Nowi inwestorzy tworzą plan powrotu Rafako. W tle pojawił się koreański chętny

Mimo że znamy partnerów do odtworzenia upadłego na początku roku Rafako, to model powrotu firmy na rynek jest jeszcze na etapie projektu. Każda opcja jest na stole, łącznie z tą nieoczekiwaną z dalekiej Azji. Opiekunem nowego Rafako będzie ARP. Poza energetyką, nowa spółka powstała na bazie Rafako, może zająć się także produkcją zbrojeniową.

Publikacja: 08.04.2025 06:00

Nowi inwestorzy tworzą plan powrotu Rafako. W tle pojawił się koreański chętny

Foto: materiały prasowe

Po miesiącach rozmów rządowi udało się stworzyć „grupę ratunkową” dla majątku, który pozostał z upadłej firmy Rafako. Agencja Rozwoju Przemysłu, Polimex Mostostal i Towarzystwo Finansowe Silesia rozpoczęli prace nad wspólnym projektem zakładającego wykorzystanie potencjału majątku Rafako. Wszystkie strony podkreślają, że obecnie trwa opracowywanie modelu biznesu.

Pierwszym krokiem „grupy ratunkowej” jest dialog ARP z syndykiem w celu przywrócenia stałej zdolności Rafako do konkurowania na rynku. Jeśli uda się przywrócić spółkę na rynek, pojawi się pytanie o model działalności takiego podmiotu. Opcje są co najmniej trzy, a jedną z nich jest potencjalny inwestor z dalekiej Azji, który – jak wynika z informacji „Parkietu” – przygląda się Rafako.

Grupa ratunkowa

Już pod koniec ubiegłego roku informowaliśmy, że Ministerstwo Aktywów Państwowych szuka rozwiązania dla tej prywatnej, ale ważnej dla energetyki spółki jako dostawcy rozwiązań i technologii dotyczących bloków energetycznych.

– Aktualnie trwa opracowywanie modelu biznesu zakładającego wejście w nowe i strategiczne dla rozwoju gospodarczego sektory – informuje nas Polimex Mostostal, którego udziałowcami są m.in Enea, PGE, Energa i Orlen.

Nadrzędnym celem inwestorów ma być uzyskanie satysfakcjonującej stopy zwrotu z zainwestowanego kapitału. Więcej informacji w sprawie projektu ma zostać przedstawionych po potwierdzeniu warunków współpracy z kluczowymi kontrahentami oraz zamknięciu rundy finansowania. Istotną rolę będzie miał tu Polimex Mostostal, którego zadaniem będzie pomóc Rafako wrócić na rynek.

Jak podaje ta spółka – pod określonymi warunkami – strony umowy przystępują do spółki utworzonej przez jeden z podmiotów, a następnie obejmą udziały w podwyższonym kapitale zakładowym do wysokości 9 mln zł każda. W drodze przystąpienia do spółki, a następnie objęcia udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym, zaangażowanie finansowe Polimeksu nie przekroczy 9,15 mln zł.

– Zadaniem spółki będzie podjęcie działań nakierowanych na przejęcie zorganizowanej części przedsiębiorstwa lub wybranych aktywów Rafako w upadłości w celu wykorzystania ich potencjału w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Inwestorzy pozytywnie przyjęli fakt, że Polimeks włączy się w ratowanie firmy z Raciborza.

Scenariusze dla Rafako

MAP chciało zastosować model ratowania tej spółki podobny do tego, który dotyczył Huty Częstochowa. Wówczas w tę pomoc zaangażował się Węglokoks. MAP planowało powielić ten scenariusz przy Rafako. Opcje dalszej egzystencji nowego podmiotu wydają się być trzy. Pierwsza zakłada, że nowe Rafako będzie działać w ramach ARP, które będzie stopniowo przejmować większą kontrolę nad spółką względem dwóch pozostałych udziałowców. Druga zakłada, że to Polimex będzie chciał na bazie majątku firmy i być może wracającej do spółki niedawno zwolnionej załogi zbudować nowy podmiot. Mimo że na obecnym etapie – z tego, co słyszymy – nie jest brany pod uwagę inwestor zewnętrzny, zagraniczny, to nieoczekiwanie takowy pojawił się na horyzoncie. Ta trzecia z możliwych opcji ratunku dla Rafako związana jest ze zbrojeniówką. W ramach postępowania zakupu okrętów podwodnych Orka” potencjalni kontrahenci składają też propozycje dotyczące rozwoju przemysłu. Tak więc południowokoreańska Hanwha zadeklarowała, że może – jak wynika z naszych informacji – zainwestować w Rafako. Z tym że warto pamiętać, że oferta z Korei Południowej jest jedną z sześciu na stole i wcale nie jest tą najwyżej ocenianą. Biorąc pod uwagę uwarunkowania polityczne i presję na to, by jednak kupować uzbrojenia w krajach Unii Europejskiej, szanse na realizację tego scenariusza wydają się znikome. Dlatego też trzecia opcja rozwoju Rafako jest obecnie warunkową i zależy od losów innego przetargu.

Rafako zajmie się zbrojeniówką?

Jak słyszymy z okolic rządu, ma dojść do sporego „przebranżowienia” Rafako, a pierwsze potwierdzenie przyszło z UOKiK. Zespół ratunkowy, a więc ARP, TF Silesia i Polimex Mostostal chcą wspólnie utworzyć wehikuł działający w energetyce i branży zbrojeniowej i złożyły w tej sprawie wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

– Koncentracja polega na utworzeniu przez Agencję Rozwoju Przemysłu, Polimex Mostostal oraz Towarzystwo Finansowe „Silesia" wspólnego przedsiębiorcy na zasadach określonych we wniosku – czytamy na stronach UOKiK.

–  Wspólny przedsiębiorca będzie wehikułem specjalnego przeznaczenia, który w przyszłości będzie prowadził działalność polegającą na dostarczaniu specjalistycznych rozwiązań dla sektora energetycznego i zbrojeniowego – zdradza UOKiK.

Energetyka
Jak inwestować w OZE? Miliardy na transformację Enei budzą pytania
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Energetyka
Rynek nie wierzy w nakłady inwestycyjne Enei? Kurs mocno spada
Energetyka
Enea notuje poprawę wyników i ma duże plany inwestycyjne
Energetyka
Ruszają przymiarki taryf
Energetyka
Przedwyborcze inwestycje Energi zanotują większe straty
Energetyka
Tauron i Polenergia prowadzą negocjacje, aby zakończyć spory o zieloną energię