Sejmowa Komisja Finansów Publicznych będzie rozpatrywać projekt ustawy o podatku od produkcji miedzi i srebra 14 lutego, czyli w ostatnim możliwym terminie (tego dnia Sejm oczekuje jej opinii). Niewykluczone więc, że do drugiego czytania ustawy dojdzie w ciągu kolejnych dni, kiedy odbywa się sesja Sejmu (15–17 lutego).
Modyfikacja założeń?
Przewodniczący Komisji Finansów Publicznych Dariusz Rosati powiedział PAP, że Platforma Obywatelska może zgłosić poprawki do projektu ustawy, jednak nie podał szczegółów. Wczoraj nie udało się nam z nim skontaktować.
Przed weekendem premier Donald Tusk twierdził, że nie ma mowy o żadnych zmianach „realistycznych i powściągliwych" założeń podatku. Nowe prawo ma obowiązywać 14 dni od ogłoszenia. Resort finansów szacował, że danina przyniesie w tym roku budżetowi 1,8 mld zł – jeżeli istotnie nie zmieni się kurs miedzi, srebra i dolara.
Czy przedstawiciele KGHM pojawią się na posiedzeniu komisji? Spółka uważa, że podatek jest zbyt wysoki w porównaniu ze światowymi rozwiązaniami i przedstawiła resortowi finansów swoje zastrzeżenia. Dariusz Wyborski, rzecznik KGHM, nie chce komentować kwestii związanych z podatkiem. Przyjazd na posiedzenie sejmowej komisji zapowiedzieli za to związkowcy z KGHM i rajcowie Lubina (miasto, w którym giełdowy koncern ma siedzibę). Nie chcą, aby firma była obciążana podatkiem.
Quadra się zgodzi
Z powodu nieustalonych jeszcze zasad określania wysokości podatku KGHM wciąż nie opublikował budżetu na 2012 rok. Nowa danina nie będzie jednak największą kwotą po stronie tegorocznych wydatków. Zarząd sygnalizował, że zamierza rekomendować wypłatę w formie dywidendy 30 proc. ubiegłorocznego zysku netto – czyli ok. 3,3 mld zł.