Jak na globalnych rynkach akcji zapowiada się II kwartał? Jakie są szanse na zwyżki, a jakie czynniki ryzyka?
Po zmiennym I kwartale, sile S&P 500 i słabości WIG20 oraz mocnym sWIG80 zakładam, że II kwartał będzie również pod znakiem zmienności. Z jednej strony odczyty makro z USA są mocne, co przekłada się na lepsze zachowanie S&P 500 czy NASDAQ. Z drugiej strony szczyt inflacji w USA sprzyja poprawie nastawienia do obligacji, ale i spadku oczekiwanych podwyżek stopy procentowej oraz powrotowi spekulacji na spadek stopy procentowej Fedu pod koniec 2023 r. Zmiana percepcji przez rynek polityki monetarnej w USA wpływa na spadek inwersji krzywej rentowności w USA z blisko 1,1 pkt proc. do blisko 0,6 pkt proc. Przy czym dopiero wyjście na dodatnie wartości jest historycznie silnie negatywnym sygnałem, ponieważ oznacza, że słabe dane makro zmuszają władze monetarne do obniżek stopy procentowej. Inwestorzy są w pewnego rodzaju hibernacji w ocenie kondycji gospodarki USA czy Chin i drugi kwartał będzie „sprawdzam” co do kosztów dotychczasowych podwyżek stóp w USA i kondycji gospodarki chińskiej. Szukając historycznych analogii, jesteśmy blisko września 2008 r. i upadku Lehman Brothers, czego przykładem jest przejęcie Credit Suisse. Warto dodać, że optymiści mogą zaakcentować szansę na rychłą i udaną kontrofensywę wojsk ukraińskich, co poprawiałoby nastawienie do regionu.
Jak teraz wyglądają wyceny w Warszawie? Czy nadal można stwierdzić, że jest tanio?
Cena do wartości księgowej dla WIG jest blisko jedności, co od 2009 r. jest wartością poniżej średniej dziesięcioletniej (1,2) oraz bliskiej jednemu odchyleniu standardowemu poniżej ww. średniej. Przy czym równocześnie superokazje to poziomy zbliżone do 0,8x P/BV, które mogłyby być testowane w przypadku dużych rezerw w bankach dotyczących TSUE.
Wydawało się, że trudne otoczenie makro negatywnie wpłynie na chęć do wypłaty dywidend, ale chyba nadal można się załapać na solidne wypłaty na GPW?