Złoto jest teraz najlepszym aktywem na świecie

W ostatnich miesiącach złoto osiągnęło lepsze wyniki niż każda klasa aktywów na świecie, w tym bitcoin.

Publikacja: 26.09.2024 09:06

Złoto jest teraz najlepszym aktywem na świecie

Foto: AdobeStock

https://pbs.twimg.com/media/GYVwcIzXwAAC_MC?format=jpg&name=900x900

W obliczu powrotu pozytywnych nastrojów na rynku, Rezerwy Federalnej zapewniającej „dużą” obniżkę stóp procentowych i ogłoszenia przez Chiny fali środków stymulacyjnych oczywistym pytaniem jest, dlaczego tak się dzieje – takie pytanie zadaje Jeroen Blokland, Założyciel Blokland Smart Multi-Asset Fund, przyszłościowego portfela inwestującego w inteligentną kombinację rzadkich aktywów, akcji wysokiej jakości, złota i bitcoinów.

Kiedy inwestorzy przekonają się do złota?

Jak przyznaje  Blokland, wcześniej spodziewał się, że bitcoin poradzi sobie lepiej w tych okolicznościach. – Jednak po rozmowach z kilkoma tradycyjnymi inwestorami i podmiotami zajmującymi się alokacją aktywów w ostatnich tygodniach myślę, że być może wiem dlaczego. Mimo że mamy spotowe fundusze ETF na Bitcoin, amerykańskie państwowe fundusze emerytalne dodają bitcoin do swoich portfeli i Trump sugeruje jakąś rolę rezerwową (która byłaby ogromna, jak mówiliśmy do tej pory o Salwadorze i Bhutanie), bitcoin jest ledwo dostępny na radarze tradycyjnych inwestorów – stwierdza.

W rzeczywistości większość tych inwestorów również pozostaje sceptyczna wobec złota. Wydaje się, że nie potrafią lub nie chcą połączyć faktów, że niedawny gwałtowny wzrost ceny złota nie wynika wyłącznie z niższych stóp procentowych lub napięć geopolitycznych. Bezprecedensowa akumulacja długu sprawia, że ​​coraz więcej osób myśli o zdolności obsługi zadłużenia, wartości pieniądza, polityce pieniężnej i sposobach dywersyfikacji portfela.

– Oczekuję, że kiedy tradycyjni inwestorzy przyjmą odnowioną rolę złota w systemie finansowym, tak jak miało to miejsce od tysięcy lat, niektórym z nich otworzą się drzwi do przyjrzenia się innym rzadkim aktywom, które również wykazują zdolność do pełnienia funkcji magazynu wartości .

Jednak mimo że kapitalizacja rynkowa złota przekroczyła 20 bilionów dolarów, tradycyjni inwestorzy wydają się krótkowzrocznie skupieni na tym, czy obecny cykl łagodzenia polityki pieniężnej może uratować ich paradygmat 60-40 (stosunek akcji do obligacji) – podsumowuje Jeroen Blokland.

Złoto radzi sobie lepiej niż większość aktywów

Świat inwestycji ogólnie traktuje złoto jak aktywo drugiej kategorii. Tymczasem w ciągu ostatnich 20 lat radziło sobie lepiej niż większość głównych klas aktywów.

– Jak zauważa Światowa Rada Złota: Historycznie rzecz biorąc, złoto generowało długoterminowe dodatnie zyski zarówno w dobrych, jak i złych okresach gospodarczych – pisze Mike Maharrey z Money Metals Exchange .

Z dłuższej perspektywy zwrot z żółtego metalu jest podobny do zwrotu z akcji, a od 1971 r. złoto radzi sobie lepiej niż obligacje. Średnio cena złota rosła o prawie 8 proc. rocznie od 1971 r., kiedy Nixon zerwał ostatnie powiązanie dolara ze złotem.

Cena złota wzrosła w 2023 r. o około 13 proc. i należała do najlepiej radzących sobie aktywów. Złoto radziło sobie lepiej niż akcje rynków wschodzących, obligacje amerykańskie, dolar amerykański, światowe obligacje skarbowe i ogólnie towary. Jedynymi klasami aktywów, które radziły sobie lepiej niż złoto, były akcje amerykańskie i zagraniczne akcje z rynków rozwiniętych.

Złoto jest również zwykle mniej zmienne niż inne klasy aktywów. Wynika to z różnorodnych źródeł popytu. Jak ujęła to Światowa Rada Złota, ta różnorodność „zapewnia złotu szczególną odporność i potencjał zapewniania solidnych zysków w różnych warunkach rynkowych”.

„Złoto jest z jednej strony często wykorzystywane jako inwestycja mająca na celu ochronę i powiększanie bogactwa w dłuższej perspektywie, ale z drugiej strony jest także dobrem konsumpcyjnym dzięki popytowi na biżuterię i technologię. W okresach niepewności gospodarczej to antycykliczny popyt inwestycyjny, który powoduje wzrost ceny złota. W okresach ekspansji gospodarczej procykliczny popyt konsumencki wspiera jego wyniki. Łącznie te czynniki zapewniają złotu zdolność do zapewniania stabilności w różnych środowiskach gospodarczych.”

Złoto szczególnie dobrze sprawdza się jako zabezpieczenie przed inflacją. Od 1971 r. przewyższa CPI zarówno w USA, jak i na świecie. Żółty metal również dobrze radzi sobie w okresach wysokiej inflacji. Sprawdziło się to podczas ostatniego cyklu inflacyjnego. Cena złota wzrosła o około 29 procent od czerwca 2021 r. (w miarę wzrostu inflacji). W tym samym okresie CPI wzrósł o 12,30 proc., jak wynika z danych Urzędu Statystyki Pracy.

W końcu złoto to pieniądz. I to są rozsądne pieniądze. Każda główna waluta znacznie straciła na wartości w porównaniu do złota.

Wykres Dnia
Gwałtowny wzrost płac w strefie euro testem dla obniżek stóp EBC
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Wykres Dnia
Japonia i Chiny pozbywały się amerykańskich obligacji przed zwycięstwem Trumpa
Wykres Dnia
Ograniczenie eksportu do Kirgistanu: Polska przoduje tam, gdzie inni zawodzą
Wykres Dnia
Nominacja Trumpa uderzyła w akcje producentów szczepionek
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Wykres Dnia
Niemcy mogą złagodzić ograniczenie deficytu budżetowego
Wykres Dnia
Nowa gwiazda sztucznej inteligencji: Siemens Energy