W 2023 r. deweloper sprzedał 706 mieszkań. - W tym roku sprzedaż będzie o połowę mniejsza niż w ubiegłym, około 350 mieszkań, a dwa kolejne lata będą podobne – mówił w kwietniu w „Prosto z Parkietu” prezes Kuźniar.
Marvipol
Budująca w Warszawie, gdańsku i Wrocławiu firma w I połowie br. sprzedała (B) 254 lokali, o 2,4 proc. więcej niż rok wcześniej. W samym II kwartale znalazła nabywców na 110 mieszkań, o 22 proc. mniej niż rok wcześniej i o 24 proc. mniej kwartał do kwartału. Jest to wynik najsłabszy od I kwartału 2023 r.
Dom Development
Budująca w czterech aglomeracjach grupa w I połowie br. sprzedała (B) wyniosła 1954 lokale, o 6 proc. więcej niż rok wcześniej. W II kwartale znalazła nabywców na 943 mieszkania, o 1,3 proc. więcej niż rok wcześniej i o 6,7 proc. mniej niż w I kwartale br. Spółka kontynuuje zatem dobrą passę.
- Po rozgrzanym pod względem sprzedaży 2023 r. oraz I kwartale 2024 r., w ostatnich miesiącach rynek mieszkaniowy w Polsce wszedł w fazę pewnej stabilizacji. II kwartał przyniósł lekkie schłodzenie popytu przy jednoczesnej dalszej stopniowej odbudowie podaży mieszkań na rynku pierwotnym w największych aglomeracjach. Brak jednoznacznych informacji o tym czy, kiedy i w jakiej ostatecznej formie wprowadzony zostanie nowy rządowy program „Na start” sprawiał, że część nabywców wstrzymywała się z decyzją o zakupie mieszkania – powiedział prezes Jarosław Szanajca. - Popyt na mieszkania pozostaje silny, sprawnie uzupełniana oferta pozwala nam osiągać wysoką sprzedaż. II kwartał br. był szóstym z rzędu, w którym sprzedaż przekroczyła 900 lokali. Transakcje gotówkowe stanowiły 48 proc. całkowitej sprzedaży - dodał. Celem grupy na cały rok jest zwiększenie wyniku wobec 2023 r., kiedy to nabywców znalazło 3906 lokali.
Wikana
Mały deweloper budujący w południowo-wschodniej Polsce w I połowie br. sprzedał (A) 79 mieszkań, o 11 proc. mniej niż rok wcześniej. W II kwartale zawarł 38 umów, o 26 proc. mniej rok do roku i o 7 proc. mniej kwartał do kwartału.
Atal
W I połowie br. budujący w ośmiu aglomeracjach deweloper sprzedał (A) 1289 lokali, o 13 proc. więcej wobec wyniku raportowanego rok wcześniej. W samym II kwartale znalazł nabywców na 566 lokali, o 23 proc. mniej rok do roku, jak i kwartał do kwartału – miesięczna sprzedaż spadła poniżej 200 jednostek. Na koniec czerwca aktywnych były 177 umów rezerwacyjnych wobec 367 rok wcześniej i 373 na koniec marca. Pod koniec I kwartału spółka uruchomiła program „Decyzją na raty” pozwalający na wydłużoną rezerwację – do września. Teraz termin przedłużono do końca marca 2025 r.
Atal napisał w komentarzu, że od początku roku notuje stabilny poziom zainteresowania nabywców ofertą i tegoroczne plany zakładają sprzedaż podobną do zeszłorocznej. W 2023 r. deweloper zawarł 2,8 tys. umów. Po mocnym I kwartale br. był apetyt na przebicie 3 tys.
- Widać niesłabnącą aktywność klientów. Nasze miesięczne wyniki kontraktacji są stabilne. W okresie bez obowiązywania programu wsparcia dla nabywców wciąż notujemy duże zainteresowanie naszą ofertą. Potwierdza to nasze stanowisko, że rządowy program nie jest decydującym czynnikiem dla kontraktacji w naszym przypadku. Jesteśmy zdania, że nie odegra on tak kluczowej roli, jak prognozowali niektórzy komentatorzy. To, co zdecydowanie poprawiłoby sytuację popytową i podażową, to obniżenie stóp procentowych, a w efekcie obniżenie kosztu kredytu hipotecznego (klienci) i inwestycyjnego (firmy deweloperskie) – skomentował Zbigniew Juroszek, prezes Atalu.