USA wkrótce ogłoszą cła na import produktów farmaceutycznych

Donald Trump poinformował, że Stany Zjednoczone wkrótce wprowadzą „poważne cło na produkty farmaceutyczne”, mające na celu zmuszenie większej liczby gigantów produkcyjnych do przeniesienia swojej działalności do Ameryki.

Publikacja: 09.04.2025 10:22

USA wkrótce ogłoszą cła na import produktów farmaceutycznych

Foto: Adobe Stock

W przemówieniu na kolacji National Republican Congressional Committee w środę prezydent USA odniósł się do dotowanych systemów medycznych prowadzonych przez wiele krajów. – Te inne kraje są mądre – powiedział Trump. – Mówią, że nie można pobierać więcej niż 88 dolarów, w przeciwnym razie nie można sprzedać produktu, a firmy farmaceutyczne ich słuchają. Ale zrobimy coś, co musimy zrobić. Nałożymy cło na nasze produkty farmaceutyczne i gdy to zrobimy, wrócą do naszego kraju, bo jesteśmy dużym rynkiem. Naszą przewagą nad wszystkimi jest to, że jesteśmy dużym rynkiem. Więc wkrótce ogłosimy duże cło na produkty farmaceutyczne – powiedział Trump.

Decyzja ta została podjęta po tym, jak europejskie firmy farmaceutyczne ostrzegły przewodniczącą Komisji Europejskiej, że cła wprowadzone przez USA przyspieszą odchodzenie branży farmaceutycznej od Europy i przenoszenie się na Stany Zjednoczone.

Czytaj więcej

Cła Trumpa weszły w życie. Aż 104-procentowe stawki uderzą w Chiny

Mała zachęta do inwestowania w UE

Lobby handlu farmaceutycznego EFPIA (European Federation of Pharmaceutical Industries and Associations – Europejska Federacja Przemysłu i Stowarzyszeń Farmaceutycznych), którego członkami są europejscy giganci farmaceutyczni Bayer, Novartis i Novo Nordisk, wezwało przewodniczącą Komisji Ursulę von der Leyen do podjęcia „szybkich i radykalnych działań” w celu złagodzenia „ryzyka exodusu” do USA.

EFPIA stwierdziło, że UE musi zmienić ramy regulacyjne dla branży, aby były bardziej sprzyjające innowacjom i wzmocniły europejskie przepisy dotyczące własności intelektualnej.

Żądania te nie są nowe. EFPIA wielokrotnie ostrzegała, że ​​ europejski sektor farmaceutyczny przegra z powodu zwiększonej konkurencji ze strony USA, Chin i rynków wschodzących, jeśli UE nie zmieni proponowanej reorganizacji przepisów regulujących ten sektor.

– Teraz, gdy niepewność jest spowodowana groźbą taryf, istnieje niewielka zachęta do inwestowania w UE i znaczące czynniki skłaniające do relokacji do USA – czytamy w oświadczeniu EFPIA.

W oświadczeniu komisji stwierdzono, że w rozmowie wzięli udział Novo Nordisk, Novartis, Fresenius, Sanofi, Bayer, Gedeon Richter i Ipsen Chiesi.

Ponadto w oświadczeniu stwierdzono, że branża wyraziła „poważne obawy” dotyczące szerszego wpływu taryf USA na globalne łańcuchy dostaw i dostępność leków w Europie, a także barier regulacyjnych w UE.

Czytaj więcej

Ursula von der Leyen wzywa Chiny do negocjacji z USA, „by uniknąć dalszej eskalacji”

Europa i Stany Zjednoczone mają połączone łańcuchy dostaw leków

Stany Zjednoczone są zależne od leków częściowo produkowanych w Europie, które przynoszą setki miliardów dolarów przychodu. Eksport produktów medycznych i farmaceutycznych UE do Stanów Zjednoczonych wyniósł łącznie około 90 miliardów euro (97,05 miliarda dolarów) w 2023 r., zgodnie z najnowszymi danymi Eurostatu.

Europejscy giganci farmaceutyczni ostatnio rozbudowują zakłady produkcyjne w Stanach Zjednoczonych, które są największym rynkiem farmaceutycznym pod względem sprzedaży dla dużych firm farmaceutycznych, zarówno tych z siedzibą w USA, jak i w Europie. Według EFPIA sprzedaż w Ameryce Północnej stanowiła prawie 50 proc. światowej sprzedaży produktów farmaceutycznych w 2021 r., podczas gdy w Europie ten odsetek wyniósł prawie 25 proc.

Ogromne cło na tajwańskie półprzewodniki

Trump poinformował również, że powiedział Taiwan Semiconductor Manufacturing Company, że zapłaci podatek w wysokości do 100 procent, jeśli nie zbuduje swoich zakładów w Stanach Zjednoczonych. Skrytykował administrację byłego prezydenta Joe Bidena za przyznanie dotacji w wysokości 6,6 miliarda dolarów amerykańskiej jednostce TSMC do produkcji półprzewodników w Phoenix w Arizonie, mówiąc, że firmy półprzewodnikowe nie potrzebują pieniędzy.

– TSMC, nie dałem im żadnych pieniędzy... powiedziałem tylko, że jeśli nie zbudujecie tutaj swojego zakładu, zapłacicie duży podatek – powiedział Trump.

Wojna celna Trumpa
Chiny odpowiadają Trumpowi. Pekin podnosi cła na towary z USA do 125 procent
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Wojna celna Trumpa
Von der Leyen: UE może nałożyć cła na big techy, jesli nie porozumie się z Trumpem
Wojna celna Trumpa
Von der Leyen odpowiada Trumpowi. Unia Europejska zawiesza własne cła
Wojna celna Trumpa
Euforia na giełdach. Trump obniża cła wszystkim poza Chinami
Wojna celna Trumpa
UE odpowiada na cła Trumpa. Cła odwetowe mają wejść w życie w przyszłym tygodniu
Wojna celna Trumpa
Chiny podwyższają cła na produkty z USA do 84 proc.