Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, platyna

Publikacja: 14.11.2023 09:47

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Foto: parkiet.com

ROPA NAFTOWA

Nadzieje na większy popyt wsparciem dla cen ropy naftowej.

Na początku bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej przeważa strona popytowa. Mimo słabego rozpoczęcia poniedziałkowej sesji, ceny ropy zakończyły ją na plusie, a dzisiaj utrzymują się blisko wczorajszych poziomów zamknięcia.

Wzrostom na rynku ropy naftowej sprzyjają oczekiwania większego popytu na ten surowiec. Impulsem do zwyżek był m.in. raport OPEC. Wczoraj organizacja ta opublikowała swój comiesięczny raport dotyczący sytuacji na globalnym rynku ropy naftowej, w którym oceniła, że to rynkowi spekulanci są winni ostatniej zniżce cen ropy. OPEC jednocześnie podwyższył prognozę popytu na ropę na świecie w bieżącym roku i utrzymał swoją relatywnie optymistyczną prognozę popytu w 2024 roku.

Dodatkowym wsparciem dla notowań ropy naftowej okazała się deklaracja Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych o planach uzupełnienia strategicznych rezerw ropy naftowej o 1,2 mln baryłek. Na razie jest to jednak raczej symboliczna deklaracja, ponieważ ilość ropy naftowej jest niewielka w porównaniu do skali wcześniejszej sprzedaży.

DM BOŚ

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Dla przypomnienia: w poprzednim roku USA sprzedały ze swoich rezerw 180 mln baryłek ropy naftowej, czyli odpowiednik niecałego dwudniowego globalnego popytu. Ruch ten miał na celu uspokojenie zwyżek cen ropy, które nastąpiły w wyniku inwazji Rosji na Ukrainę i późniejszej destabilizacji globalnego handlu ropą. W późniejszym czasie USA jednak nie odkupiły ropy, mimo że wielokrotnie deklarowały gotowość do rozpoczęcia takiego ruchu – co wynikało z innych czynników wspierających ceny (w tym roku m.in. niespokojnej sytuacji na Bliskim Wschodzie).

DM BOŚ

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

PLATYNA

Odbicie cen platyny od tegorocznych minimów.

W poprzednim tygodniu notowania metali szlachetnych znajdowały się pod presją podaży, wynikającą głównie z siły amerykańskiego dolara. Początek bieżącego tygodnia przynosi jednak odbicie cen w górę, widoczne na rynkach wszystkich kruszców.

Powyższe ruchy dotyczą także cen platyny. Notowania tego metalu szlachetnego w poprzednim tygodniu spadły do okolic 840 USD za uncję, co oznaczało najniższą wycenę od końcówki września 2022 roku, a więc od ponad 13 miesięcy. Jednocześnie, cena platyny przekroczyła w dół tegoroczne minimum z początku października, wynoszące 854 USD za uncję. Niemniej, wczorajsza sesja przyniosła dynamiczne odbicie notowań platyny w górę i powrót do okolic 860-870 USD za uncję.

Ceny platyny, podobnie jak notowania pozostałych metali szlachetnych, znajdują się pod istotnym wpływem wyceny amerykańskiego dolara. Spadek wartości USD na początku tygodnia otworzył notowaniom drogę do odbicia cen w górę, jednak kolejne dane makro z USA z pewnością będą przekładać się na wycenę kruszcu. Dodatkowo, warto pamiętać, że presję na notowania platyny wywiera obawa o kondycję globalnej gospodarki, ponieważ surowiec ten jest wykorzystywany przede wszystkim w branży samochodowej, wrażliwej na zmiany koniunktury.

DM BOŚ

Notowania platyny – dane dzienne

Surowce
Czy OPEC zmieni reguły gry?
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Surowce
Gwałtowna przecena złota
Surowce
Jak złoto zareaguje na wybory?
Surowce
Srebro najwyżej w historii
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Surowce
„Trump trade” napędza złoto
Surowce
Kiedy czas surowców?