Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, złoto

Publikacja: 22.02.2024 09:38

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Foto: parkiet.com

ROPA NAFTOWA

Informacje z rafinerii wsparcie dla cen ropy naftowej.

Notowania ropy naftowej nie mają obecnie ewidentnie siły na kontynuację zwyżek – ale jednocześnie, opierają się spadkom notowań. W rezultacie, cena ropy naftowej w tym tygodniu porusza się przez większość czasu w ruchu bocznym. W przypadku ropy naftowej WTI, cena porusza się w rejonie 78 USD za baryłkę, a dla ropy Brent są to okolice 82-83 USD za baryłkę.

W tym tygodniu wsparciem dla notowań ropy naftowej są informacje ze Stanów Zjednoczonych, dotyczące planowanego restartu operacyjnego kilku tamtejszych rafinerii. Po pierwsze, rafineria BP w stanie Indiana, największa w środkowo-zachodniej części USA, odpowiadająca za przerób 435 tys. baryłek ropy dziennie, ma w marcu wznowić działalność po awarii prądu w dniu 1 lutego. Po drugie, także rafineria Total Energies w Port Arthur w Teksasie, odpowiadająca za przerób 238 tys. baryłek dziennie, pracuje nad całkowitym restartem operacji, ponieważ ze względu na przerwę w dostawach prądu jej działalność znajduje się obecnie na minimalnym poziomie. Ogólnie, aktywność amerykańskich rafinerii spadła do najniższego poziomu od dwóch lat.

Foto: DM BOŚ

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Zapowiedzi wznowienia pełnej działalności operacyjnej przez duże rafinerie stanowią wsparcie dla notowań ropy naftowej. W ostatnich tygodniach to właśnie zaburzenia w ich pracach przyczyniły się do wzrostu zapasów ropy naftowej w USA. Pokazały to zresztą także dane za miniony tydzień.

Wczoraj Amerykański Instytut Paliw (API) podał, że zapasy ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu wzrosły aż o 7,17 mln baryłek. Wzrosły także zapasy benzyny, natomiast spadły zapasy destylatów. Dzisiaj oficjalne dane przedstawi Departament Energii USA.

Foto: DM BOŚ

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

ZŁOTO

Kontynuacja spokojnych zwyżek cen złota.

W tym tygodniu notowania złota systematycznie, ale też dość powoli, pną się w górę. Obecnie cena kruszcu sięga poziomów 2040 USD za uncję, co oznacza, że powróciła ona do poziomów z pierwszej połowy poprzedniego tygodnia.

Słabość amerykańskiego dolara oraz napięcia geopolityczne (głównie niestabilna sytuacja w Strefie Gazy) stanowią wsparcie dla notowań złota. Niemniej, scenariusze dla kruszcu na najbliższe miesiące nie są jednoznacznie optymistyczne.

Wczoraj opublikowane zostały minutes z ostatniego posiedzenia Fed, które wskazywały na to, że większość przedstawicieli Rezerwy Federalnej obawia się falstartu łagodnej polityki monetarnej – czyli nie chcą oni, aby stopy procentowe zostały obniżone zbyt wcześnie. Ten sygnał wspiera dolara i negatywnie przekłada się na ceny złota, ale w tym momencie jest już on uwzględniony w cenach. Inwestorzy czekają więc na konkretne terminy, rozważane przez Fed jako daty pierwszych obniżek stóp procentowych.

Foto: DM BOŚ

Notowania złota – dane dzienne

Surowce
Wyjazd na Święta tańszy niż rok temu. Powinno być jeszcze taniej
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Surowce
Złoto niewzruszone
Surowce
Załamanie cen ropy naftowej
Surowce
Blask złota nie gaśnie
Surowce
Nie tylko złoto rozpala emocje
Surowce
Cła windują ceny miedzi