Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 22.01.2025 15:00 Publikacja: 11.04.2023 21:00
Fot. r. gardziński
Foto: Robert Gardzinski
Jak na globalnych rynkach akcji zapowiada się II kwartał? Jakie są szanse na zwyżki, a jakie czynniki ryzyka?
Po zmiennym I kwartale, sile S&P 500 i słabości WIG20 oraz mocnym sWIG80 zakładam, że II kwartał będzie również pod znakiem zmienności. Z jednej strony odczyty makro z USA są mocne, co przekłada się na lepsze zachowanie S&P 500 czy NASDAQ. Z drugiej strony szczyt inflacji w USA sprzyja poprawie nastawienia do obligacji, ale i spadku oczekiwanych podwyżek stopy procentowej oraz powrotowi spekulacji na spadek stopy procentowej Fedu pod koniec 2023 r. Zmiana percepcji przez rynek polityki monetarnej w USA wpływa na spadek inwersji krzywej rentowności w USA z blisko 1,1 pkt proc. do blisko 0,6 pkt proc. Przy czym dopiero wyjście na dodatnie wartości jest historycznie silnie negatywnym sygnałem, ponieważ oznacza, że słabe dane makro zmuszają władze monetarne do obniżek stopy procentowej. Inwestorzy są w pewnego rodzaju hibernacji w ocenie kondycji gospodarki USA czy Chin i drugi kwartał będzie „sprawdzam” co do kosztów dotychczasowych podwyżek stóp w USA i kondycji gospodarki chińskiej. Szukając historycznych analogii, jesteśmy blisko września 2008 r. i upadku Lehman Brothers, czego przykładem jest przejęcie Credit Suisse. Warto dodać, że optymiści mogą zaakcentować szansę na rychłą i udaną kontrofensywę wojsk ukraińskich, co poprawiałoby nastawienie do regionu.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W 2024 r. wskazania biur maklerskich przyniosły średnią stopę zwrotu o 12,6 pkt proc. wyższą niż zmiana WIG. Najjaśniej błyszczały spółki wytypowane przez BM Banku BNP i BM Banku Millennium. Na kogo teraz stawiają eksperci?
Zmienność na rynkach akcji rośnie. W niespokojnych czasach solidne spółki z potencjałem wypłaty dywidendy są na wagę złota. Eksperci z pięciu biur maklerskich wskazali swoich faworytów na końcówkę roku. Aż siedem przedsiębiorstw się powtarza. Są to: cyber_Folks, Kruk, LPP, Murapol, Pekao, PKO BP oraz XTB.
Indeksy w IV kwartale mogą nie błyszczeć, ale wciąż jest miejsce do zarobku – mówi Adam Zajler, ekspert BM Banku Millennium.
W drugim kwartale wskazania brokerów wygrały z szerokim rynkiem o 5 pkt proc. Na które firmy radzą postawić w najbliższych miesiącach? Wśród faworytów są cyber_Folks, Orlen, Pekao, Kruk , LPP i Vercom.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Nie widzimy jeszcze oznak huraoptymizmu, takich jak masowe napływy kapitału na GPW, do funduszy albo liczne IPO – mówi Michał Krajczewski, szef zespołu doradztwa inwestycyjnego BM BNP Paribas BP.
Wyceny na krajowym rynku nadal są niskie – mówi Michał Krajczewski, kierownik zespołu doradztwa inwestycyjnego Biura Maklerskiego BNP Paribas Bank Polska.
W dobie marazmu na krajowym rynku akcji krajowi inwestorzy coraz chętniej patrzą na zagraniczne parkiety. W jakich spółkach eksperci analizy technicznej widzą największy potencjał?
Jesteśmy pozytywnie nastawieni do długoterminowego długu amerykańskiego – mówi Marcin Ciesielski, członek zarządu Ceres Dom Inwestycyjny. Według niego w tym roku w USA dojdzie do dwóch bądź trzech obniżek stóp procentowych.
Po zachowaniu amerykańskiego rynku akcji w ostatnich dniach widać, że nerwowość wśród inwestorów rośnie. Mimo to rentowności obligacji skarbowych pozostają wysoko. Część ekspertów nazywa to anomalią, jednak nie wszyscy. Ci drudzy pozostają przy akcjach.
Mimo zmiennych nastrojów na krajowym rynku akcji najbardziej zyskowne portfele typujących ekspertów przyniosły dwucyfrowe stopy zwrotu w całym 2024 roku. Na które spółki postawili w styczniu?
– Otoczenie makro i niepewna sytuacja geopolityczna na świecie nie sprzyjają odbiciu na krajowym rynku akcji – uważa Maciej Bobrowski, dyrektor wydziału analiz BM BDM.
W 2024 r. wskazania biur maklerskich przyniosły średnią stopę zwrotu o 12,6 pkt proc. wyższą niż zmiana WIG. Najjaśniej błyszczały spółki wytypowane przez BM Banku BNP i BM Banku Millennium. Na kogo teraz stawiają eksperci?
Styczeń na rynkach znów może stać pod znakiem wyższej zmienności, szczególnie ze względu na objęcie urzędu prezydenta Stanów Zjednoczonych przez Donalda Trumpa. Jak się na to przygotować?
Z początkiem nowego roku rusza kolejna edycja portfela technicznego „Parkietu”. Eksperci od japońskich świec i kresek upatrzyli sobie głównie średnie i małe firmy, które mimo wszystko w 2024 r. na ogół zachowały fason.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas