#WykresDnia: Euro jest przewartościowane?

Strefa euro odnotowała w lutym pierwszą nadwyżkę handlową od 17 miesięcy. Ale wcześniejszy deficyt sugeruje, że europejska waluta jest przewartościowana.

Publikacja: 21.04.2023 09:22

#WykresDnia: Euro jest przewartościowane?

Foto: AdobeStock

Strefa euro osiągnęła w lutym nadwyżkę handlową z deficytu rok wcześniej, nieskorygowane dane pokazały w czwartek, głównie dzięki skokowi w eksporcie chemikaliów i maszyn oraz znacznej poprawie w Niemczech i Włoszech.

https://pbs.twimg.com/media/FuKig5hXsAILJRU?format=png&name=small

Urząd statystyczny Unii Europejskiej Eurostat podał, że sezonowo niewyrównany bilans handlowy 20 krajów strefy euro wyniósł w lutym 4,6 mld euro wobec deficytu 9,4 mld 12 miesięcy wcześniej.

Po uwzględnieniu wahań sezonowych lutowy bilans handlowy był niewielkim deficytem w wysokości 100 mln euro, ale ogromną poprawą w stosunku do deficytu 11,6 mld euro z poprzedniego miesiąca.

Eksport towarów ze strefy euro do reszty świata wzrósł w lutym o 7,6 proc. rok do roku do 232,7 mld euro, podczas gdy import wzrósł o 1,1 proc. do 228,1 mld euro. Handel wewnątrz strefy euro wyniósł w lutym 224,4 mld euro, o 8 proc. więcej niż rok wcześniej.

UE-27 odnotowała nadwyżkę handlową po raz pierwszy od czerwca 2021 r., osiągając w lutym 4,8 mld euro.

Pierwsze szacunki dotyczące eksportu towarów poza UE wyniosły 207,7 mld euro, co oznacza wzrost o 8 proc.

Wyrównane sezonowo Niemcy wniosły 20,3 mld euro do ogólnego bilansu handlowego strefy euro w lutym, w porównaniu z 15,6 mld w styczniu, podczas gdy Włochy dodały 3,6 mld euro, w porównaniu z 3,4 mld miesiąc wcześniej.

Nadwyżka strefy euro w handlu chemikaliami wzrosła do 34,2 mld euro w okresie styczeń-luty z 27,3 mld w tym samym okresie rok wcześniej i wzrosła do 20,3 mld w handlu maszynami i pojazdami z 17,5 mld rok wcześniej, wynika z danych.

Deficyt handlowy UE z Rosją gwałtownie spadł do 6,9 mld euro w pierwszych dwóch miesiącach tego roku z 26,8 mld euro rok wcześniej, ponieważ 27-narodowy blok przestał kupować większość importowanej przez siebie rosyjskiej ropy i gazu przed inwazją Moskwy na Ukrainę. koniec lutego 2022 r.

Luka handlowa UE z Chinami również zmniejszyła się do 53 mld w okresie styczeń-luty z 60,4 mld w pierwszych dwóch miesiącach 2022 r.

Tymczasem Robin Brooks, główny ekonomista Institute of International Finance uważa, że szerokie, ważone handlem euro, które jest na najwyższych poziomach w historii, absolutnie nie ma sensu, biorąc pod uwagę, że szok energetyczny i wojna na Ukrainie są dalekie od zakończenia. Według niego wykres pokazujący, jak spadła nadwyżka handlowa strefy euro widać, że przeżywa ona ciągły, niekorzystny szok związany z warunkami handlu. - Ten wykres pokazuje, że ten szok jest duży i trwa. Euro jest przewartościowane - twierdzi Brooks.

W 2022 r. saldo handlu towarami UE odnotowało duży deficyt w wysokości 432 mld euro, osiągając najniższy poziom od początku szeregu czasowego w 2002 r. Deficyt wynikał w szczególności z gwałtownego wzrostu wartości importu energii , która rozpoczęła się pod koniec 2021 r. i trwała przez większą część 2022 r.

Również w 2022 r., napędzany rosnącymi cenami, import spoza UE (+41 proc.) i eksport (+18 proc.) osiągnął najwyższe wskaźniki wzrostu rok do roku odnotowane w ciągu ostatnich dziesięciu lat.

Analizy rynkowe
Niedźwiedzie znów są prowokowane przez byki. Koniec korekty?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Analizy rynkowe
Optymizm wrócił na giełdy, ale Trump jeszcze może postraszyć
Analizy rynkowe
Kolejny krach. Jak nie pandemia, to Trump wyzwoliciel
Analizy rynkowe
Gotówka dla akcjonariuszy. Firmy coraz częściej stawiają na skupy akcji
Analizy rynkowe
Dlaczego amerykańskie obligacje rządowe zaczęły być ostro wyprzedawane?
Analizy rynkowe
Na amerykańskie obligacje działają dwie przeciwstawne siły, ale stopy procentowe będą spadać