Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej przekazał do konsultacji publicznych swoje wnioski z przeglądu dotychczasowych postępów reformy wskaźników referencyjnych. Ich celem na być uzyskanie opinii podmiotów aktywnych na krajowym rynku finansowym na temat ich preferencji co do indeksu typu Risk Free Rate (RFR), a który ma zastąpić WIBOR.
Pięć propozycji
W dokumencie do konsultacji przedstawiono pięć propozycji indeksów stopy procentowej. Oprócz WIRON, który dotychczas był wskazywany jako wskaźnik docelowy, pojawiły się też WIRF, WRR oraz indeksy o roboczych nazwach WIRON+ i WIRF+.
- Decyzją z lata 2022 r. rzeczywiście jako wskaźnik docelowy wybrano WIRON, natomiast Komitet Sterujący NGR w nowym składzie uznał, że należy to dokładnie przebadać – wyjaśnia Tadeusz Białek, prezes ZBP i przewodniczący KS NGR. – Stąd przegląd różnych propozycji, który trwał od marca tego roku, i zapytanie do wszystkich interesariuszy rynku, także zagranicznych, o ich opinie – mówi.
Prezes Białek podkreśla, że nie ma odwrotu od samej reformy i docelowego zastąpienia WIBOR nowym wskaźnikiem typu risk free rate (RFR). – Jeśli zaś chodzi o WIRON, jest także objęty przeglądem i konsultacjami, ale może też zostać wybrany inny wskaźnik docelowy. Po to są te konsultacje – dodaje.