Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, złoto

ROPA NAFTOWA

Spadek zmienności cen ropy naftowej.

Publikacja: 24.11.2023 11:56

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Foto: parkiet.com

Po kilku burzliwych sesjach na rynku ropy naftowej, od wczoraj na rynku tego surowca zmienność jest mniejsza. Ma to uzasadnienie chociażby ze względu na wczorajsze Święto Dziękczynienia w USA i związany z nim spadek aktywności inwestorów amerykańskich. Także dziś zmienność na rynku ropy jest niewielka, a tematem przewodnim pozostaje wyczekiwanie na kolejne komunikaty OPEC+

To właśnie rozszerzony kartel OPEC+ może w najbliższych dniach mieć największy wpływ na notowania ropy naftowej. Pojawiają się bowiem informacje o tym, że instytucja ta dokona zmian w limitach produkcji ropy naftowej – jednak wciąż nie ma dokładnych informacji, jakie konkretnie będą to zmiany. Na razie wiemy jedynie, że kraje OPEC+ miały trudności w osiągnięciu konsensusu w kwestii limitów produkcji, więc spotkanie zostało przełożone z 26 na 30 listopada.

Pomijając kwestie produkcji i eksportu ropy naftowej w rozszerzonym kartelu OPEC+, także w innych państwach pojawiają się informacje o wzroście wydobycia. Amerykańska produkcja ropy naftowej już powróciła do przedpandemicznych poziomów, a nowe inwestycje w infrastrukturę zapowiedział brazylijski Petrobras. Spółka ta planuje zainwestować ponad 100 mld USD w zwiększenie produkcji ropy z planowanych 2,8 mln baryłek dziennie w 2024 r. do 3,2 mln baryłek dziennie w 2028 r.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

Tymczasem na rynkach surowców koniunkturalnych pojawiło się więcej optymizmu związanego z sytuacją w Chinach, a dokładniej, z planami wspierania tamtejszego sektora budowlanego przez lokalne władze. Niemniej, to wsparcie może działać jedynie krótkoterminowo – w dłuższej perspektywie sytuacja w gospodarce Chin wskazuje na możliwe osłabienie popytu na surowce, w tym ropę naftową.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

ZŁOTO

Cena złota na drodze do drugiego wzrostowego tygodnia.

Wczoraj notowania złota rozpoczęły sesję dynamicznym wzrostem, a dziś utrzymują się w okolicach 2015 USD za uncję. Tym samym, cena złota stabilizuje się wyraźnie powyżej psychologicznej bariery na poziomie 2000 USD za uncję i jest na drodze do już drugiego z rzędu tygodniowego wzrostu notowań.

Zwyżkom cen złota w ostatnich dniach sprzyjała słabość amerykańskiego dolara, która pojawiła się na rynku na skutek oczekiwań związanych z wyhamowaniem cyklu podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, a najprawdopodobniej – jego zakończeniem. Inwestorzy szacują bowiem, że szanse na kolejne podwyżki stóp procentowych w USA są już niewielkie, a kolejnym ruchem będzie obniżka (chociaż możliwe, że nie prędzej niż w połowie przyszłego roku).

Słabszy dolar wspierał notowania złota oraz innych szlachetnych kruszców, niemniej obecnie indeks dolara jest już w technicznym rejonie wyprzedania, a cena złota dotarła do technicznej bariery, wyznaczonej przez lokalny szczyt sprzed niemal miesiąca, usytuowany w okolicach 2019 USD za uncję. Te czynniki mogą sprzyjać odreagowaniu notowań w kolejnych dniach.

Notowania złota – dane dzienne

Notowania złota – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

Surowce
Wyjazd na Święta tańszy niż rok temu. Powinno być jeszcze taniej
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Surowce
Złoto niewzruszone
Surowce
Załamanie cen ropy naftowej
Surowce
Blask złota nie gaśnie
Surowce
Nie tylko złoto rozpala emocje
Surowce
Cła windują ceny miedzi