Maj na rynkach walutowych stał pod znakiem odrabiania przez euro strat poniesionych wcześniej względem dolara, a nieźle zachowywał się też złoty. Choć Europejski Bank Centralny szykuje się do obniżki stóp, a Fed jeszcze czeka, to niespodzianki w danych makro faworyzują scenariusz umocnienia wspólnej waluty (ramka 1). Co do perspektyw złotego analitycy nie są zgodni, a wszystko zależy od tego, czy za dominującą tendencję uznać łagodzenie polityki przez NBP czy raczej przerwę w tym łagodzeniu (ramka 2). Globalne instytucje radzą kupować waluty z krajów o wysokich stopach (ramka 3), co jednak wspomnianego dylematu dotyczącego złotego nie rozwiązuje. Po spektakularnym rajdzie korony sprawdzamy, jakie norweska waluta ma perspektywy (ramka 4). Na koniec proponujemy rzut oka na waluty krajów prowadzących kosztowne wojny – przewidzenie, czy będą one zyskiwały, czy raczej traciły, bywa nie lada wyzwaniem. Przedstawiamy sześć kluczowych w czerwcu tendencji na rynkach walutowych.
1. Zarządzający aktywami odwracają się od dolara. Fed dostanie argument za obniżkami?
Ledwie kilka tygodni utrzymało się pozytywne nastawienie globalnych inwestorów finansowych do dolara. Jak wynika z danych regulatora CFTC, wśród towarzystw inwestycyjnych i funduszy hedgingowych znów przeważają pozycje obliczone na osłabienie amerykańskiej waluty. Do kupowania dolara zarządzających zniechęciły dane wskazujące na pierwsze od sześciu miesięcy hamowanie w USA inflacji. Przy kwietniowej stagnacji sprzedaży detalicznej zwiększają one prawdopodobieństwo, że Fed powróci do łagodzenia polityki pieniężnej.
Te negatywne niespodzianki mogą wyjaśniać, dlaczego mimo oczekiwanej w czerwcu obniżki stóp EBC euro wcale względem dolara nie traci. Obliczany przez Citigroup wskaźnik niespodzianek w danych dla strefy euro jest na plusie już cztery miesiące z rzędu, podczas gdy podobny indeks dla USA utrzymuje się od miesiąca pod kreską. W Niemczech i strefie euro inflacja powinna odbić od dna – to zapewne skłoni EBC do uzależnienia kolejnych posunięć od obrazu spływających danych, ograniczając gołębi wydźwięk decyzji na czerwcowym posiedzeniu.
2. Złoty utrzymuje siłę, jednak analitycy nie są zgodni co do perspektyw
Złoty ma za sobą kolejny udany miesiąc i w skali tego roku cały czas utrzymuje się w górnej połowie rankingu najlepiej spisujących się na świecie walut. Dość dobrze radzi sobie też forint, jednak zdaniem Frantiska Taborsky’ego z banku ING środki płatnicze z naszego regionu wyczerpują już potencjał wzrostowy.