Dominik Osowski

Chińskie akcje z atrakcyjnymi wycenami

Firmy z Państwa Środka coraz chętniej dzielą się z akcjonariuszami zyskiem. To odpowiedź na zwiększoną presję ze strony regulatorów, którzy chcą zachęcić spółki do zwiększenia wypłat dywidend.

Producenci elektryków na celowniku sprzedających. Co czeka sektor?

Notowania niektórych producentów elektrycznych samochodów spadły od początku roku o kilkadziesiąt procent. Mimo to ich wskaźniki rynkowe nadal są znacznie wyższe niż tradycyjnych koncernów.

Fed i geopolityka ciążą rynkom wschodzącym

W Chinach mogą kusić atrakcyjne wyceny, ale zniechęcać problemy gospodarcze. Szybki wzrost PKB z kolei sprzyja m.in. giełdzie indyjskiej. Jak w gronie emerging markets prezentuje się Polska?

Rynek IPO budzi się z letargu

Coraz więcej spółek informuje o planach debiutu na parkiecie. Wiele z nich wskazuje również na wykorzystywanie sztucznej inteligencji, aby podsycić apetyt inwestorów.

Interesujący kwartał na rynku surowców. Co dalej?

W ostatnim czasie uwagę na sobie skupiło złoto, którego ceny pobiły rekordy, a notowania wspierał m.in. popyt banków centralnych. Ale także w innych segmentach rynku surowców wiele się dzieje.

GRANOLAS: europejska konkurencja Siedmiu Wspaniałych

Większa dywersyfikacja sektorowa, atrakcyjniejsza wycena czy niższa zmienność notowań to zalety grupy spółek ze Starego Kontynentu.

Europejskie indeksy w górę, zyski spółek w dół

Oczekiwania dotyczące polityki luzowania monetarnego przez Europejski Bank Centralny okazują się dla inwestorów ważniejsze niż sezon publikacji wyników.

Spółki z Wall Street dołek w wynikach mają już za sobą

Kolejne kwartały, w ślad za lepszymi perspektywami gospodarczymi, powinny przynosić poprawę wyników największych amerykańskich firm . Pod koniec roku dynamika wzrostu zysków może być nawet dwucyfrowa. Które sektory zasługują na najwięcej uwagi?

Atrakcyjne wyceny na europejskich giełdach

Wskaźnik ceny do zysku (P/E) dla Stoxx Europe 600 wynosi obecnie 13,55. Średnia z ostatnich dziesięciu lat dla tego indeksu to 17,26, co pokazuje, że spółki ze Starego Kontynentu notowane są z wyraźnym dyskontem w porównaniu z historycznymi danymi.

Rynki wschodzące notują najgorszy początek roku od lat

Jak pokazuje historia, nieudane pierwsze tygodnie roku dla rynków wschodzących niekoniecznie świadczą o tym, że cały rok również przyniesie ujemną stopę zwrotu.