Perspektywy dla akcji są pozytywne

Wyceny na krajowym rynku nadal są niskie – mówi Michał Krajczewski, kierownik zespołu doradztwa inwestycyjnego Biura Maklerskiego BNP Paribas Bank Polska.

Publikacja: 09.04.2024 06:00

Fot. r. gardziński

Fot. r. gardziński

Foto: Robert Gardzinski

Jakie są wasze przewidywania dotyczące koniunktury na rynkach?

W najbliższych miesiącach perspektywy dla akcji są moim zdaniem pozytywne. Po pierwsze cały czas wyceny krajowego rynku są niskie. Na tle historycznym, jak i w porównaniu z innymi rynkami, a perspektywy gospodarcze w Polsce ulegają poprawie, co powinno wpłynąć na lepsze wyniki spółek. Jesteśmy też coraz lepiej oceniani przez inwestorów zagranicznych, którzy dostrzegają powyższe argumenty. Wsparciem w napływie kapitału mogą być również oczekiwane na rynkach zagranicznych obniżki stóp procentowych.

A czynniki ryzyka?

W krótkim terminie zaliczyłbym do nich mocne wykupienie i silnie optymistyczne nastroje inwestorów na giełdach rynków rozwiniętych, co może wpłynąć na 5–10-proc. korektę. W horyzoncie końcówki roku inwestorzy mogą zastanawiać się z kolei nad geopolityką, czyli jak wynik wyborów w USA wpłynie na krajowe akcje.

Jak pod względem dywidendowym zapowiada się 2024 r.?

Oczekujemy, że powinien być dobry.

Które branże będą szczególnie hojne, jeśli chodzi o wypłatę dywidendy?

Pozytywnie wyróżniać się powinien sektor finansowy na czele z bankami, które dostały zielone światło od KNF na wypłaty dywidend z wysokich zysków za 2023 r. W przypadku banków trend ten może również utrzymać się w przyszłym roku.

Podobną tendencję obserwujemy także np. w innych spółkach finansowych, jak PZU, XTB albo Kruk. Drugim dobrym sektorem powinni być deweloperzy mieszkaniowi, którzy również zanotowali poprawę wyników w 2023 r., a koniunktura na rynku mieszkaniowym utrzymuje się na dobrym poziomie. Z pozostałych sektorów wysoką dywidendę powinien tradycyjnie wypłacić Budimex. Do regularniejszych wypłat powróciło również Orange Polska. Z mniejszych spółek szansę na dwucyfrową stopę dywidendy mają np. Stalexport albo Elektrotim.

Portfel dywidendowy
Dwadzieścia jeden rozpędzonych rumaków na ostatni kwartał 2024 r.
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Portfel dywidendowy
Sporo zagrożeń dla akcji w końcówce roku
Portfel dywidendowy
22 dywidendowe rumaki do portfela na trzeci kwartał
Portfel dywidendowy
Hossa na warszawskiej giełdzie może być kontynuowana
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Portfel dywidendowy
Portfel dywidendowy kwiecień 2024 r.: 22 dywidendowe tuzy do portfela na obecny kwartał
Portfel dywidendowy
Analitycy znokautowali rynek. Na które firmy stawiają w I kwartale?