Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, złoto

ROPA NAFTOWA. Cena ropy naftowej najniżej od 7 miesięcy.

Publikacja: 07.09.2022 11:40

Dorota Sierakowska, analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Dorota Sierakowska, analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Foto: parkiet.com

Wzrostowy akcent, który pojawił się na początku tygodnia na rynku ropy naftowej, okazał się krótkotrwały. Cena tego surowca już wczoraj zakończyła sesję wyraźną przeceną, a dzisiaj kontynuuje ruch w dół. W rezultacie, notowania ropy naftowej znajdują się już na najniższym poziomie od około 7 miesięcy.

Ceny ropy naftowej niewątpliwie już od wielu miesięcy wykazują słabość, co wiąże się przede wszystkim z oczekiwaniami dotkliwej recesji w globalnej gospodarce – zwłaszcza że banki centralne nadal zapowiadają agresywne podwyżki stóp procentowych, mające na celu stłamszenie inflacji. W tym tygodniu w centrum uwagi są działania ECB, ponieważ w czwartek bank cen ma podjąć decyzję ws. stóp procentowych, przy czym oczekiwana jest ich solidna zwyżka, bo o 75 pkt. bazowych.

Tymczasem dzisiaj pojawiły się informacje dotyczące importu ropy naftowej do Chin. W sierpniu wyniósł on 40,35 mln ton, czyli około 9,5 mln baryłek dziennie. To oznacza zwyżkę w relacji do lipca (8,79 mln baryłek dziennie), ale zniżkę w stosunku do sierpnia poprzedniego roku (10,49 mln baryłek dziennie). W rezultacie, w miesiącach styczeń-sierpień br. import ropy naftowej do Chin łącznie wyniósł 330,18 mln ton, czyli średnio 9,92 mln baryłek dziennie. To o 4,7% mniej w ujęciu rdr.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

Za zmniejszony popyt na ropę w kontekście poprzedniego miesiąca odpowiadała mniejsza aktywność lokalnych rafinerii, natomiast w perspektywie całego bieżącego roku na spadek importu największy wpływ mają restrykcje pandemiczne, które co prawda w największych metropoliach już zostały zniesione, ale punktowo powracają w Państwie Środka jak bumerang i negatywnie wpływają na perspektywy tamtejszej gospodarki.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

ZŁOTO

Cena złota przy tegorocznych minimach.

Na początku bieżącego tygodnia notowania złota znajdują się pod presją podaży. Nie jest to na tym rynku żadna nowość, bowiem ceny tego kruszcu poruszają się w trendzie spadkowym już od wielu miesięcy. Obecnie cena kruszcu znajduje się w rejonie 1700-1720 USD za uncję, czyli blisko tegorocznych minimów, ustanowionych w połowie lipca.

Notowania złota tym samym po raz kolejny testują okolice 1700 USD za uncję jako techniczne wsparcie. Wczoraj dodatkową presję na ceny kruszcu wywierały lepsze od oczekiwań dane makroekonomiczne z USA, które wsparły oczekiwania dalszych podwyżek stóp procentowych w tym kraju, a tym samym, pozytywnie przełożyły się na wartość dolara i uderzyły w ceny złota. W tym tygodniu nadal nastroje na rynkach walutowych mogą być rozchwiane, chociażby za sprawą jutrzejszej decyzji ECB ws. stóp procentowych – a to z pewnością nie pozostanie bez znaczenia dla cen złota.

Notowania złota są obecnie w ważnym momencie, zarówno od strony krótkoterminowej, jak i w perspektywie długoterminowej. Rejon 1680-1700 USD za uncję zarówno w tym, jak i w poprzednim roku, stanowił istotne wsparcie dla notowań kruszcu. Jeśli ten rejon zostanie przełamany w dół, to cena złota będzie miała otwarte pole do zejścia w okolice 1600-1620 USD za uncję. Warto jednak pamiętać o tym, że wyhamowanie procesu podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych będzie dla złota wyraźnym sygnałem do powrotu do zwyżek.

Notowania złota – dane dzienne

Notowania złota – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

Surowce
Surowce boją się ceł
Surowce
Problem z dostawami gazu?
Surowce
Złote czasy
Surowce
Czekolada będzie droższa?
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Surowce
Rekordowo drogie kakao. Czy czekoladowe Mikołaje staną się luksusem?
Surowce
Czarny koń 2025 r.?