Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, złoto

Publikacja: 20.10.2023 11:06

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Foto: parkiet.com

ROPA NAFTOWA

Sytuacja na Bliskim Wschodzie nadal wsparciem dla cen ropy.

Notowania ropy naftowej, które na początku wczorajszej sesji znajdowały się pod presją podaży, w drugiej połowie dnia powróciły do zwyżek i zakończyły czwartek na wyraźnym plusie. Tym samym, cena ropy znajduje się na drodze do drugiego z rzędu wzrostowego tygodnia. Notowania ropy Brent przekraczają poziom 93 USD za baryłkę, z kolei cena ropy WTI oscylują w rejonie bariery 90 USD za baryłkę.

Najważniejszym czynnikiem decydującym o notowaniach ropy naftowej pozostaje sytuacja na Bliskim Wschodzie. Konflikt izraelsko-palestyński jest daleki od zażegnania, a wręcz się zaognia. Na razie nadal nie angażują się w niego istotnie kraje ościenne (państwa OPEC nie reagują na wezwania Iranu do narzucenia embargo na Izrael), jednak międzynarodowi ekonomiści i politycy – w tym wczoraj Jerome Powell – ostrzegają przed potencjalnym wymknięciem się sytuacji spod kontroli.

DM BOŚ

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Jak na razie, najbardziej ofensywny ton spośród krajów regionu prezentuje wspomniany Iran, który angażuje w konflikt swoich sprzymierzeńców: wczoraj amerykańskie wojska przechwyciły rakiety wystrzelone na Izrael z Jemenu. Jakiemukolwiek zaangażowaniu w wojnę opierają się jednak pozostałe kraje arabskie – także te istotne w kontekście produkcji ropy naftowej. A to właśnie Arabia Saudyjska i reszta krajów OPEC ma największe znaczenie przy ocenie trwałości ruchów cen ropy.

Z kolei informacje z Wenezueli wskazują na stopniowy powrót tamtejszej ropy naftowej na rynek. Ze względu na wyzwania związane z infrastrukturą, produkcja będzie jednak rosła na tyle wolno, że nie wymaga to zmian w kształcie porozumienia OPEC+.

DM BOŚ

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

ZŁOTO

Cena złota coraz bliżej 2000 USD za uncję.

Bieżący tydzień na rynkach surowcowych zdecydowanie należy do złota. Notowania kruszcu kontynuują dynamiczne zwyżki, pokonując kolejne poziomy oporu i nadrabiając już z nadwyżką spadki z września. Obecnie cena złota oscyluje już wyraźnie powyżej 1990 USD za uncję i zbliża się do kluczowej bariery 2000 USD za uncję. To najwyższy poziom notowań złota od prawie trzech miesięcy.

Zwyżka cen złota jest napędzana przede wszystkim utrzymującym się nastawieniem risk-off na światowym rynku, powiązanym z obawami o eskalację konfliktu między Palestyną a Izraelem i przekształcenie się go w szerszy kryzys na Bliskim Wschodzie. Kolejne doniesienia o planowanej ofensywie wojsk lądowych Izraela w Strefie Gazy tylko podsycają te obawy.

Z kolei w kwestii polityki monetarnej Fed, nie ma przełomu. Wczorajsza wypowiedź Jerome Powella nie zmieniła wiele w oczekiwaniach inwestorów dotyczących poziomu stóp procentowych. Szef Fed podkreślił, że rosnące rentowności obligacji sprzyjają tamowaniu inflacji i zmniejszają potrzebę dalszych podwyżek stóp procentowych, aczkolwiek te ostatnie nie są całkowicie wykluczone. Na rynku obecnie panują oczekiwania stopniowego przechodzenia Fed z cyklu podwyżek na cykl obniżek stóp procentowych, co sprzyja wyższym wycenom złota.

DM BOŚ

Notowania złota – dane dzienne

Surowce
Gaz w USA może być droższy, ale zimy w Europie będą tańsze
Surowce
Złoto po 10 000 zł. Lepszym wyborem jest dziś srebro?
Surowce
Kawa najdroższa od 13 lat! Czy konsumenci odczują wzrost cen?
Surowce
Zwyżki kopalni złota
Surowce
Ropa wyjątkowo tania
Surowce
Złoto trzyma się mocno