REIT-y. Może warto pójść niemieckim tropem?

Dyskusję publiczną znów rozgrzewają dywagacje o potencjalnym szkodliwym wpływie REIT-ów na rynek mieszkaniowy. W Niemczech takie spółki mogą kupować tylko nieruchomości komercyjne.

Publikacja: 08.04.2025 06:00

REIT-y. Może warto pójść niemieckim tropem?

Foto: Adobestock

W weekend głos zabrała mająca dużą atencję w social mediach szefowa resortu funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

„Czy warto wprowadzać REIT-y w Polsce? W obszarze mieszkań prywatnych – zdecydowanie nie, REIT-y dla nieruchomości komercyjnych – do rozważenia, ale muszą być starannie zaprojektowane. REIT-y dla inwestycji w nieruchomości komercyjne (biurowce, centra handlowe) mogą być dobrym rozwiązaniem i sprzyjać repolonizacji tego sektora. Obecnie kapitał polski to 10 proc. tego rynku, dla porównania w Wielkiej Brytanii to 36 proc., a w Niemczech 61 proc. REIT-y mieszkaniowe prowadzą do wzrostu cen i są na to twarde dowody w danych! Duże fundusze wykupują masowo mieszkania, które stają się mniej dostępne (a w efekcie droższe) dla normalnych kupujących. REIT-y sprzyjają wyższym cenom najmu. Skupując znaczną część rynku najmu – szczególnie w atrakcyjnych lokalizacjach – REIT-y mogą dyktować warunki korzystne dla inwestorów kosztem najemców” – napisała na X. Członkini Polski 2050 od dawna powtarza, że kapitał Polaków powinien być przekierowany z rynku mieszkaniowego na inwestycje służące rozwojowi polskich firm.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Nieruchomości
PHN to spółka prawa handlowego, a nie agenda Skarbu Państwa
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Nieruchomości
Politycy kłócą się o program, a rynek wierzy w cięcia
Nieruchomości
Zrzutka na kredyt mieszkaniowy. Nowy rekord średniej wartości wnioskowanej pożyczki
Nieruchomości
Mieszkaniówka znów dominuje w dyskusji o polskich REIT-ach
Nieruchomości
Drogie są nawet tańsze dzielnice. Warto wyczekiwać na spadki cen?
Nieruchomości
Jan Dziekoński, Fltr.pl: Glapiński, Trump i polska mieszkaniówka