perspektywę odczuwalnej poprawy dynamik PKB już od pierwszej połowy 2024 r.

Jak obecnie należy oceniać wyceny spółek notowanych na warszawskiej giełdzie? Czy na przykład pod względem wskaźników rynkowych są one nadal relatywnie niskie, patrząc historycznie? Jak się mają do wycen konkurencyjnych spółek notowanych na zagranicznych giełdach?

Według nas obecne wskaźniki dla spółek z GPW, takie jak P/E czy P/BV, są niskie na tle historycznych danych.

Natomiast warto odnotować, że jest to w dużej mierze efekt bieżących niskich akceptowalnych wycen spółek, w których dominujący wpływ ma Skarb Państwa.

Czytaj więcej

25 dywidendowych tygrysów na bieżący kwartał
Dywidendy
Jaką dywidendę wypłaci Pekao?
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Dywidendy
Apator sypnie groszem w grudniu
Dywidendy
Mercator: Dużo chętnych do sprzedaży akcji
Dywidendy
Rainbow Tours wypłaci dywidendę zaliczkową
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Dywidendy
Czas na dywidendy zaliczkowe. Deweloperzy wybiegają przed szereg
Dywidendy
Mercor: Dywidenda o połowę niższa niż przed rokiem