Komentarz surowcowy DM BOŚ- ropa naftowa, złoto

ROPA NAFTOWA

Cena ropy w dół po raporcie Departamentu Energii USA.

Publikacja: 15.02.2024 10:16

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Foto: parkiet.com

Notowania ropy naftowej zaczęły tydzień od zwyżki, jednak wczorajsza sesja przyniosła zawrócenie notowań w dół. Cena ropy WTI zniżkuje także dziś rano i obecnie porusza się w okolicach 76 USD za baryłkę. Z kolei notowania ropy naftowej Brent zbliżyły się do 81 USD za baryłkę.

Główną przyczyną zniżki notowań ropy naftowej wczoraj był raport Departamentu Energii USA. Pokazał on bowiem, że w minionym tygodniu zapasy ropy naftowej w USA wzrosły aż o 12,02 mln baryłek. Jednocześnie, w raporcie pojawiły się informacje, że zapasy benzyny i destylatów znacząco zniżkowały, odpowiednio o 3,66 mln i 1,92 mln baryłek.

Dane zaprezentowane przez Departament Energii trudno uznać za zaskakujące, biorąc pod uwagę to, że analogiczne informacje dzień wcześniej pojawiły się już w raporcie Amerykańskiego Instytutu Paliw (API). Kluczową przyczyną takich wyników była niższa aktywność rafinerii – wykorzystanie mocy produkcyjnych w poprzednim tygodniu spadło o 1,8 pkt. proc. do poziomu 80,6%. To najniższy wynik od grudnia 2022 r.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

Niemniej, negatywny wydźwięk ma fakt, że zwyżka zapasów ropy była jeszcze większa niż w zaprezentowanym dzień wcześniej raporcie. Jednocześnie, spadek zapasów benzyny i destylatów pokazany w raporcie departamentu okazał się mniejszy niż ten oszacowany dzień wcześniej przez API.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

ZŁOTO

Cena złota tuż powyżej 2000 USD za uncję.

Po dynamicznej wtorkowej zniżce, notowania złota wpadły w wąską konsolidację. Cena tego kruszcu przetestowała poziom 2000 USD za uncję jako techniczne wsparcie, a obecnie porusza się tuż powyżej tej psychologicznej bariery, w rejonie 2005-2006 USD za uncję.

Rynek złota wciąż żyje reakcjami na wtorkowe dane dotyczące inflacji CPI w USA. Inwestorów interesuje bowiem to, na ile wyższe od oczekiwań odczyty inflacji przełożą się na zmianę planów Rezerwy Federalnej w zakresie łagodzenia polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych.

Jak na razie, komentarze przedstawicieli Fed są jednak wyważone. Szef Fed w Chicago, Austan Goolsbee, ocenił, że mimo ostatniego odczytu, inflacja w USA i tak pozostaje na drodze do celu wynoszącego 2%, a Fed nie powinien zwlekać zbyt długo z obniżkami stóp procentowych. W podobnym tonie wypowiedział się Michael Barr, który także powiedział, że Fed pozostaje zdecydowany w swoich działaniach, aczkolwiek droga do celu inflacyjnego na poziomie 2% będzie bardziej kręta niż ta instytucja oczekiwała.

Te spokojne głosy są dla cen złota korzystne, bowiem pokazują, że Fed nadal utrzymuje plan rozpoczęcia cyklu obniżek stóp procentowych w tym roku. Termin pierwszej obniżki jest jednak niepewny i obecnie wielu inwestorów spekuluje, że może on przesunąć się z maja na drugą połowę roku.

Notowania złota – dane dzienne

Notowania złota – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

Dorota Sierakowska

Analityczka surowcowa

Surowce
Wyjazd na Święta tańszy niż rok temu. Powinno być jeszcze taniej
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Surowce
Złoto niewzruszone
Surowce
Załamanie cen ropy naftowej
Surowce
Blask złota nie gaśnie
Surowce
Nie tylko złoto rozpala emocje
Surowce
Cła windują ceny miedzi