Pekao przedstawia nową strategię. Stawia na młodych i AI

Dywidendy na poziomie 50-75 proc. zysku, utrzymanie rentowności powyżej 18 proc., zdobycie 1,4 mln młodych klientów – to główne cele jaki stawia przed sobą Bank Pekao na lata 2025-2027.

Publikacja: 14.04.2025 19:31

Cezary Stypułkowski, prezes Banku Pekao

Cezary Stypułkowski, prezes Banku Pekao

Foto: materiały prasowe

„Sięgamy ponad horyzont” to hasło nowej strategii Banku Pekao na lata 2025-2027, przedstawionej w poniedziałek po południu. Trzy filary filozofii rozwoju banku to: wzrost, dostępność, sprawność.

Jakie główne cele w nowej strategii Pekao

– Nasza strategia na lata 2025–2027 to ambitny plan wzrostu banku, w którym stawiamy na rozwój biznesu w kluczowych segmentach detalicznych i korporacyjnych oraz aktywne wspieranie transformacji polskiej gospodarki - mówi Cezary Stypułkowski, prezes Pekao cytowany w komunikacie prasowym.

- Chcemy konsekwentnie budować pozycję banku, do którego klienci w Polsce naturalnie kierują się przy codziennych i najważniejszych decyzjach finansowych. Technologie – w tym zaawansowana analityka danych, automatyzacja i sztuczna inteligencja – będą motorem tej zmiany, pomagając nam oferować bardziej intuicyjne, spersonalizowane rozwiązania i jednocześnie usprawniając procesy wewnętrzne. To przełoży się na trwałą poprawę efektywności operacyjnej i skalowalność naszego modelu biznesowego – przekonuje.

Jednym z głównym celów postawiony w strategii jest utrzymanie ROE powyżej 18 proc. pomimo zakładanego spadku stopy referencyjnej NBP do 3,5 proc. Bank chce to osiągnąć m.in. poprzez wzrost udziałów rynkowych w strategicznych obszarach i produktach, zmianę struktury przychodów oraz utrzymanie bezpiecznego poziomu ryzyka. Zakładany wskaźnik CoR na koniec 2027 roku ma kształtować się na poziomie 65-75 bps.

Czytaj więcej

Nie będzie fuzji Pekao i Aliora? Właściciel banków zmienia plany

Jak Pekao chce przyciągać nowych klientów

Pekao prognozuje także utrzymanie wskaźnika efektywności C/I (koszty do dochodów) poniżej 35 proc. oraz utrzymanie wypłaty dywidendy na poziomie 50-75 proc. zysku netto w każdym roku trwania strategii. Bank będzie nadal zachowywał bezpieczną pozycję płynnościową, utrzymując bufory kapitałowe znacznie powyżej minimów regulacyjnych. Ponadto zamierza budować efektywną strukturę kapitałową poprzez regularne emisje na lokalnym i europejskim rynku długu.

W horyzoncie nowej strategii bank planuje zwiększenie bazy klientów poniżej 26. roku życia do 1,4 mln dzięki rozbudowie produktów dla młodych klientów i dopasowaniu oferty do ich stylu życia, relacji i potrzeb. Jednocześnie władze banku deklarują, że nie zapominają o dopieszczaniu oferty dla klientów „dojrzałych” i tych dotychczasowych. I chcą zyskać 700 tys. nowych aktywnych klientów na przestrzeni kolejnych trzech lat.

Bank chce także jeszcze bardziej wykorzystać swoją obecność w mniejszych miejscowościach, postrzegając szeroką sieć oddziałów jako swoją przewagę konkurencyjną.

Czytaj więcej

Zarobki prezesów banków. Duże wzrosty i odprawy

Jak Pekao chce rozwijać sztuczną inteligencję

Pekao stawia także na produkty ubezpieczeniowe. Poprzez wykorzystanie partnerstwa z Grupą PZU, planuje zbudować pozycję lidera wzrostu na rynku bancassurance, zakładając, że w 2027 roku składka przypisana brutto ze sprzedaży ubezpieczeń wyniesie 1 mld zł. Bank chce się rozwijać również w zakresie leasingu i faktoringu (chce uplasować się w TOP3 w tym segmencie), a także uzyskać pozycję lidera bankowości korporacyjnej i bankowości dla sektora publicznego.

Wiele miejsca w strategii poświęcono kontynuacji transformacji cyfrowej. W horyzoncie strategii Pekao zakłada, że liczba klientów mobile wzrośnie do 4,4 mln, a udział sprzedaży digital wyniesie 72 proc. Udział kanałów zdalnych w sprzedaży kredytów dla biznesu ma wzrosnąć do 30 proc., a wskaźnik digitalizacji w segmentach MŚP, MID i Korpo ma wynieść 70 proc.

Pekao zainwestuje także w kompetencje przyszłości poprzez stworzenie Centrum Kompetencji AI, aby przyspieszyć implementację nowych technologii w całej organizacji. Dzięki temu za trzy lata efektywność pracy w wybranych obszarach ma wzrosnąć o min. 10 proc., liczba zaimplementowanych rozwiązań AI zwiększyć się ma ponad dwukrotnie, a aż 80 proc. pracowników ma używać sztucznej inteligencji.

Pekao zapowiada również osiągnięcie neutralności klimatycznej grupy do 2050 roku. Na przestrzeni najbliższych trzech lat planuje sfinansować projekty zielone kwotą 9 mld zł.

Banki
Banki nie walczą o oszczędności Polaków
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Banki
Obniżki stóp procentowych? I tak chcemy rosnąć!
Banki
Duży bank w Polsce pójdzie pod młotek? „Teraz to mało prawdopodobne”
Banki
Santander Bank Polska pójdzie pod młotek? Nieoficjalne doniesienia
Banki
Obniżki stóp uderzą w wyniki banków. Pytanie, jak mocno?
Banki
Kursy banków spadają. Inwestorów przestraszyła wizja szybkich cięć stóp RPP