Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 09.12.2020 05:02 Publikacja: 09.12.2020 05:02
Foto: materiały prasowe
Jak mocno indeksy rynków wschodzących mogą zyskiwać w 2021 r. w porównaniu z indeksami z USA?
W scenariuszu bazowym widzimy możliwość prawie 10-proc. odbicia indeksu MSCI rynków wschodzących, do 1340 punktów do końca 2021 r. Opieramy ten scenariusz na ekspansywnej polityce monetarnej oraz umiarkowanym zwiększeniu działań fiskalnych, które spowodują ogólnoświatowy powrót aktywności gospodarczej do normy oraz osłabią amerykańskiego dolara. W kwestii pandemii spodziewamy się, że szczepionka będzie ogólnie dostępna do II kwartału 2021 r. W takim scenariuszu spodziewamy się wzrostu zysków przedsiębiorstw na poziomie ok. 23 proc., z potencjałem na szybszy wzrost po lepszym od oczekiwań III kw. W USA spodziewamy się podobnego odbicia zysków przedsiębiorstw, o 22 proc., i wzrostu o 9 proc. do końca 2021 r. Zauważamy jednak na rynkach wschodzących znacznie większy potencjał do nadrabiania strat przez pozostające w 2020 r. w tyle firmy cykliczne, zależne od ponownego otwarcia gospodarek. Firmy takie należą do branż finansowej i energetycznej; preferujemy również Rosję i Indie w tym kontekście. Widzimy tam potencjał stóp dochodu z inwestycji na poziomie 20 proc. w nadchodzących 12 miesiącach.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.
Pozytywny scenariusz dla Ukrainy jest nadal bardziej prawdopodobny - mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista organizacji przedsiębiorców Pracodawcy RP.
Giełdowi inwestorzy rozgrywają zakończenie konfliktu zbrojnego za wschodnią granicą jak dobrą wiadomość dla polskiej gospodarki. Wiele krajowych firm mogłoby wziąć udział w odbudowie Ukrainy. Tylko co to de facto oznacza, jaka może być skala projektów i czy pokój wystarczy, by ruszyły? Sprawdzamy.
Warszawa błysnęła siłą podczas czwartkowych notowań. WIG20 zyskał prawie 1,1 proc., podczas gdy w Europie przeważały spadki.
Cena złota po raz pierwszy w historii przekroczyła poziom 3300 dolarów za uncję. Ustanowiła ona kolejny rekord. Przez pięć lat zyskała prawie tyle samo co nowojorski indeks giełdowy S&P 500.
Indeks sWIG80 względem marca ma niewielką stratę. Na tygodniowym wykresie liniowym nie widać żadnego krachu.
Decyzja prezydenta USA Donalda Trumpa o tymczasowym obniżeniu ceł dla wszystkich krajów poza Chinami doprowadziła Wall Street do euforii. Zwyżki przeniosły się później na giełdy azjatyckie i do Europy.
Nasdaq 100 wzrósł o 8 proc., ponieważ Trump ogłosił, że nakazuje 90-dniową przerwę w stosowaniu retorsji w krajach, które nie podejmą działań odwetowych, i obniża wzajemne cła do 10 proc. ze skutkiem natychmiastowym, ale także podwyższa cła na Chiny do 125 proc.
Odroczenie ceł przez Donalda Trumpa wywołało wczoraj euforię na amerykańskiej giełdzie. Dzisiaj udziela się ona europejskim rynkom, w tym także GPW. WIG20 momentami zyskiwał już prawie 7 proc.
Debiut spółki z branży opakowań spodziewany jest w najbliższych tygodniach.
Władze Chin ogłosiły, że podnoszą karne cło na towary z USA z 34 proc. do 84 proc. To odwet za nałożenie przez Amerykanów karnych ceł na Chiny o łącznej wysokości 104 proc.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas