Ile biznes zapłaci?
Dotychczasowe ceny w cienniku PGNiG wynosiły dla tej grupy odbiorców między 761 a 793 zł za MWh Nowa cena dla klientów rozliczanych na podstawie Cennika „Gaz dla Biznesu” ma zostać wprowadzona – jak się dowiadujemy – za pomocą stosowanego w 2022 r. mechanizmu automatycznej obniżki i będzie obowiązywała do 31 marca 2023 r. Nowe ceny będą więc wynosić między ok. 600, a 650 zł za MWh.
Czytaj więcej
System rekompensat i mrożenie cen błękitnego paliwa i energii chronią część odbiorców przed drożyzną, ale też zmuszają wiele firm do rezygnacji z prowadzenia handlu tymi produktami.
Od kiedy?
Skorzystanie z automatycznej obniżki ma nie wymagać od klienta podejmowania żadnych działań i zostanie ona automatycznie zastosowana w rozliczeniach. „PGNiG Obrót Detaliczny na bieżąco śledzi sytuację rynkową oraz wahania cen gazu na europejskich giełdach. Bezpieczeństwo dostaw gazu dla naszych klientów jest priorytetem” – mówi nam Henryk Mucha, prezes PGNiG OD z Grupy Orlen.
Rynek długoterminowy dyktuje ceny
Wyjaśnia on jednocześnie, dlaczego spółka nie może od razu reagować na spadki cen gazu na giełdach. „Kontraktowanie paliwa gazowego odbywa się w perspektywie długoterminowej, stąd nie zawsze krótkotrwały spadek cen na giełdzie przekłada się, w krótkim terminie i w takim samym stopniu, na spadki cen dla Klientów biznesowych” – dodaje prezes Mucha. Przykładem ma tu być sytuacja, która miała miejsce od lipca do września 2022 r. Faktycznie wówczas giełdowe wyceny osiągały poziom nawet 1500 zł/MWh, a PGNiG Obrót Detaliczny nie podwyższał cennika dla klientów biznesowych i utrzymał go na stałym poziomie. Jak twierdzi spółka nawet dwukrotnie niższym pułapie, czyli 793 zł/MWh. „Ponadto cennik ten uwzględnia nie tylko koszty zakupu surowca na giełdzie, ale także ryzyko nagłych wahań cen czy zachowania klientów związane z elastycznością ich poboru.” – wyjaśnia koncern. „Podstawowym zadaniem PGNiG Obrót Detaliczny w trakcie kryzysu energetycznego powstałego na skutek wojny na Ukrainie oraz działań Rosji, było i nadal jest zapewnienie bezpieczeństwa dostaw paliwa gazowego dla ponad 7 mln klientów spółki – w tym dla kilkuset tysięcy klientów biznesowych” – wskazuje spółka.
Czytaj więcej
Cena „Gazu dla Biznesu” oferowanego przez grupę Orlen jest niemal trzykrotnie wyższa o tej na TGE. Według finalnych odbiorców i specjalistów to przesada. Nie wszyscy mają dziś jednak alternatywę.