Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 10.02.2025 21:36 Publikacja: 10.02.2025 06:00
Foto: AFP
Mimo że w ostatnich dniach temat sezonu wyników zszedł na drugi plan przez zawirowania związane z polityką Trumpa, to inwestorzy z uwagą przyglądają się raportom za IV kwartał. Firmy związane z usługami komunikacyjnymi, ochroną zdrowia i finansami mogą poszczycić się najwyższymi zwyżkami wyników.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
To, że działania Donalda Trumpa będą źródłem napięć i rynkowej zmienności, było niemal pewne. Jednak chyba mało kto spodziewał się aż takiego natężenia tych zjawisk. Huśtawka nastrojów jest tak duża, że inwestorzy uznali złoto za najlepszą bezpieczną przystań.
W bardzo długim okresie amerykańskie akcje wygrywają ze złotem pod względem stóp zwrotu, ale droga do tej wygranej bywa wyboista. Najciekawsze jednak jest to, że dodanie porcji złota do portfela pozwoliłoby wyraźnie ograniczyć zmienność wyników. Najniższym ryzykiem cechowałby się portfel złożony po równo z akcji i szlachetnego metalu. Jakie inne kombinacje można uznać za optymalne?
Z przewidywań analityków wynika, że w przypadku większości spółek z sektora medycznego można się podziewać kontynuacji pozytywnych tendencji w wynikach. Część jednak nie zaliczyła końcówki zeszłego roku do udanych.
Najwięcej do stracenia na wojnie handlowej z USA miałby Meksyk. W 2022 r. aż 77 proc. meksykańskiego eksportu szło do Stanów Zjednoczonych, a tylko 2 proc. do Chin. Od handlu z Amerykanami zależy byt m.in. robotników z meksykańskiego sektora motoryzacyjnego i rolników uprawiających awokado.
Amerykański prezydent Donald Trump zaskoczył inwestorów, dokonując szybszych i większych podwyżek ceł, niż się spodziewali. Teraz zaczynają liczyć, jak ta decyzja może wpłynąć na zyski spółek giełdowych. Obawiają się również, że wyższe koszty importu do Stanów Zjednoczonych skłonią Fed do tego, by dłużej wstrzymywał się z dalszymi obniżkami stóp lub nawet zaczął je znów podnosić.
Poniedziałkowa sesja przyniosła wyprzedaż na rynku kryptowalut, gdyż inwestorzy, w reakcji na wybuch wojny handlowej, wyprzedawali ryzykowne aktywa. Bitcoin tracił rano ponad 6 proc., a jego kurs spadł do 93,9 tys. USD. Ether zniżkował aż o 19 proc. i kosztował nieco ponad 2,5 tys. USD. Xrp tracił 20 proc., a dogecoin spadał o 19 proc. Po południu jednak kryptowaluty odzyskiwały część strat. Kurs bitcoina wrócił na poziom ponad 95 tys. USD.
Notowania poniedziałkowe na rynku warszawskim skończyły się zwyżkami głównych indeksów.
Inwestorzy handlujący na warszawskiej giełdzie dostali kolejne solidne argumenty, które przekonały ich do kontynuowania zakupów.
Europejskie rynki rozpoczynają nowy tydzień wzrostami. Na Starym Kontynencie wzrostom przewodzi warszawski parkiet. WIG20 zyskuje ok. 0,7%, szeroki rynek WIG rośnie o 0,7%, a najlepsze nastroje widać na małych i średnich spółkach, których indeksy zyskują ok. 0,9%.
Zapowiedziana podwyżka taryf na import stali oraz aluminium do Stanów Zjednoczonych grozi rozpoczęciem wojny handlowej z Unią Europejską. Jak na razie wygląda jednak na to, że inwestorzy nie wystraszyli się takiego zagrożenia.
Najnowsze dane KDPW wskazują, że liczba rachunków papierów wartościowych przebiła poziom 2 mln zł. XTB nadal pozyskuje najwięcej kont i ma ich już ponad 400 tys.
Dobre nastroje nie opuszczają inwestorów z warszawskiego parkietu. Po niemrawym początku sesji poniedziałkowy handel w końcu nabrał rumieńców.
Ukraińskie firmy kolejny dzień błyszczą na warszawskiej giełdzie. Mocno rosną Coal Energy, Milkiland, KSG Agro, Agroton, IMC oraz Astarta. Wyjątkiem jest Kernel.
BM ING BSK dołączyło do grona firm, które zdecydowały się na obniżenie prowizji dla klientów, którzy chcą handlować funduszami ETF na GPW.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas