Unidevelopment
Notowana na Catalyst spółka córka giełdowego Unibepu w I połowie br. sprzedała (A) 153 lokale, o 23 proc. mniej niż rok wcześniej. W II kwartale podpisała zaledwie 64 umowy, po prawie 30 proc. mniej rok do roku i kwartał do kwartału. Na koniec czerwca zawartych było 8 umów rezerwacyjnych.
„W II kwartale 2024 roku na liczbę sprzedanych mieszkań wpływ miały m.in. czynniki przekładające się na wstrzymywanie się klientów z decyzjami zakupowymi, w tym związane z dostępnością i kosztami kredytów hipotecznych oraz brakiem jednoznacznych informacji związanych z wprowadzeniem rządowego programu „Na start”. Mając na uwadze potencjał rynku mieszkaniowego, w II połowie 2024 r. spółki z Grupy Unidevelopment kontynuują realizację swoich tegorocznych planów związanych z uruchomieniem kolejnych inwestycji” – podał Unidevelopment w komunikacie.
Archicom
Ogólnopolski deweloper w I połowie br. sprzedał (A) 882 lokale, o ponad 7 proc. więcej niż rok wcześniej. W samym II kwartale podpisano 472 umów, o ponad 5 proc. więcej niż rok wcześniej i o 15 proc. więcej kwartał do kwartału.
Wyniki uwzględniają bezpośrednią sprzedaż Archicomu, jak i sprzedaż mieszkań w projektach głównego akcjonariusza, Echo Investment, na podstawie umowy o zarządzanie. W 2023 r. Archicom przejął cały biznes mieszkaniowy od Echa, ale w okresie przejściowym niewielka część kończonych projektów jest dalej należąca bezpośrednio do Echa.
Cordia Polska
Notowany na Catalyst deweloper budujący w pięciu miastach sprzedał (A) w I połowie br. 210 lokali, o 69 proc. więcej niż rok wcześniej. W samym II kwartale br. podpisał 132 umowy, prawie dwa razy więcej rok do roku i 69 proc. więcej kwartał do kwartału. Tym samym spółka pierwszy raz od IV kwartału 2021 r. zanotowała trzycyfrową sprzedaż.
- W II kwartale br. wynik sprzedaży Cordia Polska zwiększył się zarówno w ujęciu rok do roku, jak i kwartał do kwartału. Odbudowaliśmy ofertę, wprowadzając na rynek 453 lokale w ramach trzech projektów w Warszawie, Krakowie i w Trójmieście. To w połączeniu z trudnym dla nas, z uwagi na brak pozwoleń i niską ofertę, rokiem 2023 r., przełożyło się na wzrost sprzedaży o 70 proc. kwartał do kwartału i ponad 90 proc. rok do rok Jesteśmy z tych wyników zadowoleni. W drugiej połowie roku planujemy powiększyć ofertę o kolejne ponad 450 lokali i liczymy na dalszy – z pewnością mniej dynamiczny, bo pozbawiony efektu bazy – ale stabilny wzrost – skomentował Tomasz Łapiński, prezes Cordia Polska. - Decyzja o kolejnym przesunięciu wejścia w życie programu „Na start”, tym razem na kolejny rok może oznaczać, że rynek czekają kolejne miesiące niepewności i częściowego działania w zawieszeniu. Pewna grupa osób planujących zakup własnego M może dalej wstrzymywać się z decyzją i czekać na informację o kryteriach uzyskania dopłat – z których, być może, i tak nie uda im się skorzystać. To przełoży się na zmniejszenie wolumenu sprzedaży. Obserwujemy ten trend już od jakiegoś czasu: nasze biura sprzedaży odwiedza wielu klientów zainteresowanych ofertą, ale część z nich nie jest gotowa na decyzję przed poznaniem szczegółów kredytu „Na start”. Taka sytuacja jest niekorzystna zarówno z perspektywy deweloperów, jak i kupujących. Znacznie lepsza dla rynku byłaby jakakolwiek pewność – nawet informacja, że projekt w ogóle nie zostanie zrealizowany. Zamiast sztucznych regulacji, rynek potrzebuje stabilizacji i większej przewidywalności – dodał.