Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, srebro

Publikacja: 12.10.2023 11:26

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Foto: parkiet.com

ROPA NAFTOWA

Duży wzrost zapasów ropy naftowej w USA.

Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od mocnego wzrostowego akcentu jako reakcji na wybuch konfliktu zbrojnego w Izraelu. Niemniej, w późniejszych dniach cena tego surowca już nie kontynuowała zwyżek, wyczekując na kolejne impulsy. Sam konflikt w Izraelu, mimo że rozbudził niepewność wokół sytuacji na Bliskim Wschodzie, nie przyczynił się bowiem do zaburzenia produkcji czy eksportu ropy naftowej na szerszą skalę.

Wczoraj takim impulsem, który zadziałał na ceny ropy naftowej negatywnie, okazały się dane dotyczące zapasów ropy w Stanach Zjednoczonych. Amerykański Instytut Paliw (American Petroleum Institute, API) podał bowiem, że zapasy ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu wzrosły aż o 12,94 mln baryłek. To znacznie większa zwyżka niż oczekiwano (spodziewano się wzrostu o 500 tys. – 1,3 mln baryłek). Według danych API, wzrosły także zapasy benzyny – zwyżkowały one o 3,6 mln baryłek przy oczekiwaniach ich zniżki o 800 tys. baryłek.

Dzisiaj swoje dane na temat zapasów paliw w USA przedstawi amerykański Departament Energii, który bazuje na większej ilości danych niż API. Niemniej, dane instytutu na ogół są wiarygodnym wskaźnikiem tego, co departament dzień później przedstawia w swoim raporcie.

Foto: DM BOŚ

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Tymczasem z tego, co pokazał API, wynika, że popyt na paliwa w USA spadł. Wynika to z dwóch przyczyn. Po pierwsze, ceny paliw w Stanach Zjednoczonych przekroczyły już „próg bólu” dla konsumentów, przez co zaczęli oni bardziej oszczędnie z nich korzystać. Po drugie, skończył się sezon letnich wyjazdów, który odznacza się sezonowo wyższym popytem na paliwa – więc także sezonowość obecnie nie sprzyja stronie popytowej na rynku tego surowca.

Foto: DM BOŚ

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

SREBRO

Cena srebra przy technicznym oporze.

Dzisiejsza sesja na rynkach metali szlachetnych rozpoczyna się od kontynuacji zwyżek z poprzednich dni. Notowania złota dotarły już do okolic 1895 USD za uncję i zbliżyły się tym samym do bariery 1900 USD za uncję. Z kolei cena srebra przekroczyła poziom 22 USD za uncję i dotarła do rejonu technicznego oporu w okolicach 22,20-22,25 USD za uncję.

Dzisiaj istotnym akcentem na rynku metali szlachetnych będą odczyty inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych, które najprawdopodobniej rzucą więcej światła na możliwe ruchy Fed w zakresie polityki monetarnej w USA. Z jednej strony, na razie Fed utrzymuje jastrzębią retorykę, co powstrzymuje ceny kruszców przed większymi wzrostami – aczkolwiek z drugiej strony, spadek rentowności amerykańskich obligacji pozytywnie przekłada się na wyceny złota i srebra w ostatnich dniach.

Wysokie wskaźniki inflacji, uzasadniające utrzymywanie wysokich stóp procentowych w USA przez dłuższy czas, ograniczają potencjał do zwyżki notowań złota oraz srebra. Niemniej, kolejne lata najprawdopodobniej będą przynosić już spadki stóp, które długoterminowo sprzyjają zwyżkom cen obu kruszców.

Foto: DM BOŚ

Notowania srebra – dane dzienne

Surowce
Surowce boją się ceł
Surowce
Problem z dostawami gazu?
Surowce
Złote czasy
Surowce
Czekolada będzie droższa?
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Surowce
Rekordowo drogie kakao. Czy czekoladowe Mikołaje staną się luksusem?
Surowce
Czarny koń 2025 r.?