Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, złoto

Publikacja: 09.01.2023 11:56

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Foto: parkiet.com

ROPA NAFTOWA

Rynkowy optymizm wsparciem dla cen ropy naftowej.

Notowania ropy naftowej zakończyły poprzedni tydzień na sporym minusie. Cena tego surowca jednak dzisiaj powraca do zwyżek, nadrabiając – na razie niewielką – część ubiegłotygodniowych strat. Notowania ropy naftowej WTI poruszają się w okolicach 76 USD za baryłkę, a cena ropy Brent przekracza 80 USD za baryłkę.

Dzisiejszy optymizm na rynku ropy naftowej jest wynikiem fali pozytywnych nastrojów, która przetoczyła się przez szeroki rynek finansowy. Wiąże się ona przede wszystkim z otworzeniem granic kraju przez Chiny, co rozbudza nadzieje na wzrost popytu na paliwa. Ponadto, wsparciem dla cen ropy naftowej są nadzieje na łagodniejsze podejście Fed do polityki monetarnej w USA, aczkolwiek dzisiaj do kwestia Chin znajduje się na pierwszym planie.

Otworzenie granic Chin obecnie przyćmiło obawy związane z globalną recesją, jednak może mieć ono niekorzystne dla gospodarki konsekwencje. Napływ osób podróżujących do Państwa Środka budzi bowiem uzasadnione pytania o rozprzestrzenianie się koronawirusa. Od czasu zniesienia wcześniejszych restrykcji pandemicznych, liczba przypadków zakażeń w Chinach wyraźnie wzrosła, co z kolei hamuje aktywność niektórych sektorów tamtejszej gospodarki.

Foto: DM BOŚ

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Strach związany z recesją najprawdopodobniej na rynek ropy jeszcze powróci, bowiem wiele branż w kluczowych krajach konsumujących ropę przeżywa obecnie spadek aktywności, o czym zresztą świadczyły m.in. niedawno opublikowane odczyty PMI. Ten efekt jedynie delikatnie mogą zneutralizować informacje o ograniczeniach w podaży (tu ma znaczenie nie tylko Rosja, ale także np. ubiegłotygodniowy spadek liczby funkcjonujących wiertni w USA).

Foto: DM BOŚ

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

ZŁOTO

Cena złota najwyżej od maja 2022 r.

Notowania złota zakończyły miniony tydzień wzrostowym akcentem. W piątek cena tego kruszcu zwyżkowała o niemal 1,6%, co dla złota oznacza relatywnie dużą zmienność (ogólnie, na tle innych surowców, notowania złota na ogół cechują się niewielką zmiennością i wzrost lub spadek cen o więcej niż 1% w ciągu dnia jest uznawany za relatywnie duży).

Dzisiaj rano zwyżka jest kontynuowana, ale już nie w tej samej dynamice. Notowania złota obecnie poruszają się w okolicach 1878 USD za uncję, a w wcześniej testowały poziom 1885 USD za uncję. To najwyższe poziomy notowań kruszcu od maja 2022 roku.

Obecnie cena złota jest niemal całkowicie uzależniona od sytuacji na rynku amerykańskiego dolara, a co za tym idzie, od działań Rezerwy Federalnej. Obecnie efekty podwyżek stóp procentowych w USA są już coraz bardziej widoczne – co skłania inwestorów do oczekiwań łagodniejszego podejścia Fed do polityki monetarnej w USA w kolejnych miesiącach. Takie oczekiwania sprzyjają wyższym cenom złota i sprawiają, że już obecnie widać napływ aktywów do funduszy ETF opartych o złoto.

Foto: DM BOŚ

Notowania złota – dane dzienne

Surowce
Surowce boją się ceł
Surowce
Problem z dostawami gazu?
Surowce
Złote czasy
Surowce
Czekolada będzie droższa?
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Surowce
Rekordowo drogie kakao. Czy czekoladowe Mikołaje staną się luksusem?
Surowce
Czarny koń 2025 r.?