Deweloperzy mieszkaniowi podsumowują I połowę 2024 roku

Na szerokim rynku początek roku zasilany był jeszcze „Bezpiecznym kredytem 2 proc.”. Wiosna przyniosła ochłodzenie sprzedaży. Notowane spółki odkrywają karty.

Publikacja: 03.07.2024 15:22

Deweloperzy mieszkaniowi podsumowują I połowę 2024. Jaka sprzedaż bez programu wsparcia?

Deweloperzy mieszkaniowi podsumowują I połowę 2024. Jaka sprzedaż bez programu wsparcia?

Foto: Mat. prasowe

Ruszył sezon publikacji wyników sprzedaży mieszkań przez deweloperów z GPW i Catalyst za I połowę 2024 r. Informacje ze spółek będą spływać w najbliższych dniach. Artykuł będziemy aktualizować na bieżąco.

I połowa br. to I kwartał, który jeszcze był pod wpływem „Bezpiecznego kredytu 2 proc.” – wnioski można było składać do końca 2023 r. Pierwsze miesiące br. to konwersja rezerwacji na umowy deweloperskie, jeśli klient dostał pożyczkę. W II kwartale br. ten czynnik był już mniej znaczący, odczuwalne było raczej oczekiwanie na nowy program – „Na start”. W tym tygodniu resort rozwoju potwierdził, że program wejdzie dopiero w 2025 r., jeśli uda się znaleźć dla niego poparcie w poróżnionej koalicji.

Deweloperzy stosują dwa sposoby prezentowania sprzedaży. Większość raportuje umowy deweloperskie i przedwstępne – zawarte od razu bądź pochodzące z konwersji wcześniejszych rezerwacji (A), mniejszość bazuje na płatnych rezerwacjach oraz takich umowach deweloperskich i przedwstępnych, których nie poprzedziła rezerwacja (B). Oznacza to, że w tej pierwszej grupie przynajmniej w I kwartale widoczne były jeszcze efekty „Bezpiecznego kredytu”.

Czytaj więcej

Giełdowe firmy skorzystają ze słabości konkurencji

Dekpol Deweloper

Należący do giełdowego Dekpolu i działający głównie w okolicach Trójmiasta deweloper sprzedał (B) w I półroczu 236 lokali, o 19 proc. więcej niż rok wcześniej. W samym II kwartale znalazł nabywców na 21 lokali, o 14 proc. więcej niż rok wcześniej i o 5,2 proc. więcej kwartał do kwartału. Na koniec czerwca spółka miała w ofercie 950 lokali.

- W I półroczu skutecznie utrzymywaliśmy stabilną pozycję na rynku mimo pewnego ochłodzenia zainteresowania klientów widocznego w II kwartale br. W segmencie popularnym część osób zdecydowała się wstrzymać z zakupem, oczekując na korzystniejsze warunki kredytowe oraz chcąc zapoznać się z głównymi założeniami nowego programu rządowego, wspierającego klientów posiadających zdolność kredytową. W segmencie premium natomiast odczuwamy lekkie spowolnienie rynku i wydłużające się decyzje zakupowe – powiedział mówi Sebastian Barandziak, prezes spółki Dekpol Deweloper.

Ronson Development

- Wyniki sprzedaży w I półroczu potwierdzają, że ten rok to czas względnej stabilizacji po intensywnym 2023 r. wspartym programem „Bezpieczny kredyt”. Obserwujemy, że klienci podejmują teraz bardziej świadome decyzje dotyczące zakupu nieruchomości, a my skutecznie dostosowujemy naszą ofertę do ich oczekiwań: zarówno osób poszukujących pierwszego mieszkania, jak i tych planujących założenie rodziny, czy przenoszących się do większego lokalu – powiedział prezes Boaz Haim. Spółka realizuje projekty zgodnie z harmonogramem i uzupełnia bank ziemi.

Robyg

W I połowie br. notowany na Catalyst Robyg sprzedał (A) 1249 mieszkań. To o prawie 16 proc. mniej od wyniku raportowanego rok wcześniej. Implikuje to, że w II kwartale spółka podpisała 584 umowy, o 22 proc. mniej niż rok wcześniej i o 12 proc. mniej niż w I kwartale br.

W tym roku Robyg nastawia się na sprzedaż 2,3 tys. lokali wobec 2,81 tys. rok wcześniej.

- I połowa br. potwierdziła, że popyt na mieszkania nie maleje, a Polacy oraz cudzoziemcy osiedlający się w Polsce chcą nadal inwestować w swoje M. Dlatego notujemy duże zainteresowanie naszymi osiedlami i chcielibyśmy uruchamiać jak najwięcej nowych inwestycji z lokalami na sprzedaż. Tylko w czerwcu zainwestowaliśmy w grunty aż 390 mln zł i zwiększyliśmy potencjał budowlany do ponad 25 tys. lokali. Rynek nieruchomości mieszkaniowych w Polsce jest stabilny i dojrzały – jednak przyspieszenie procedur administracyjnych oraz wsparcie rządowe dla klientów ułatwiające zakup swojego pierwszego mieszkania to elementy, które powinny być zawsze uwzględniane w działaniach odpowiedzialnego państwa skomentował Oscar Kazanelson, szef rady nadzorczej Robyga.

Grupa TAG, czyli Robyg i wrocławski Vantage Development – sprzedała 1497 lokali, o 18 proc. mniej niż rok wcześniej.

Unidevelopment

Notowana na Catalyst spółka córka giełdowego Unibepu w I połowie br. sprzedała (A) 153 lokale, o 23 proc. mniej niż rok wcześniej. W II kwartale podpisała zaledwie 64 umowy, po prawie 30 proc. mniej rok do roku i kwartał do kwartału. Na koniec czerwca zawartych było 8 umów rezerwacyjnych.

„W II kwartale 2024 roku na liczbę sprzedanych mieszkań wpływ miały m.in. czynniki przekładające się na wstrzymywanie się klientów z decyzjami zakupowymi, w tym związane z dostępnością i kosztami kredytów hipotecznych oraz brakiem jednoznacznych informacji związanych z wprowadzeniem rządowego programu „Na start”. Mając na uwadze potencjał rynku mieszkaniowego, w II połowie 2024 r. spółki z Grupy Unidevelopment kontynuują realizację swoich tegorocznych planów związanych z uruchomieniem kolejnych inwestycji” – podał Unidevelopment w komunikacie.

Archicom

Ogólnopolski deweloper w I połowie br. sprzedał (A) 882 lokale, o ponad 7 proc. więcej niż rok wcześniej. W samym II kwartale podpisano 472 umów, o ponad 5 proc. więcej niż rok wcześniej i o 15 proc. więcej kwartał do kwartału.

Wyniki uwzględniają bezpośrednią sprzedaż Archicomu, jak i sprzedaż mieszkań w projektach głównego akcjonariusza, Echo Investment, na podstawie umowy o zarządzanie. W 2023 r. Archicom przejął cały biznes mieszkaniowy od Echa, ale w okresie przejściowym niewielka część kończonych projektów jest dalej należąca bezpośrednio do Echa.

Cordia Polska

Notowany na Catalyst deweloper budujący w pięciu miastach sprzedał (A) w I połowie br. 210 lokali, o 69 proc. więcej niż rok wcześniej. W samym II kwartale br. podpisał 132 umowy, prawie dwa razy więcej rok do roku i 69 proc. więcej kwartał do kwartału. Tym samym spółka pierwszy raz od IV kwartału 2021 r. zanotowała trzycyfrową sprzedaż.

- W II kwartale br. wynik sprzedaży Cordia Polska zwiększył się zarówno w ujęciu rok do roku, jak i kwartał do kwartału. Odbudowaliśmy ofertę, wprowadzając na rynek 453 lokale w ramach trzech projektów w Warszawie, Krakowie i w Trójmieście. To w połączeniu z trudnym dla nas, z uwagi na brak pozwoleń i niską ofertę, rokiem 2023 r., przełożyło się na wzrost sprzedaży o 70 proc. kwartał do kwartału i ponad 90 proc. rok do rok Jesteśmy z tych wyników zadowoleni. W drugiej połowie roku planujemy powiększyć ofertę o kolejne ponad 450 lokali i liczymy na dalszy – z pewnością mniej dynamiczny, bo pozbawiony efektu bazy – ale stabilny wzrost – skomentował Tomasz Łapiński, prezes Cordia Polska. - Decyzja o kolejnym przesunięciu wejścia w życie programu „Na start”, tym razem na kolejny rok może oznaczać, że rynek czekają kolejne miesiące niepewności i częściowego działania w zawieszeniu. Pewna grupa osób planujących zakup własnego M może dalej wstrzymywać się z decyzją i czekać na informację o kryteriach uzyskania dopłat – z których, być może, i tak nie uda im się skorzystać. To przełoży się na zmniejszenie wolumenu sprzedaży. Obserwujemy ten trend już od jakiegoś czasu: nasze biura sprzedaży odwiedza wielu klientów zainteresowanych ofertą, ale część z nich nie jest gotowa na decyzję przed poznaniem szczegółów kredytu „Na start”. Taka sytuacja jest niekorzystna zarówno z perspektywy deweloperów, jak i kupujących. Znacznie lepsza dla rynku byłaby jakakolwiek pewność – nawet informacja, że projekt w ogóle nie zostanie zrealizowany. Zamiast sztucznych regulacji, rynek potrzebuje stabilizacji i większej przewidywalności – dodał.

W całym 2023 r. Cordia Polska sprzedała 263 lokale, nieco mniej niż rok wcześniej. W rekordowym 2021 r. było to 592 mieszkania.

Murapol

W I połowie br. budujący w kilkunastu miastach deweloper sprzedał (A) 1438 lokali, o 5,5 proc. więcej niż rok wcześniej. W II kwartale spółka podpisała 683 umowy, o prawie 5 proc. więcej od wyniku raportowanego po II kwartale ub.r. i o prawie 10 proc. mniej niż w I kwartale br. Na koniec czerwca aktywne były 83 umowy rezerwacyjne wobec 176 rok wcześniej, a w ofercie było 4,53 tys. mieszkań w 16 miastach, w tym pierwszy raz w Lublinie. Ponadto Murapol nabył działki w dwóch nowych miejscowościach – Kielcach i Częstochowie.

- Minione półrocze charakteryzowało się większą stabilizacją na rynku mieszkaniowym, po zeszłorocznych wzmożonych zakupach, bowiem część klientów odkładała decyzję o zakupie własnego lokum w oczekiwaniu na decyzje odnośnie do uruchomienia rządowego programu „Na start”. Grupa Murapol, oferując produkt uniwersalny, optymalnie wpisujący się w preferencje klientów pod kątem funkcjonalności i użyteczności, odnotowała zadowalające wyniki sprzedaży w ujęciu półrocznym – skomentował prezes Nikodem Iskra. - Perspektywy drugiego półrocza oceniamy pozytywnie, cel roczny jest ambitny i do niego dążymy. Mamy jedną z największych na rynku ofert oraz perspektywę jej dalszego rozbudowania na bazie zasobnego banku ziemi – dodał.

Podczas grudniowego IPO Murapol postawił sobie za cel na 2024 r. sprzedaż 3,7 tys. mieszkań wobec blisko 2,9 tys. w 2023 r. Podczas majowej konferencji wynikowej menedżerowie mówili, że liczą na wprowadzenie programu „Na start” po wakacjach, ale i bez tego spodziewają się dobrej sprzedaży z racji poprawy otoczenia makro i prowadzenia działalności w kilkunastu miastach.

Victoria Dom

Notowany na Catalyst deweloper budujący w Warszawie i Krakowie w i połowie br. sprzedał (B) 629 mieszkań, o 29 proc. mniej niż w rekordowym okresie rok wcześniej. W II kwartale br. spółka znalazła nabywców na 297 lokali, o 43 proc. mniej niż rok wcześniej i o 10 proc. mniej kwartał do kwartału.

– Warunki rynkowe przy wyższym poziomie cen oraz ciągle niezmienionych, wysokich stopach procentowych spowalniają sprzedaż w stosunku do rekordowego dla Victorii Dom 2023 roku. Jest to jednak tylko czasowe zamrożenie popytu i odłożenie go na kolejne kwartały – ocenił wiceprezes Waldemar Wasiluk. Zasadniczym powodem spowolnienia sprzedaży jest przesunięcie wdrożenia programu „Na start”. Victoria specjalizuje się w klientach kupujących pierwsze mieszkania w życiu, stąd tak udany 2023 r. napędzany „Bezpiecznym kredytem”.

Spółka liczy na lepszą sprzedaż w drugiej połowie roku, planuje wejść z ofertą mieszkaniową do Trójmiasta.

Develia

Ogólnopolski deweloper w I połowie br. sprzedał (A) 1949 lokali, o prawie 65 proc. więcej niż rok wcześniej. W II kwartale br. spółka podpisała 911 umów, o 40 proc. więcej niż rok wcześniej i o ponad 12 proc. mniej niż w rekordowym I kwartale br. Na koniec czerwca aktywnych było 235 umów rezerwacyjnych.

- Jesteśmy zadowoleni z poziomu sprzedaży mieszkań w I półroczu 2024 r., ponieważ odnotowaliśmy istotny wzrost wobec analogicznego okresu ubiegłego roku. Poprawa jest widoczna także analizując II kwartał. Nasze wyniki za ten okres wyróżniają się również pozytywnie na tle rynku – skomentował Andrzej Oślizło, prezes Develii. - W związku z przesunięciem terminu rozpoczęcia programu „Kredyt na start” na przyszły rok spodziewamy się stabilizacji rynku w kolejnych miesiącach. Po I półroczu jesteśmy spokojni, jeśli chodzi o realizację celu sprzedaży 2900-3100 mieszkań, jaki wyznaczyliśmy sobie na ten rok. Posiadamy produkt dobrze dopasowany do różnorodnych potrzeb i oczekiwań klientów na rynkach największych miast, w których wciąż brakuje oferty – zaznaczył.

Inpro

Budująca w rejonie Trójmiasta spółka sprzedała (B) w I połowie br. 350 lokali, o niecałe 2 proc. mniej niż rok wcześniej. W II kwartale znalazła jednak nabywców na 138 mieszkań, o 27 proc. mniej niż rok wcześniej i o 35 proc. mniej niż w I kwartale br.

Lokum Deweloper

Budujący we Wrocławiu i w Krakowie deweloper sprzedał (A) w I połowie br. 115 mieszkań, o 68 proc. mniej niż rok wcześniej. W II kwartale podpisał zaledwie 45 umów, o 78 proc. mniej niż rok wcześniej i 36 proc. mniej niż kwartał wcześniej. Na koniec czerwca aktywnych było 6 umów rezerwacyjnych.

- W II kwartale nastąpiło dalsze osłabienie popytu na mieszkania, co wyraźnie odbiło się na naszych wynikach sprzedaży. Wprawdzie klienci cały czas poszukiwali mieszkań, jednakże nie podejmowali decyzji o zakupie. Głównym powodem było oczekiwanie na uruchomienie programu „Na start”. Trzeba pamiętać, że w Polsce mamy obecnie najdroższe kredyty hipoteczne w Europie i dlatego takie wsparcie jest mocno oczekiwane przez kupujących – wskazał Bartosz Kuźniar, prezes Lokum. - Przedłużający się brak decyzji rządu w tej sprawie skutkuje opóźnianiem decyzji przez klientów, co po stronie deweloperów powoli przekłada się na wstrzymywanie nowych inwestycji mieszkaniowych. Zgodnie z ostatnimi zapowiedziami program ma zostać uruchomiony dopiero w 2025 r. Jednocześnie RPP wydaje się sugerować, że wysokie stopy procentowe pozostaną z nami jeszcze przynajmniej przez rok. Zakładamy, że stagnacja na rynku z uwagi na te okoliczności utrzyma się przynajmniej przez trzy kolejne kwartały. Niebawem spodziewamy się uzyskać pozwolenie na budowę dla dużego projektu we Wrocławiu, jednak decyzję o wprowadzeniu tych mieszkań do realizacji i sprzedaży będziemy uzależniać od poprawy sytuacji kredytowej klientów – dodał.

W 2023 r. deweloper sprzedał 706 mieszkań. - W tym roku sprzedaż będzie o połowę mniejsza niż w ubiegłym, około 350 mieszkań, a dwa kolejne lata będą podobne – mówił w kwietniu w „Prosto z Parkietu” prezes Kuźniar.

Marvipol

Budująca w Warszawie, gdańsku i Wrocławiu firma w I połowie br. sprzedała (B) 254 lokali, o 2,4 proc. więcej niż rok wcześniej. W samym II kwartale znalazła nabywców na 110 mieszkań, o 22 proc. mniej niż rok wcześniej i o 24 proc. mniej kwartał do kwartału. Jest to wynik najsłabszy od I kwartału 2023 r.

Dom Development

Budująca w czterech aglomeracjach grupa w I połowie br. sprzedała (B) wyniosła 1954 lokale, o 6 proc. więcej niż rok wcześniej. W II kwartale znalazła nabywców na 943 mieszkania, o 1,3 proc. więcej niż rok wcześniej i o 6,7 proc. mniej niż w I kwartale br. Spółka kontynuuje zatem dobrą passę.

- Po rozgrzanym pod względem sprzedaży 2023 r. oraz I kwartale 2024 r., w ostatnich miesiącach rynek mieszkaniowy w Polsce wszedł w fazę pewnej stabilizacji. II kwartał przyniósł lekkie schłodzenie popytu przy jednoczesnej dalszej stopniowej odbudowie podaży mieszkań na rynku pierwotnym w największych aglomeracjach. Brak jednoznacznych informacji o tym czy, kiedy i w jakiej ostatecznej formie wprowadzony zostanie nowy rządowy program „Na start” sprawiał, że część nabywców wstrzymywała się z decyzją o zakupie mieszkania – powiedział prezes Jarosław Szanajca. - Popyt na mieszkania pozostaje silny, sprawnie uzupełniana oferta pozwala nam osiągać wysoką sprzedaż. II kwartał br. był szóstym z rzędu, w którym sprzedaż przekroczyła 900 lokali. Transakcje gotówkowe stanowiły 48 proc. całkowitej sprzedaży - dodał. Celem grupy na cały rok jest zwiększenie wyniku wobec 2023 r., kiedy to nabywców znalazło 3906 lokali.

Czytaj więcej

Produkcja mieszkań coraz bardziej spowalnia

Wikana

Mały deweloper budujący w południowo-wschodniej Polsce w I połowie br. sprzedał (A) 79 mieszkań, o 11 proc. mniej niż rok wcześniej. W II kwartale zawarł 38 umów, o 26 proc. mniej rok do roku i o 7 proc. mniej kwartał do kwartału.

Atal

W I połowie br. budujący w ośmiu aglomeracjach deweloper sprzedał (A) 1289 lokali, o 13 proc. więcej wobec wyniku raportowanego rok wcześniej. W samym II kwartale znalazł nabywców na 566 lokali, o 23 proc. mniej rok do roku, jak i kwartał do kwartału – miesięczna sprzedaż spadła poniżej 200 jednostek. Na koniec czerwca aktywnych były 177 umów rezerwacyjnych wobec 367 rok wcześniej i 373 na koniec marca. Pod koniec I kwartału spółka uruchomiła program „Decyzją na raty” pozwalający na wydłużoną rezerwację – do września. Teraz termin przedłużono do końca marca 2025 r.

Atal napisał w komentarzu, że od początku roku notuje stabilny poziom zainteresowania nabywców ofertą i tegoroczne plany zakładają sprzedaż podobną do zeszłorocznej. W 2023 r. deweloper zawarł 2,8 tys. umów. Po mocnym I kwartale br. był apetyt na przebicie 3 tys.

- Widać niesłabnącą aktywność klientów. Nasze miesięczne wyniki kontraktacji są stabilne. W okresie bez obowiązywania programu wsparcia dla nabywców wciąż notujemy duże zainteresowanie naszą ofertą. Potwierdza to nasze stanowisko, że rządowy program nie jest decydującym czynnikiem dla kontraktacji w naszym przypadku. Jesteśmy zdania, że nie odegra on tak kluczowej roli, jak prognozowali niektórzy komentatorzy. To, co zdecydowanie poprawiłoby sytuację popytową i podażową, to obniżenie stóp procentowych, a w efekcie obniżenie kosztu kredytu hipotecznego (klienci) i inwestycyjnego (firmy deweloperskie) – skomentował Zbigniew Juroszek, prezes Atalu.

Budownictwo
Skok deweloperskich inwestycji w październiku. Ile mieszkań przybędzie?
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Budownictwo
ED Invest z nadzwyczajną dywidendą i planami ekspansji
Budownictwo
Murapol z kumulacją wydań i promocją na koniec roku
Budownictwo
Murapol po konferencji: stabilna sprzedaż, sowite marże
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Budownictwo
Murapol z bardzo agresywną promocją na koniec roku
Budownictwo
Prezes Elektrotimu: Celujemy w dużo grubszy portfel zleceń