– Choć stopy procentowe pozostają bez zmian od pięciu miesięcy, to Rada Polityki Pieniężnej stopniowo jastrzębieje. Jeżeli bowiem ostatnie odczyty inflacji nie przekonują członków RPP do dalszej redukcji kosztu pieniądza, to warunki do tego w kolejnych kwartałach będą już tylko gorsze. Inflacja w II połowie roku ponownie zacznie przyspieszać, a perspektywy gospodarcze na lata 2025–2026 wyglądać będą znacznie lepiej po uruchomieniu środków z KPO i stopniowej poprawie nastawienia konsumentów. W rezultacie stopy procentowe mogą pozostać na obecnym poziomie nawet do końca 2025 r. – skomentował decyzję Mikołaj Raczyński, dyrektor zarządzający platformy inwestycyjnej Portu.
Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl, uzasadnia takie postępowanie przywróceniem 5-proc. stawki VAT-u na żywność i odmrażaniem cen energii.
– Inflacja szybko hamująca w kierunku 2,5 proc. r./r. lada moment osiągnie dołek i w kolejnych kwartałach przyspieszy do 5–6 proc. r./r. Kombinacja znoszenia działań osłonowych i rozpędzania się konsumpcji oraz tempa wzrostu gospodarczego zamknie drogę do cięcia kosztu pieniądza – mówi.
Czytaj więcej
Gdyby inflacja rozwijała się tak, jak założono w centralnej ścieżce projekcji, kupowane dziś obligacje indeksowane inflacją przegrałyby z obligacjami oszczędnościowymi o stałym oprocentowaniu.