Deweloperzy mieszkaniowi podsumowują I połowę 2024 roku

Na szerokim rynku początek roku zasilany był jeszcze „Bezpiecznym kredytem 2 proc.”. Wiosna przyniosła ochłodzenie sprzedaży. Notowane spółki odkrywają karty.

Publikacja: 02.07.2024 09:46

Deweloperzy mieszkaniowi podsumowują I połowę 2024. Jaka sprzedaż bez programu wsparcia?

Deweloperzy mieszkaniowi podsumowują I połowę 2024. Jaka sprzedaż bez programu wsparcia?

Foto: Mat. prasowe

Ruszył sezon publikacji wyników sprzedaży mieszkań przez deweloperów z GPW i Catalyst za I połowę 2024 r. Informacje ze spółek będą spływać w najbliższych dniach. Artykuł będziemy aktualizować na bieżąco.

I połowa br. to I kwartał, który jeszcze był pod wpływem „Bezpiecznego kredytu 2 proc.” – wnioski można było składać do końca 2023 r. Pierwsze miesiące br. to konwersja rezerwacji na umowy deweloperskie, jeśli klient dostał pożyczkę. W II kwartale br. ten czynnik był już mniej znaczący, odczuwalne było raczej oczekiwanie na nowy program – „Na start”. W tym tygodniu resort rozwoju potwierdził, że program wejdzie dopiero w 2025 r., jeśli uda się znaleźć dla niego poparcie w poróżnionej koalicji.

Deweloperzy stosują dwa sposoby prezentowania sprzedaży. Większość raportuje umowy deweloperskie i przedwstępne – zawarte od razu bądź pochodzące z konwersji wcześniejszych rezerwacji (A), mniejszość bazuje na płatnych rezerwacjach oraz takich umowach deweloperskich i przedwstępnych, których nie poprzedziła rezerwacja (B). Oznacza to, że w tej pierwszej grupie przynajmniej w I kwartale widoczne były jeszcze efekty „Bezpiecznego kredytu”.

Atal

W I połowie br. budujący w ośmiu aglomeracjach deweloper sprzedał (A) 1289 lokali, o 13 proc. więcej wobec wyniku raportowanego rok wcześniej. W samym II kwartale znalazł nabywców na 566 lokali, o 23 proc. mniej rok do roku, jak i kwartał do kwartału – miesięczna sprzedaż spadła poniżej 200 jednostek. Na koniec czerwca aktywnych były 177 umów rezerwacyjnych wobec 367 rok wcześniej i 373 na koniec marca. Pod koniec I kwartału spółka uruchomiła program „Decyzją na raty” pozwalający na wydłużoną rezerwację – do września.

Atal napisał w komentarzu, że od początku roku notuje stabilny poziom zainteresowania nabywców ofertą i tegoroczne plany zakładają sprzedaż podobną do zeszłorocznej. W 2023 r. deweloper zawarł 2,8 tys. umów. Po mocnym I kwartale br. był apetyt na przebicie 3 tys.

- Widać niesłabnącą aktywność klientów. Nasze miesięczne wyniki kontraktacji są stabilne. W okresie bez obowiązywania programu wsparcia dla nabywców wciąż notujemy duże zainteresowanie naszą ofertą. Potwierdza to nasze stanowisko, że rządowy program nie jest decydującym czynnikiem dla kontraktacji w naszym przypadku. Jesteśmy zdania, że nie odegra on tak kluczowej roli, jak prognozowali niektórzy komentatorzy. To, co zdecydowanie poprawiłoby sytuację popytową i podażową, to obniżenie stóp procentowych, a w efekcie obniżenie kosztu kredytu hipotecznego (klienci) i inwestycyjnego (firmy deweloperskie) – skomentował Zbigniew Juroszek, prezes Atalu.

Budownictwo
Fundusz emerytalny Nationale Nederlanden też widzi potencjał w Mirbudzie
Materiał Promocyjny
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Budownictwo
Opóźnienie programu „Na start”. Konsekwencje dla rynku i firm
Budownictwo
Tysiąc procent w cztery lata. Analityk wyjaśnia, pod co inwestorzy grają na Mirbudzie
Budownictwo
Cordia Polska z kapitałem z emisji obligacji
Budownictwo
Sejm odrzucił projekt ustawy antyfliperskiej. Czy to kończy temat?
Budownictwo
OZE i drewniane moduły. Jak Erbud chce zarabiać na zielonych trendach