Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, złoto

ROPA NAFTOWA. Ceny ropy naftowej nadal pod presją podaży.

Publikacja: 12.12.2022 10:54

Dorota Sierakowska, analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Dorota Sierakowska, analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Foto: parkiet.com

Nowy tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczyna się od dobrze znanych pesymistycznych nastrojów. Cena ropy znajduje się nadal pod presją podaży, co wynika przede wszystkim z obaw związanych z globalną recesją i jej negatywnym wpływem na popyt na ropę naftową. Obecnie notowania ropy naftowej poruszają się na najniższych poziomach od roku – cena ropy WTI oscyluje w okolicach 71 USD za baryłkę, a za baryłkę ropy Brent trzeba zapłacić około 76 USD.

Co ciekawe, negatywne nastroje dzisiaj praktycznie całkowicie przykryły kilka akcentów, które sprzyjały wyższym cenom ropy naftowej. Po pierwsze, ze względu na awarię w Ameryce Północnej zamknięty jest kluczowy ropociąg Keynote, transportujący ropę z Kanady do Stanów Zjednoczonych. Operator ropociągu, kanadyjska firma TC Energy, wczoraj poinformowała, że jeszcze nie zdołała zlokalizować źródła przecieku, co z kolei sprawia, że na ten moment nie znamy daty możliwego wznowienia przepływu ropy ropociągiem. Keynote to istotny element infrastruktury naftowej w Ameryce Północnej – ropociąg ten transportuje 622 tys. baryłek ropy dziennie do rafinerii w centralnej i południowej części USA.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

Po drugie, w Chinach następuje stopniowe luzowanie obostrzeń pandemicznych, co także budzi więcej nadziei związanych z ożywieniem tamtejszego popytu na paliwa. Niemniej już dzisiaj pojawiły się informacje o znaczącym wzroście kolejek do przychodni oraz telefonów na pogotowie w tym kraju, co jest sygnałem alarmującym, że luzowanie restrykcji może wywołać ponowny wzrost zakażeń, a tym samym, nie potrwać długo.

I w końcu po trzecie, nadal nie ma jasnych informacji na temat wpływu nowych grudniowych sankcji na eksport ropy naftowej z Rosji. Mimo gróźb ze strony władz tego kraju, póki co nie widać istotnych zaburzeń w dostawach ropy (aczkolwiek chwilowo pojawił się „korek” tankowców w Cieśninie Bosfor wynikający z braku obowiązujących ubezpieczeń statków – jednak niektóre statki szybko owe ubezpieczenia uzyskały). Implementacja sankcji zapewne jeszcze potrwa, a ich ostateczny wpływ wyklaruje się z czasem.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

ZŁOTO

Tydzień pełen danych istotnych dla cen złota.

Dzisiejsza sesja na rynku złota rozpoczyna się od zniżki notowań – niemniej, cena kruszcu utrzymuje się póki co powyżej ważnej bariery, czyli poziomu 1800 USD za uncję. Presja na spadek cen złota to efekt rosnącego w siłę dzisiaj amerykańskiego dolara.

Dzisiejsza sesja prawdopodobnie jednak i tak będzie relatywnie spokojna na tle tego, co może wydarzyć się w kolejnych dniach. Bieżący tydzień jest bowiem pełen kluczowych danych makroekonomicznych oraz decyzji banków centralnych w sprawie stóp procentowych.

Już od jutra pojawi się szereg odczytów inflacji CPI (w tym w USA – jutro), w środę Fed podejmie decyzję ws. stóp procentowych w USA, natomiast w czwartek analogiczne decyzje podejmą m.in. SNB, BoE oraz ECB. O ile informacje ze Stanów Zjednoczonych z pewnością będą przyciągać najwięcej uwagi, to także pozostałe dane i komunikaty mogą istotnie przekładać się na sytuację na rynkach walutowych oraz, pośrednio, także na rynku kruszcu.

Obecnie inwestorzy zakładają, że inflacja w USA pokaże po raz kolejny mniejszą dynamikę, a to sprawi, że Fed w środę podwyższy stopy procentowe o pół punktu procentowego (czyli będzie to łagodniejsza postawa niż oczekiwano jeszcze kilka miesięcy temu). Ten scenariusz jest już w cenach, ale realizacja mniej jastrzębiej postawy Fed z pewnością dałaby notowaniom złota podstawy do kontynuacji ruchu wzrostowego w kolejnych miesiącach.

Notowania złota – dane dzienne

Notowania złota – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

Surowce
Surowce boją się ceł
Surowce
Problem z dostawami gazu?
Surowce
Złote czasy
Surowce
Czekolada będzie droższa?
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Surowce
Rekordowo drogie kakao. Czy czekoladowe Mikołaje staną się luksusem?
Surowce
Czarny koń 2025 r.?