Bezpieczeństwo energetyczne, modernizacja, cele środowiskowe i rozwój oferty to filary nowej strategii Orlenu. Dokument „Energia jutra zaczyna się dziś”, który powstawał od dziewięciu miesięcy, przewiduje największy program inwestycji rozwojowych w historii koncernu. Jego celem jest m.in. zwiększenie wydobycia gazu, budowa czterech morskich farm wiatrowych, wielkoskalowych magazynów energii i co najmniej dwóch małych elektrowni jądrowych.
– Przyczynimy się do budowy niezależności energetycznej polskiej i regionalnej gospodarki. Będziemy bezpieczni, konkurencyjni i nowocześni. Zainwestujemy w to nawet 380 mld zł – powiedział Ireneusz Fąfara, prezes Orlenu, podczas prezentacji strategii. Zauważył, że to największy program rozwojowy w historii polskiej energii. – W naszej branży jest wiele do nadrobienia. To dekada ostatniej szansy dla obszaru energii, dlatego przyspieszamy – deklarował Fąfara. Dodał, że równolegle koncern intensyfikuje integrację spółek z grupy, wprowadza i utrwala reguły ładu korporacyjnego oraz nowoczesne, przejrzyste zasady zarządzania. Optymalizuje projekty i procesy, aby sukcesywnie zwiększać wartość grupy dla akcjonariuszy.
Rozwój grupy na czterech filarach
Strategia przewiduje, że rozwój koncernu opierać się będzie na czterech filarach. Pierwszy związany jest z tzw. maksymalizacją wartości, a więc realizacją inwestycji w aktywa o najwyższym potencjale zwrotu oraz w projekty dotyczące transformacji energetycznej. Drugi filar to innowacyjny i zrównoważony portfel produktów. Obejmuje on rozwój nowych produktów i linii biznesowych napędzających transformację energetyczną w regionie oraz inwestycje w niskoemisyjne innowacje. Kolejny strategiczny obszar aktywności koncernu to optymalizacja aktywów mająca przyczynić się do poprawy wyników finansowych. Chodzi tu m.in. o pełną integrację majątku przejętego po fuzji z Lotosem i PGNiG. Wreszcie czwarty filar dotyczy zdyscyplinowanego zarządzanie kapitałem w celu ograniczenia ryzyka inwestycyjnego.