Orlen najdroższy. Banki też w cenie

Marka należąca do płockiej rafinerii to najcenniejszy polski brand. Według rankingu „Rzeczpospolitej” jest wart 3,8 mld zł

Publikacja: 02.12.2010 06:48

Orlen najdroższy. Banki też w cenie

Foto: PhotoXpress

Orlen to najcenniejsza giełdowa marka w 2010 r. według rankingu sporządzonego przez „Rzeczpospolitą”. Biorąc pod uwagę należący również do PKN Orlen brand stacji paliwowych Bliska, sama wartość marketingowa płockiej spółki to prawie 4,5 mld zł.

Jaki ma to wpływ na realną wartośćprzedsiębiorstwa? – W praktyce analitycy przy wycenie spółek giełdowych nie odnoszą się do wyceny ich marek. Bazujemy przede wszystkim na przepływach pieniężnych. Wycena jest głównie pochodną perspektyw rozwoju biznesu danej spółki – mówi Kamil Kliszcz, analityk DI BRE Banku.

[srodtytul]Banki dominują[/srodtytul]

Mimo że zestawienie „Rz” otwiera firma paliwowa, cały ranking zdominowały banki. W pierwszej dwudziestce jest ich aż dziewięć. Najcenniejsza marka bankowa to PKO BP (ponad 3,6 mld zł). Swoją pozycję w porównaniu z zeszłym rokiem znacznie poprawił Bank BPH, co ma głównie związek z przejęciami, jakich niedawno dokonał. Największy, bo 15--proc. spadek zanotował za to Kredyt Bank.

Zdaniem analityków pozycja marki na rynku w przypadku banków ma głównie przełożenie na łatwość pozyskania kapitału. – Silna marka na pewno pozwala łatwiej pozyskać finansowanie. Chodzi tu zarówno o relacje z konsumentem, jak i innymi instytucjami. Bank o niższej renomie musi zaoferować zdecydowanie lepsze warunki, by chociażby zdobyć dobre relacje z konsumentem. Bank o niższej renomie musi zaoferować też zdecydowanie lepsze warunki, by na przykład zdobyć depozyty – mówi Andrzej Powierża z DM Banku Handlowego.

[srodtytul]Siła tradycji daje zysk[/srodtytul]

Jedyną w pierwszej dwudziestce giełdową spółką spożywczą jest Zywiec. Jego siła wynika, zdaniem analityków, w dużej mierze z długoletniej tradycji firmy. Specjaliści twierdzą, że mocny brand może się pośrednio przekładać na zyski osiągane przez jego właściciela. – Firmy, które mają marki o silnej pozycji, wypracowują wyższą rentowność. Estyma konsumenta pozwala na ustalenie wyższych marż na sprzedawanych produktach – twierdzi Adam Kaptur z DM Millennium.

Ranking „Rz” stworzono, wyliczając teoretyczne opłaty, jakie musiałby ponieść użytkownik danej marki, gdyby korzystał z niej na licencji. Wartość marek obliczono na podstawie m.in. wartości rocznych przychodów firmy, wyników badań konsumenckich i przewidywanego wzrostu sprzedaży. Z pełnego rankingu „Rz” wybraliśmy tylko spółki publiczne. W całym zestawieniu czołowe miejsca zajmują m.in. operatorzy sieci komórkowych.

[b][link=http://www.rp.pl/temat/230787.html " target="_blank"]Marki Polskie[/link] dostępny na rp.pl/ekonomia[/b]

Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy