Twórca przedsiębiorstwa nie wyklucza przejścia do rady nadzorczej

pytania do... Macieja Formanowicza, prezesa i największego udziałowca Forte, który kontroluje niemal 33 procent akcji spółki

Publikacja: 30.01.2010 00:07

Twórca przedsiębiorstwa nie wyklucza przejścia do rady nadzorczej

Foto: Archiwum

[b]Zdaniem analityków ubiegły rok pańska spółka może zaliczyć do udanych. Czego należy oczekiwać po wynikach w 2010 roku? Czy firmie uda się powtórzyć ubiegłoroczne rezultaty? Analitycy wskazują, że mogą z tym być problemy. [/b]

Kryzys zaczyna dotykać nie tylko instytucji finansowych, ale i zwykłych ludzi, co może nieco ograniczyć popyt. Jesteśmy jednak przekonani, a pokazała to historia ostatnich miesięcy, że kryzys nie będzie w równym stopniu odczuwany przez wszystkich producentów. My umocniliśmy naszą pozycję na rynkach i to dobrze rokuje na przyszłość. Nie wiemy jeszcze, jakie będą ostateczne wyniki za 2009 r., ale chciałbym, aby w 2010 nie były gorsze od ubiegłorocznych. Staramy się jeszcze rozszerzyć sieć odbiorców. Rozszerzamy paletę produktów, cały czas się modernizujemy i poprawiamy serwis. Zdajemy sobie sprawę z możliwych zagrożeń.

[b]A jak sobie radzą zagraniczne fabryki Forte: rosyjska i ukraińska?[/b]

W Rosji sprzedaż rozwija się bardzo dobrze. Co roku jest na wyższym poziomie. W tym roku oczekujemy około 25-proc. przyrostu sprzedaży. Fabryka jest rentowna. Biznes prowadzimy bezpiecznie w oparciu o płatności gwarantowane. Ukraina na razie nie jest dobrym rynkiem, ale tam nasze zaangażowanie jest mniejsze.

[b]Wracając do wyników. Czy zarząd będzie rekomendował walnemu zgromadzeniu akcjonariuszy wypłatę dywidendy z zysku za 2009 rok?[/b]

Uważam, że firma, która ma wolną gotówkę, powinna się dzielić z akcjonariuszami zyskiem. Sądzę, że co do zasady, rozsądne jest przeznaczanie na dywidendę od 25 do 50 proc. zysku netto. Nie mogę obecnie, przed zakomunikowaniem tego w raporcie bieżącym, wskazać konkretnej kwoty, tym bardziej że będzie to wniosek całego zarządu. (Z zysku za 2008 rok spółka wypłaciła prawie 2,4 mln zł, czyli 10 groszy na akcję – red.).

[b]Rok temu z uwagi na kryzys zarząd Forte wstrzymał inwestycje. Co z wydatkami w tym roku?[/b]

W 2009 r. wydaliśmy około 6 mln zł. W tym, w zależności od sytuacji rynkowej, zainwestujemy więcej. Myślę, że od dwóch do trzech razy więcej. Ale zaznaczam: zależeć to będzie od sytuacji na rynku.

[b]Na co firma przeznaczy pieniądze?[/b]

Będą to inwestycje zarówno odtworzeniowe, jak i modernizacyjne.

[b]Zarządza pan firmą od początku, czyli ponad 20 lat. Myślał pan o tym, by wytypować następcę?[/b]

Jest naturalną rzeczą, że w pewnym wieku przechodzi się od pracy operacyjnej do koncepcyjno-kontrolnej. Mam bardzo dobry zarząd i niewykluczone, że będę chciał pracować dalej, ale już w radzie nadzorczej. Jednak na razie sprawa nie jest konkretnie rozważana.

Parkiet PLUS
Pierwsza fuzja na Catalyst nie tworzy zbyt wielu okazji
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Parkiet PLUS
Wall Street – od euforii do technicznego wyprzedania
Parkiet PLUS
Polacy pozytywnie postrzegają stokenizowane płatności
Parkiet PLUS
Jan Strzelecki z PIE: Jesteśmy na początku "próby Trumpa"
Parkiet PLUS
Co z Ukrainą. Sobolewski z Pracodawcy RP: Samo zawieszenie broni nie wystarczy
Parkiet PLUS
Pokojowa bańka, czyli nadzieje i realia końca wojny o Ukrainę