Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 31.03.2025 22:49 Publikacja: 11.04.2023 21:00
Fot. r. gardziński
Foto: Robert Gardzinski
Jak na globalnych rynkach akcji zapowiada się II kwartał? Jakie są szanse na zwyżki, a jakie czynniki ryzyka?
Po zmiennym I kwartale, sile S&P 500 i słabości WIG20 oraz mocnym sWIG80 zakładam, że II kwartał będzie również pod znakiem zmienności. Z jednej strony odczyty makro z USA są mocne, co przekłada się na lepsze zachowanie S&P 500 czy NASDAQ. Z drugiej strony szczyt inflacji w USA sprzyja poprawie nastawienia do obligacji, ale i spadku oczekiwanych podwyżek stopy procentowej oraz powrotowi spekulacji na spadek stopy procentowej Fedu pod koniec 2023 r. Zmiana percepcji przez rynek polityki monetarnej w USA wpływa na spadek inwersji krzywej rentowności w USA z blisko 1,1 pkt proc. do blisko 0,6 pkt proc. Przy czym dopiero wyjście na dodatnie wartości jest historycznie silnie negatywnym sygnałem, ponieważ oznacza, że słabe dane makro zmuszają władze monetarne do obniżek stopy procentowej. Inwestorzy są w pewnego rodzaju hibernacji w ocenie kondycji gospodarki USA czy Chin i drugi kwartał będzie „sprawdzam” co do kosztów dotychczasowych podwyżek stóp w USA i kondycji gospodarki chińskiej. Szukając historycznych analogii, jesteśmy blisko września 2008 r. i upadku Lehman Brothers, czego przykładem jest przejęcie Credit Suisse. Warto dodać, że optymiści mogą zaakcentować szansę na rychłą i udaną kontrofensywę wojsk ukraińskich, co poprawiałoby nastawienie do regionu.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W 2024 r. wskazania biur maklerskich przyniosły średnią stopę zwrotu o 12,6 pkt proc. wyższą niż zmiana WIG. Najjaśniej błyszczały spółki wytypowane przez BM Banku BNP i BM Banku Millennium. Na kogo teraz stawiają eksperci?
Zmienność na rynkach akcji rośnie. W niespokojnych czasach solidne spółki z potencjałem wypłaty dywidendy są na wagę złota. Eksperci z pięciu biur maklerskich wskazali swoich faworytów na końcówkę roku. Aż siedem przedsiębiorstw się powtarza. Są to: cyber_Folks, Kruk, LPP, Murapol, Pekao, PKO BP oraz XTB.
Indeksy w IV kwartale mogą nie błyszczeć, ale wciąż jest miejsce do zarobku – mówi Adam Zajler, ekspert BM Banku Millennium.
W drugim kwartale wskazania brokerów wygrały z szerokim rynkiem o 5 pkt proc. Na które firmy radzą postawić w najbliższych miesiącach? Wśród faworytów są cyber_Folks, Orlen, Pekao, Kruk , LPP i Vercom.
Nie widzimy jeszcze oznak huraoptymizmu, takich jak masowe napływy kapitału na GPW, do funduszy albo liczne IPO – mówi Michał Krajczewski, szef zespołu doradztwa inwestycyjnego BM BNP Paribas BP.
Wyceny na krajowym rynku nadal są niskie – mówi Michał Krajczewski, kierownik zespołu doradztwa inwestycyjnego Biura Maklerskiego BNP Paribas Bank Polska.
W pierwszych trzech miesiącach 2024 r. wskazania analityków wygrały z szerokim rynkiem o ponad 6 pkt proc. Na które firmy radzą postawić w obecnym kwartale? Oprócz dywidendowych pewniaków są też niespodzianki.
Ostatnie tygodnie dały w kość zarówno inwestorom na rynkach akcji, jak i obligacji. Niespokojne czasy niektórzy wolą wciąż przeczekać w tych drugich. Część zarządzających liczy też na wciąż dobre zachowanie surowców, głównie metali szlachetnych.
– Spółki z WIG20 nie wyczerpały jeszcze swojego potencjału, ale więcej do zaoferowania mają te notowane na szerokim rynku – uważa Sobiesław Kozłowski, dyrektor departamentu analiz i doradztwa w Noble Securities.
Eksperci szukają zysków przede wszystkim na szerokim rynku, który w lutym okazał się bardzo kapryśny. Czy spółki, na które postawili w marcu, pozytywnie przełożą się na stopy zwrotu ich portfeli?
Dość nieoczekiwanie giełda za oceanem radzi sobie w tym roku wyraźnie słabiej od europejskich parkietów, a Nasdaq notuje już całkiem sporą stratę. W marcu inwestorzy jednak znów mogą sięgnąć po technologiczne tuzy z USA.
W ciągu miesiąca walory Amazona przeceniły się o ponad 13 proc., ale w tym tygodniu widać reakcję popytu na okolice 200 dolarów.
Polskie aktywa, w tym m.in. złoty i akcje notowane na GPW, powinny doświadczyć w tym miesiącu korekty spadkowej – spodziewają się analitycy. Wciąż zaś dużym optymizmem wykazują się oni w stosunku do metali szlachetnych.
W lutym mieliśmy zarówno dni imponujących zwyżek polskich akcji, jak i znaczącej korekty. Koniec końców był to jednak kolejny dobry miesiąc dla inwestorów, a to sprawia, że czują się oni coraz pewniej z akcjami.
Hossa trwa, choć coraz więcej analityków łapie się za głowę, obserwując kolejne zwyżki indeksów. Eksperci analizy technicznej z tysięcy światowych spółek wybrali na luty siedem firm. Część z nich stara się podążać za trendem, inni stawiają na przedsiębiorstwa, które mogą przeciwstawić się rynkowi .
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas