Notowaniom ropy naftowej udało się wypracować korektę wzrostową pod koniec minionego tygodnia, jednak i tak nie była ona wystarczająco dynamiczna, by udało się zakończyć cały tydzień na plusie. Zamiast tego, na rynku ropy naftowej nadal mamy do czynienia z wyraźnym średnioterminowym trendem spadkowym.
Dzisiaj rano notowania ropy naftowej tkwią w wąskiej konsolidacji w okolicach piątkowego zamknięcia. Na razie jednak nastroje na rynku tego surowca sprzyjają kontynuacji zniżek. Na pierwszy plan wysuwają się coraz liczniejsze prognozy zakładające, że popyt na ropę naftową i paliwa w Chinach może w tym roku spaść po raz pierwszy od dwudziestu lat.
Analitycy z Energy Aspects podali bowiem szacunki, zakładające, że popyt na benzynę, diesel oraz paliwo lotnicze w Chinach w tym roku może spaść o 380 tys. baryłek dziennie do poziomu średnio 8,09 mln baryłek dziennie. Jeśli te prognozy by się spełniły, to byłaby to pierwsza zniżka od 2002 r. Dla porównania, w 2021 r. wzrost popytu wyniósł 450 tys. baryłek dziennie, czyli 5,6% rdr.
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Powyższe wyliczenia wydają się mieć uzasadnienie, bowiem dotychczasowe miesiące na rynku chińskim były trudne pod kątem popytu na ropę i paliwa. W pierwszej połowie roku najpoważniejszym problemem chińskiej gospodarki były restrykcje pandemiczne w kluczowych metropoliach (Szanghaj, Pekin) – a na uwagę zasługuje fakt, że ograniczenia związane z koronawirusem nadal powracają w różnych rejonach tego kraju. Jak dotychczas, w okresie styczeń-sierpień 2022, import ropy naftowej do Chin łącznie zniżkował o 4,7% rdr, co jest pierwszą zniżką w analogicznym okresie od 2004 r.