Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, złoto

ROPA NAFTOWA

Mieszane prognozy dotyczące rynku ropy naftowej w 2023 r.

Publikacja: 20.01.2023 09:25

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Foto: parkiet.com

Notowania ropy naftowej wczoraj nadrobiły zniżki ze środowej sesji, a dzisiaj wchodzą w nowy dzień wąską konsolidacją. Jeśli nic się istotnie nie zmieni, to ceny ropy mają szansę na wzrostowe zakończenie bieżącego tygodnia.

Wczoraj Departament Energii USA podał swoje cotygodniowe wyliczenia związane ze zmianą zapasów paliw w Stanach Zjednoczonych. Raport pojawił się dzień później niż zazwyczaj ze względu na poniedziałkowe święto w USA. Najwięcej uwagi przyciągnęły dane dotyczące znaczącego wzrostu zapasów ropy naftowej w minionym tygodniu, aż o 8,41 mln baryłek. Trudno tu jednak mówić o zaskoczeniu – już dzień wcześniej dużą zwyżkę sugerowały dane opublikowane przez API.

Tymczasem same dane makroekonomiczne w USA były mieszane, co sprawia, że wokół perspektyw dla cen ropy naftowej także pojawia się wiele niepewności. Większość inwestorów spodziewa się, że w 2023 roku popyt na ropę raczej nie będzie na tyle duży, aby przyczynić się do istotnych ruchów cen tego surowca w górę. Wiele nadziei pokładanych jest jednak w Chinach po otwarciu przez nie granic.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

Prezes Międzynarodowej Agencji Energetycznej, Fatih Birol, we wczorajszym wywiadzie na forum ekonomicznym w Davos, wskazał jednak na to, że w tym roku sytuacja na światowym rynku ropy może być bardziej napięta niż się wielu osobom wydaje. Birol wspomniał, że czynnikami ryzyka są tu: potencjalny duży popyt na ropę ze strony Chin, jak również niepewność związana z podażą ropy z Rosji (mimo zachodnich sankcji, Rosja pozostaje istotnym dostawcą ropy do Azji).

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

ZŁOTO

Złoto na drodze do piątej z rzędu tygodniowej zwyżki.

Wczoraj notowania złota dynamicznie zwyżkowały, nadrabiając z nawiązką słabość cen w pierwszej połowie bieżącego tygodnia. Cena złota obecnie sięga niemal 1936 USD za uncję i jest najwyższa od kwietnia 2022 roku, a więc już od dziewięciu miesięcy.

Zwyżkę cen złota wspierają nadzieje na łagodniejsze podejście Fed do polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych. Dane makro w USA można uznać za relatywnie słabe (a co najwyżej mieszane), a te dotyczące wyraźnego spadku inflacji sprzyjają oczekiwaniom bardziej gołębiego nastawienia Fed. Wczoraj zresztą te nadzieje zostały odzwierciedlone w spadającej wycenie amerykańskiego dolara, z którym złoto wykazuje negatywną korelację.

Co ciekawe, sytuacja na rynku złota w tym tygodniu była wyjątkiem na tle pozostałych popularnych wśród inwestorów metali szlachetnych. Notowania srebra, platyny oraz palladu znajdują się obecnie na drodze do tygodniowej zniżki notowań. Na wszystkich rynkach metali szlachetnych zmienność jest jednak dziś niewielka – dopiero w późniejszych godzinach może się to zmienić za sprawą oczekiwań kolejnych wystąpień przedstawicieli kluczowych banków centralnych (ECB, Fed).

Notowania złota – dane dzienne

Notowania złota – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

Surowce
Surowce boją się ceł
Surowce
Problem z dostawami gazu?
Surowce
Złote czasy
Surowce
Czekolada będzie droższa?
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Surowce
Rekordowo drogie kakao. Czy czekoladowe Mikołaje staną się luksusem?
Surowce
Czarny koń 2025 r.?