Przypomnijmy, że Szwajcarski Bank Narodowy niespodziewanie podniósł główną stopę procentową o 0,5 pkt proc. w połowie czerwca. Była to pierwsza podwyżka w tym kraju od 15 lat. W ten sposób decydenci reagują na rosnącą inflacją. Ceny konsumpcyjne w Szwajcarii w maju w ujęciu rocznym wyniosły 2,9 proc. Ponadto można się spodziewać, że zacieśnianie monetarne będzie trwało.
Z drugiej strony na parę CHF/EUR oddziałują obawy o recesję w UE, co negatywnie wpływa na euro. Mix czynników spowodował, że po raz pierwszy w historii frank przebił parytet z euro i kurs CHF/EUR doszedł do 1,00224 euro.
Jakie będą tego implikacje?
- Dzisiejszy atak na parytet udany. Aprecjacja CHF oraz wzrost stóp procentowych SNB to efektywnie zaostrzenie polityki pieniężnej w Polsce - skomentował na Twitterze Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP.
Frank umacnia się także wobec złotego. Kurs CHF/PLN wzrósł już w tym roku o 5,7 proc. i za franka trzeba było dziś zapłacić nawet 4,69 zł.
Umocnienie szwajcarskiej waluty w połączeniu z rosnącymi stopami SBN to szczególnie zła wiadomość dla posiadaczy kredytów we frankach. Raty tych kredytów w związku z kursem walutowym i zacieśnianiem monetarnym w Szwajcarii będą wyższe.