W czerwcu na GPW możliwe wzrosty. Polski rynek akcji wraca do zwyżek?

Wśród typów analityków na ten miesiąc pojawiły się m.in. długie pozycje na WIG, WIG20 czy NCIndex. Szansę na zwyżki mają także chińskie spółki. Analitycy liczą też, że rosyjski rubel w końcu zacznie się osłabiać. Na rynku surowców typy ekspertów są zróżnicowane.

Aktualizacja: 03.06.2022 21:11 Publikacja: 03.06.2022 21:00

W czerwcu na GPW możliwe wzrosty. Polski rynek akcji wraca do zwyżek?

Foto: Fotorzepa/ Grzegorz Psujek

Maj nie był łatwym miesiącem na rynkach finansowych. Giełdowe indeksy w pierwszej połowie ubiegłego miesiąca nadal traciły, ale wydaje się, że dołek ostatniej przeceny został wyznaczony, doszło bowiem do odbicia. Czy w czerwcu jest szansa na podtrzymanie zwyżek?

Warszawa na celowniku

Niemal wszyscy analitycy typujący w portfelu inwestycyjnym „Parkietu" zajęli długie pozycje na rynku akcji w maju. To przełożyło się na straty w portfelach, ale kilku ekspertów dało radę wyjść na plus. Najlepiej poradził sobie Marcin Kiepas z Tickmill, który mimo 2,5-proc. straty na S&P 500 udanie obstawił spadki na rynku bawełny i pary USD/PLN. W efekcie prowadzi w zestawieniu ogólnym i od początku roku zarobił ponad 12 proc.

W czerwcu Kiepas spodziewa się zwyżek indeksu szerokiego rynku warszawskiej giełdy, argumentując, że w maju dobiegła końca spadkowa korekta na WIG, która zaczęła się w listopadzie 2021 r. – Polski rynek akcji wraca do długoterminowych zwyżek. Pierwszy cel dla indeksu WIG to poziom 66 000 pkt – przyznaje Kiepas.

Inni analitycy również widzą szansę na odrabianie strat na warszawskim parkiecie. Kamil Cisowski z DI Xelion przyznaje, że pierwsza połowa maja wyglądała dramatycznie w wykonaniu warszawskiej giełdy, m.in. za sprawą rosnących szacunków kosztów wakacji kredytowych dla banków, ale też odcięcia rosyjskiego gazu, które odbiło się na świecie dużym echem.

– Spodziewamy się, że ostatnie tygodnie są zwiastunem lepszego sentymentu, dobry sezon wynikowy za I kw. 2022 r. też daje pozytywny impuls i przypomina, że wśród dużych spółek wiele korzysta na otoczeniu inflacyjnym. Poza gwałtownym pogorszeniem nastrojów na świecie największym ryzykiem dla WIG20 jest ewentualne wprowadzenie windfall tax, ale liczymy, że fakt, iż szczególnie dotykałby on spółek z udziałem Skarbu Państwa, uchroni giełdę przed zastosowaniem wzorca węgierskiego – uważa Cisowski.

Nawet spółki z małej giełdy mają szansę na zwyżki. – Sytuacja finansowa spółek z rynku NewConnect podczas dynamicznie rosnącego trendu podwyżek stóp procentowych powinna się dynamicznie pogarszać. Jednak wyprzedaż, z którą mamy do czynienia od połowy 2020 r., może sugerować, że sporo „złego" jest już w cenach – przyznaje Łukasz Wardyn z CMC Markets. Dodaje, że technicznie i spekulacyjnie wykres NCIndex jest ciekawszy dla byków od innych głównych indeksów. Dwa dołki z lutego i marca br. mogły okazać się sesjami wyczerpania, a nawet paniki. Może na to wskazywać spory obrót. Dołek z 12 maja również tworzy pewną linię wsparcia.

Rubel zawróci?

W maju aprecjacja dolara została zatrzymana. Rafał Sadoch z BM mBanku uważa, że w czerwcu również para EUR/USD będzie rosła, ponieważ EBC zmierza do rozpoczęcia normalizacji polityki monetarnej, a najbliższe posiedzenie przyniesie znaczącą zmianę retoryki.

Bartosz Sawicki z Cinkciarz.pl zajął długą pozycję na USD/ZAR, mówiąc, że w tym samym momencie, gdy w drugiej połowie maja zaczęła się poprawiać kondycja złotego, straty zaczęły odrabiać też inne waluty rynków wschodzących. – Ryzykowny południowoafrykański rand nie wymazał jak dotąd nawet połowy wiosennej wyprzedaży i jeśli dolar otrząśnie się z ostatniej słabości, może być szczególnie narażony na wyprzedaż – uważa Sawicki.

Z kolei Marek Rogalski z DM BOŚ liczy na spadek notowań pary GBP/AUD, tłumacząc, że australijski bank centralny może łatwiej podnosić stopy procentowe niż BOE. Trudno też ocenić, jak potoczy się wątek tzw. protokołu irlandzkiego.

Kolejny miesiąc z rzędu swoją długą pozycję na USD/RUB utrzymuje Kamil Cisowski. – Przedwczesne założenie punktu zwrotnego na kursie USD/RUB jest naszym najpoważniejszym błędem w tym roku. Skala umocnienia rubla absolutnie wymknęła się spod kontroli i osiągnęła granicę absurdu, nawet pomimo tego, że w końcówce maja aprecjacja została nieco zredukowana. Spodziewamy się dalszych obniżek stóp procentowych w Rosji i łagodzenia regulacji kapitałowych, aby kurs powrócił przynajmniej do poziomów 75–80. Na obecnych kurs znajduje się wyraźnie poniżej wielkości optymalnych także z perspektywy Moskwy – tłumaczy Cisowski. Również Sobiesław Kozłowski z Noble Securities widzi szansę na osłabienie rubla względem dolara.

Co z towarami?

W przypadku surowców w czerwcu analitycy mają różne strategie. Andrzej Kiedrowicz z PKO BP zajął długą pozycję na złocie, ponieważ oznaki wyhamowania wzrostu gospodarczego w USA powinny przełożyć się na spadek oczekiwań rynkowych odnośnie do wzrostu stóp procentowych Fed, wywierając presję na dolara, jednocześnie wspierając wzrost cen złota.

Inaczej uważa Łukasz Wardyn, który spodziewa się, że złoto będzie tanieć. Przyznaje, że metal ten traci na wartości w idealnym dla niego otoczeniu rynkowym, a sytuacja na wykresie również nie jest zachęcająca.

Michał Krajczewski z BM BNP Paribas zajął długą pozycję na kukurydzy, tłumacząc, że majowa korekta doprowadziła notowania tego surowca blisko istotnego poziomu wsparcia na 735 USD (ubiegłoroczny szczyt oraz lokalne minimum z marca br.). Według Krajczewskiego kukurydza znajduje się w średnioterminowym trendzie wzrostowym, obecny poziom notowań może być więc ciekawym momentem na zajęcie długiej pozycji.

Rafał Sadoch spodziewa się spadku notowań ropy. – Embargo na ropę obecnie podbija notowania, ale jest dziurawe i transport wodny łatwo będzie można zastąpić. Dodatkowo koniunktura spowalnia, co nie będzie sprzyjać dalszym zwyżkom – uważa Sadoch.

Portfele na kolejny miesiąc

dziewięciu ekspertów i ich czerwcowe prognozy dla walut, surowców i indeksów giełdowych

q- w dół, p - w górę

Łukasz Wardyn

CMC Markets

USD/PLN q

Złoty pokazał, że gdy generalnie na rynkach rośnie akceptacja i apetyt na ryzyko, to wysokie stopy procentowe przyciągają inwestorów. Potencjał przyjęcia KPO dodatkowo uspokoił nastroje. Wraz z czeską koroną złoty stał też w opozycji do forinta pomimo dużo mniejszej odległości stopy referencyjnej od poziomu CPI. Wejście: 4,4. Cel: 4,17. SL: 4,45.

złoto q

Wszystkie „złote" argumenty zawiodły. Jedyną nadzieję dla byków jest trwalsze odwrócenie się trendu na EUR/USD albo kontynuacja korekty. Trudno być jednak optymistą w długim terminie. Ten metal traci na wartości w idealnym dla niego otoczeniu. Sytuacja na wykresie również nie jest zachęcająca. Wejście: 1899. Cel: 1770. SL: 1976.

NCIndex p

Sytuacja finansowa spółek z NewConnect podczas dynamicznie rosnącego trendu podwyżek stóp procentowych powinna się dynamicznie pogarszać. Jednak wyprzedaż, z którą mamy do czynienia od połowy 2020 roku, może sugerować, że sporo „złego" jest już w cenach. Technicznie i spekulacyjnie wykres tego indeksu jest ciekawszy dla byków. Cel: 348. SL: 299.

Marcin Kiepas

Tickmill

USD/PLN p

Po czerwcowym posiedzeniu RPP rynek powinien zdać sobie sprawę, że pomimo wciąż szalejącej inflacji cykl zaostrzania polityki monetarnej zbliża się do końca. Jednocześnie w czerwcu zaczną spływać rozczarowujące dane z rodzimej gospodarki, a amerykański dolar przerwie ostatnią falę swojego osłabienia. Wejście: 4,2450. Cel: 4,4450. SL: 4,17.

gaz q

W ostatnim czasie, regularnie co około trzy tygodnie, rynek ten doświadczał spadkowej korekty. Teraz prawdopodobnie stoimy na progu kolejnej takiej realizacji zysków. Wejście: 8,90. Cel: 6,55. SL: 9,55.

WIG p

W maju dobiegła końca spadkowa korekta na WIG, która zaczęła się w listopadzie 2021 roku. Polski rynek akcji wraca do długoterminowych zwyżek. Pierwszy cel dla indeksu WIG to poziom 66 000 pkt. Wejście: 56 000. Cel: 66 000. SL: 52 900.

Michał Krajczewski

BM BNP Paribas

EUR/NOK q

EUR/NOK odbił się w maju od istotnego poziomu oporu przy 10,40, co przy wyraźnym wykupieniu notowań wygenerowało naszym zdaniem sygnał sprzedaży, który wpisuje się też w bardziej długoterminowy trend notowań tej pary walutowej. Cel: 9,8. SL: 10,41.

kukurydza p

Majowa korekta doprowadziła notowania blisko istotnego poziomu wsparcia na 735 USD (ubiegłoroczny szczyt oraz lokalne minimum z marca br.). Surowiec znajduje się obecnie w średnioterminowym trendzie wzrostowym, obecny poziom notowań może być więc ciekawym momentem na zajęcie długiej pozycji. Cel: 850. SL:725.

DAX q

Po obserwowanym w drugiej połowie maja odbiciu DAX znajduje się blisko poziomów oporu przy 15 tys. pkt, tworzonych przez lokalny szczyt z początku kwietnia i lokalne minima z drugiej połowy ubiegłego roku. Oczekujemy, że pogarszające się tło makroekonomiczne i zacieśnienie polityki monetarnej na świecie premiuje trend spadkowy DAX-a. Cel: 13 300. SL: 15 100.

Rafał Sadoch

BM mBank

EUR/USD p

Europejski Bank Centralny zmierza do rozpoczęcia normalizacji polityki monetarnej, a najbliższe posiedzenie zapewne przyniesie znaczącą zmianę retoryki.

ropa WTI q

Embargo na ropę obecnie podbija notowania, ale jest dziurawe i transport wodny łatwo będzie można zastąpić. Dodatkowo koniunktura spowalnia, co nie będzie sprzyjać dalszym zwyżkom. SL: 120.

S&P 500 p

Po 20-proc. przecenie na rynku akcyjnym w tym roku przez wzrost oczekiwań na podwyżki stóp obecnie czas na pewne odreagowanie.

Kamil Cisowski

DI Xelion

USD/RUB p

Skala umocnienia rubla wymknęła się spod kontroli i osiągnęła granicę absurdu, nawet pomimo tego, że w końcówce maja aprecjacja została nieco zredukowana. Spodziewamy się dalszych obniżek stóp procentowych w Rosji i łagodzenia regulacji kapitałowych, aby kurs powrócił do poziomów 75–80. Obecnie kurs znajduje się poniżej wielkości optymalnych dla Moskwy.

ruda żelaza p

Koniec lockdownów w Szanghaju jest jednym z powodów optymizmu w końcówce maja, liczymy, że lepsze nastawienie do Chin przełoży się także na cenę rudy żelaza, która jest po korekcie. Dotychczasowe działania lokalne i rządu mogą być przyczynkiem do większego planu fiskalnego, który pozytywnie wpłynie na chińską gospodarkę.

WIG20lev p

Spodziewamy się, że ostatnie tygodnie są zwiastunem lepszego sentymentu, dobry sezon wyników za I kw. też daje pozytywny impuls i przypomina, że wśród dużych spółek wiele korzysta na otoczeniu inflacyjnym. Poza gwałtownym pogorszeniem sentymentu na świecie największym ryzykiem dla WIG20 jest ewentualne wprowadzenie tzw. windfall tax.

Marek Rogalski

DM BOŚ

GBP/AUD q

RBA może być łatwiej podnosić stopy procentowe niż BOE. Trudno też ocenić, jak potoczy się wątek tzw. protokołu irlandzkiego.

platyna p

Na długoterminowym układzie mamy silne wsparcie w okolicach 900 USD. Jeżeli dolar nie powróci do zdecydowanego umocnienia, to kruszce mogą próbować odbijać.

Hang Seng China 40 Enterprises p

Wychodzenie z pandemii oraz działania chińskich decydentów mogą wspierać mocno przeceniony w ostatnich miesiącach chiński rynek, nawet gdyby na zachodnich parkietach koniunktura była zmienna.

Sobiesław Kozłowski

Noble Securities

USD/RUB p

Umocnienie rubla rosyjskiego do poziomów bliskich tym z przełomu 2019/2020 r. jest zjawiskiem wspierającym import, ale szkodzący eksportowi i przede wszystkim w otoczeniu wojny w Ukrainie nosi znamiona zawyżania notowań RUB.

gaz p

Rosja traktuje gaz jako narzędzie politycznego nacisku. Przedłużająca się wojna w Ukrainie i odłączanie kolejnych krajów od dostaw będą wywierały presję na notowania gazu pomimo niskiego sezonu, ale i problemów z zapełnieniem magazynów. SL: 89.

S&P 500 q

Oczekiwania dotyczące złagodzenia podejścia Fedu oceniam jako nadmierne i zakładam negatywne zaskoczenie brakiem realizacji „Fed put", co sprzyjałoby krótkim pozycjom. SL: 4405.

Bartosz Sawicki

Cinkciarz.pl

USD/ZAR p

W tym samym momencie, gdy w drugiej połowie maja zaczęła się poprawiać kondycja złotego, straty zaczęły odrabiać też inne waluty rynków wschodzących. Ryzykowny południowoafrykański rand nie wymazał jak dotąd nawet połowy wiosennej wyprzedaży i jeśli dolar otrząśnie się z ostatniej słabości, może być szczególnie narażony na wyprzedaż.

cukier q

Przy rekordowych zbiorach w Indiach notowania cukru powinny odnaleźć równowagę na niższym pułapie cenowym. Popyt na surowiec będzie słabnąć wraz z normalizacją sytuacji na rynkach surowców energetycznych poprzez niższe zużycie trzciny cukrowej do produkcji biopaliw.

BUX q

Kapitał zagraniczny może omijać Węgry ze względu na narastające nierównowagi makroekonomiczne, kontrowersyjne plany rządu dotyczące opodatkowania firm i konflikt władz z Unią Europejską.

Andrzej Kiedrowicz

PKO BP

EUR/JPYp

Rosnące oczekiwania na podwyżki stóp przez EBC, począwszy od lipca, w celu powstrzymania mocno rosnącej inflacji w strefie euro kontrastują z ultraluźną polityką monetarną Banku Japonii, wspierając dalsze zwyżki na tej parze.

złoto p

Oznaki wyhamowania wzrostu gospodarczego w USA powinny przełożyć się na spadek oczekiwań rynkowych odnośnie do wzrostu stóp procentowych Fedu, wywierając presję na dolara, jednocześnie wspierając wzrost cen złota.

Shanghai Composite p

Oczekiwania na nowy pakiet wsparcia chińskiej gospodarki wraz ze zniesieniem surowych ograniczeń powiązanych z Covid-19 powinny wspierać dalsze odbicie indeksu chińskich spółek.

Portfel inwestycyjny
Czas na krypto, metale szlachetne i polskie akcje
Portfel inwestycyjny
Św. Mikołaj na pewno przyjdzie, tylko do kogo? Na co stawiać w grudniu?
Portfel inwestycyjny
Portfel foreksowy: Listopad przyniesie odwrócenie Trump trade?
Portfel inwestycyjny
Wyższa zmienność pozostanie z inwestorami na dłużej
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Portfel inwestycyjny
Portfel forex na wrzesień. Eksperci pewni podwyższonej zmienności i…
Portfel inwestycyjny
Portfel inwestycyjny: Rynkowa zawierucha mocno komplikuje sierpniowe typy