Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, złoto

ROPA NAFTOWA. Popyt na ropę w Chinach może spaść po raz pierwszy od 20 lat.

Publikacja: 12.09.2022 09:49

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Foto: parkiet.com

Notowaniom ropy naftowej udało się wypracować korektę wzrostową pod koniec minionego tygodnia, jednak i tak nie była ona wystarczająco dynamiczna, by udało się zakończyć cały tydzień na plusie. Zamiast tego, na rynku ropy naftowej nadal mamy do czynienia z wyraźnym średnioterminowym trendem spadkowym.

Dzisiaj rano notowania ropy naftowej tkwią w wąskiej konsolidacji w okolicach piątkowego zamknięcia. Na razie jednak nastroje na rynku tego surowca sprzyjają kontynuacji zniżek. Na pierwszy plan wysuwają się coraz liczniejsze prognozy zakładające, że popyt na ropę naftową i paliwa w Chinach może w tym roku spaść po raz pierwszy od dwudziestu lat.

Analitycy z Energy Aspects podali bowiem szacunki, zakładające, że popyt na benzynę, diesel oraz paliwo lotnicze w Chinach w tym roku może spaść o 380 tys. baryłek dziennie do poziomu średnio 8,09 mln baryłek dziennie. Jeśli te prognozy by się spełniły, to byłaby to pierwsza zniżka od 2002 r. Dla porównania, w 2021 r. wzrost popytu wyniósł 450 tys. baryłek dziennie, czyli 5,6% rdr.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

Powyższe wyliczenia wydają się mieć uzasadnienie, bowiem dotychczasowe miesiące na rynku chińskim były trudne pod kątem popytu na ropę i paliwa. W pierwszej połowie roku najpoważniejszym problemem chińskiej gospodarki były restrykcje pandemiczne w kluczowych metropoliach (Szanghaj, Pekin) – a na uwagę zasługuje fakt, że ograniczenia związane z koronawirusem nadal powracają w różnych rejonach tego kraju. Jak dotychczas, w okresie styczeń-sierpień 2022, import ropy naftowej do Chin łącznie zniżkował o 4,7% rdr, co jest pierwszą zniżką w analogicznym okresie od 2004 r.

Nie ulega wątpliwości, że kluczowym czynnikiem, który będzie decydował o sytuacji na rynku ropy naftowej, będzie sytuacja w światowej gospodarce. Kłopoty w Chinach – jednej z największych gospodarek świata – dokładają się tylko do wszechobecnych już oczekiwań dotkliwej recesji.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

ZŁOTO

Inflacja CPI w USA w centrum uwagi na rynku złota.

Odreagowanie spadkowe amerykańskiego dolara w ostatnich dniach otworzyło notowaniom metali szlachetnych drogę do odbicia notowań w górę. Złoto jednak póki co wypracowuje niewielkie zwyżki, co świadczy o utrzymywaniu się negatywnego sentymentu inwestorów na tym rynku.

Dzisiaj na rynku złota obserwujemy delikatne zwyżki, a cena kruszcu oscyluje w okolicach 1735 USD za uncję. Uwaga inwestorów skupia się jednak już nie na sytuacji dziś, lecz na prognozach jutrzejszego odczytu inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych. Dane dotyczące amerykańskiej inflacji rozgrzewają inwestorów ze względu na ich duży wpływ na działania Rezerwy Federalnej – im wyższy odczyt inflacji, tym większe prawdopodobieństwo, że Fed będzie nadal agresywnie podnosił stopy procentowe, by stłumić wzrost cen.

Niemniej, oczekiwania rynkowe zakładają, że odczyt inflacji zanotuje już drugi miesięczny spadek w ujęciu rdr. Po czerwcowym 9,1% rdr i lipcowym 8,5% rdr, obecnie oczekiwany jest odczyt na poziomie 8,1% rdr. O ile niższa inflacja mogłaby faktycznie przynieść dalszą odwilż na rynku dolara, to istotne będzie to, jak do tego odczytu podejdą przedstawiciele Fed – ponieważ nie ulega wątpliwości, że odczyt na poziomie wyższym niż 8% rdr nadal jest relatywnie wysoki na przestrzeni ostatnich dekad w USA.

Notowania złota – dane dzienne

Notowania złota – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

Surowce
Surowce boją się ceł
Surowce
Problem z dostawami gazu?
Surowce
Złote czasy
Surowce
Czekolada będzie droższa?
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Surowce
Rekordowo drogie kakao. Czy czekoladowe Mikołaje staną się luksusem?
Surowce
Czarny koń 2025 r.?