Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, złoto

Publikacja: 24.01.2023 11:09

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Foto: parkiet.com

ROPA NAFTOWA

Wzrost importu ropy naftowej z Rosji do Indii.

Na początku bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej ma miejsce delikatny ruch wzrostowy. Jest on jednak symboliczny, bowiem wśród inwestorów na rynku ropy naftowej panują mieszane nastroje.

Z jednej strony, liczą oni na wzrost popytu na paliwa w Chinach po tamtejszych otwarciu granic. Zresztą, pierwsze dane już na to wskazują. Obecnie trwają jednak w Chinach obchody Nowego Roku Księżycowego, więc na więcej danych przyjdzie nam poczekać do lutego. Z drugiej strony, kondycja gospodarki Stanów Zjednoczonych jest daleka od idealnej. Ostatnie dane makro często bywały gorsze od oczekiwań – także te dotyczące zapasów ropy naftowej, sugerujące słabość lokalnego popytu.

Tymczasem ciekawe informacje napływają z Indii. Ten azjatycki kraj to – oprócz Chin i USA – jeden z kluczowych konsumentów ropy naftowej oraz istotny importer. Indie nie posiadają bowiem własnych dużych zasobów ropy, więc w ogromnym stopniu polegają na dostawach spoza kraju.

Foto: DM BOŚ

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Według oficjalnych rządowych statystyk, w grudniu 2022 r. import ropy naftowej do Indii wyniósł 19,52 mln ton, czyli był o 2,7% wyższy od importu w listopadzie. To także najlepszy wynik od pięciu miesięcy. Zwyżka importu to przede wszystkim efekt utrzymujących się atrakcyjnych cen rosyjskiej ropy naftowej dla odbiorców z Indii. O ile kraje zachodnie ograniczyły import ropy z Rosji niemalże do zera, dla Indii oznaczało to możliwość zaopatrzenia się w ropę z Rosji, sprzedawaną z dyskontem.

W rezultacie, Rosja w ostatnich miesiącach pozostaje głównym dostawcą ropy do Indii. Niemniej, warto mieć na uwadze to, że ogólny import ropy do tego kraju nie zwiększył się istotnie w ostatnich miesiącach – po prostu Rosja wypiera innych dostawców ropy do Indii. W grudniu łączny import ropy naftowej do Indii w ujęciu rdr spadł o 0,7%. Podobnie jak w wielu innych krajach, także w Indiach dostrzegalne są efekty spowolnienia gospodarczego.

Foto: DM BOŚ

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

ZŁOTO

Kontynuacja zwyżek notowań złota.

Notowania złota kontynuują systematyczne zwyżki. Cena tego kruszcu obecnie oscyluje w okolicach 1936 USD za uncję, a dzisiaj już przekraczała 1940 USD za uncję, docierając tym samym do tegorocznego maksimum i do najwyższego poziomu od kwietnia poprzedniego roku.

Zwyżkom notowań złota w ostatnim czasie sprzyjała słabość dolara oraz wiążące się z tym oczekiwania złagodzenia podejścia Fed do polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych. Z tej przyczyny, inwestorzy na rynku złota nadal uważnie śledzą przede wszystkim dane makro z USA, które będą nadawać ton działaniom Fed. W tym tygodniu istotne będą zarówno dzisiejsze odczyty PMI, jak i szereg czwartkowych danych, dotyczących m.in. PKB czy też rynku pracy. Im gorsze dane makro w USA, tym większa szansa na łagodniejsze podejście Fed do polityki monetarnej – co z kolei stanowiłoby wsparcie dla cen złota.

Inwestorzy obecnie chętnie dodają złoto do swoich portfeli dla dywersyfikacji. Niemniej, w niektórych krajach ten efekt jest słabiej widoczny. Dla przykładu, w Indiach w bieżącym tygodniu notowania kontraktów futures na złoto zwyżkowały do historycznych rekordów, co w ostatnich dniach przyczyniło się do wyhamowania popytu na ten metal.

Foto: DM BOŚ

Notowania złota – dane dzienne

Surowce
Surowce boją się ceł
Surowce
Problem z dostawami gazu?
Surowce
Złote czasy
Surowce
Czekolada będzie droższa?
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Surowce
Rekordowo drogie kakao. Czy czekoladowe Mikołaje staną się luksusem?
Surowce
Czarny koń 2025 r.?