– Koniunktura w naszej branży cały czas się rozkręca, co potwierdzają dane rynkowe. W ramach naszej grupy powtórzenie w tym roku ubiegłorocznego wyniku, kiedy podpisaliśmy umowy na najem blisko 100 tys. mkw. powierzchni magazynowej, traktujemy jako plan minimum. Zakładamy, że będzie to sporo więcej – mówi Radosław T. Krochta, prezes MLP Group. – Jesteśmy przygotowani do bardzo dynamicznego wzrostu. Na koniec minionego roku mieliśmy nieco ponad 300 tys. mkw. gotowej powierzchni magazynowo-produkcyjnej w naszych parkach, jednak docelowa powierzchnia obiektów logistycznych na posiadanych gruntach wynosi aż 1,12 mln mkw. To pozwala na blisko czterokrotny wzrost skali działania w perspektywie najbliższych lat – dodaje.
Krochta wskazuje, że dobra koniunktura panuje także w innych krajach, stąd decyzja o ekspansji zagranicznej. MLP Group za 6,45 mln euro kupiło grunt pod Dortmundem w Niemczech – park ma być gotowy w przyszłym roku. Planowana jest również inwestycja w pobliżu stolicy Rumunii. Z myślą o ekspansji spółka wypuściła obligacje warte 20 mln euro.
MLP Group, wykorzystując wynajęte parki logistyczne, zamierza w przyszłości utworzyć fundusz typu REIT, z aktywami o wartości kilkuset milionów złotych.
Biuro Inwestycji Kapitałowych jesienią pozyskało z IPO ponad 20 mln zł na rozbudowę swoich centrów logistycznych. Aktualnie firma zarządza trzema obiektami o łącznej powierzchni najmu prawie 56 tys. mkw. – Perspektywy wzrostu branży magazynowej oceniamy jako bardzo dobre, ten segment rynku nieruchomości rozwija się jak nigdy w historii – mówi Mirosław Koszany, prezes BIK. – Jesteśmy przekonani, że dobra koniunktura powinna utrzymać się także w kolejnych latach. Dlatego rozpoczęliśmy rozbudowę centrum w Sosnowcu o 25 tys. mkw i planujemy jeszcze w tym roku rozpocząć budowę trzeciego centrum, w Krakowie o powierzchni około 19 tys. mkw. – dodaje. Jego zdaniem spore zainteresowanie inwestorów IPO było spowodowane m.in. dobrymi perspektywami rozwoju rynku.
Atrakcyjna nisza
Budowa powierzchni magazynowych jest istotnym obszarem działalności Marvipolu.
– Rynek magazynowy w Polsce ma najlepszy okres w swojej historii. Wpływ na to ma wiele czynników, od zmian w gospodarce po sprzyjający roli Polski na gospodarczej mapie Europy rozwój infrastruktury transportowej. Rozwój e-commerce, zmiana w podejściu przedsiębiorców do posiadania zewnętrznych magazynów, wygodne połączenia autostradowe w zachodem Europy, rozwój sieci handlowych typu convenience, to główne, ale nie jedyne, czynniki przesądzające o obecnym boomie. Chcemy na tym skorzystać, zacieśniając współpracę z Grupą Panattoni – mówi Mariusz Książek, prezes i główny akcjonariusz Marvipolu.