W maju dobiegła końca spadkowa korekta na WIG, która zaczęła się w listopadzie 2021 roku. Polski rynek akcji wraca do długoterminowych zwyżek. Pierwszy cel dla indeksu WIG to poziom 66 000 pkt. Wejście: 56 000. Cel: 66 000. SL: 52 900.
Michał Krajczewski
BM BNP Paribas
EUR/NOK q
EUR/NOK odbił się w maju od istotnego poziomu oporu przy 10,40, co przy wyraźnym wykupieniu notowań wygenerowało naszym zdaniem sygnał sprzedaży, który wpisuje się też w bardziej długoterminowy trend notowań tej pary walutowej. Cel: 9,8. SL: 10,41.
kukurydza p
Majowa korekta doprowadziła notowania blisko istotnego poziomu wsparcia na 735 USD (ubiegłoroczny szczyt oraz lokalne minimum z marca br.). Surowiec znajduje się obecnie w średnioterminowym trendzie wzrostowym, obecny poziom notowań może być więc ciekawym momentem na zajęcie długiej pozycji. Cel: 850. SL:725.
DAX q
Po obserwowanym w drugiej połowie maja odbiciu DAX znajduje się blisko poziomów oporu przy 15 tys. pkt, tworzonych przez lokalny szczyt z początku kwietnia i lokalne minima z drugiej połowy ubiegłego roku. Oczekujemy, że pogarszające się tło makroekonomiczne i zacieśnienie polityki monetarnej na świecie premiuje trend spadkowy DAX-a. Cel: 13 300. SL: 15 100.
Rafał Sadoch
BM mBank
EUR/USD p
Europejski Bank Centralny zmierza do rozpoczęcia normalizacji polityki monetarnej, a najbliższe posiedzenie zapewne przyniesie znaczącą zmianę retoryki.
ropa WTI q
Embargo na ropę obecnie podbija notowania, ale jest dziurawe i transport wodny łatwo będzie można zastąpić. Dodatkowo koniunktura spowalnia, co nie będzie sprzyjać dalszym zwyżkom. SL: 120.
S&P 500 p
Po 20-proc. przecenie na rynku akcyjnym w tym roku przez wzrost oczekiwań na podwyżki stóp obecnie czas na pewne odreagowanie.
Kamil Cisowski
DI Xelion
USD/RUB p
Skala umocnienia rubla wymknęła się spod kontroli i osiągnęła granicę absurdu, nawet pomimo tego, że w końcówce maja aprecjacja została nieco zredukowana. Spodziewamy się dalszych obniżek stóp procentowych w Rosji i łagodzenia regulacji kapitałowych, aby kurs powrócił do poziomów 75–80. Obecnie kurs znajduje się poniżej wielkości optymalnych dla Moskwy.
ruda żelaza p
Koniec lockdownów w Szanghaju jest jednym z powodów optymizmu w końcówce maja, liczymy, że lepsze nastawienie do Chin przełoży się także na cenę rudy żelaza, która jest po korekcie. Dotychczasowe działania lokalne i rządu mogą być przyczynkiem do większego planu fiskalnego, który pozytywnie wpłynie na chińską gospodarkę.
WIG20lev p
Spodziewamy się, że ostatnie tygodnie są zwiastunem lepszego sentymentu, dobry sezon wyników za I kw. też daje pozytywny impuls i przypomina, że wśród dużych spółek wiele korzysta na otoczeniu inflacyjnym. Poza gwałtownym pogorszeniem sentymentu na świecie największym ryzykiem dla WIG20 jest ewentualne wprowadzenie tzw. windfall tax.
Marek Rogalski
DM BOŚ
GBP/AUD q
RBA może być łatwiej podnosić stopy procentowe niż BOE. Trudno też ocenić, jak potoczy się wątek tzw. protokołu irlandzkiego.
platyna p
Na długoterminowym układzie mamy silne wsparcie w okolicach 900 USD. Jeżeli dolar nie powróci do zdecydowanego umocnienia, to kruszce mogą próbować odbijać.
Hang Seng China 40 Enterprises p
Wychodzenie z pandemii oraz działania chińskich decydentów mogą wspierać mocno przeceniony w ostatnich miesiącach chiński rynek, nawet gdyby na zachodnich parkietach koniunktura była zmienna.
Sobiesław Kozłowski
Noble Securities
USD/RUB p
Umocnienie rubla rosyjskiego do poziomów bliskich tym z przełomu 2019/2020 r. jest zjawiskiem wspierającym import, ale szkodzący eksportowi i przede wszystkim w otoczeniu wojny w Ukrainie nosi znamiona zawyżania notowań RUB.
gaz p
Rosja traktuje gaz jako narzędzie politycznego nacisku. Przedłużająca się wojna w Ukrainie i odłączanie kolejnych krajów od dostaw będą wywierały presję na notowania gazu pomimo niskiego sezonu, ale i problemów z zapełnieniem magazynów. SL: 89.
S&P 500 q
Oczekiwania dotyczące złagodzenia podejścia Fedu oceniam jako nadmierne i zakładam negatywne zaskoczenie brakiem realizacji „Fed put", co sprzyjałoby krótkim pozycjom. SL: 4405.
Bartosz Sawicki
Cinkciarz.pl
USD/ZAR p
W tym samym momencie, gdy w drugiej połowie maja zaczęła się poprawiać kondycja złotego, straty zaczęły odrabiać też inne waluty rynków wschodzących. Ryzykowny południowoafrykański rand nie wymazał jak dotąd nawet połowy wiosennej wyprzedaży i jeśli dolar otrząśnie się z ostatniej słabości, może być szczególnie narażony na wyprzedaż.
cukier q
Przy rekordowych zbiorach w Indiach notowania cukru powinny odnaleźć równowagę na niższym pułapie cenowym. Popyt na surowiec będzie słabnąć wraz z normalizacją sytuacji na rynkach surowców energetycznych poprzez niższe zużycie trzciny cukrowej do produkcji biopaliw.
BUX q
Kapitał zagraniczny może omijać Węgry ze względu na narastające nierównowagi makroekonomiczne, kontrowersyjne plany rządu dotyczące opodatkowania firm i konflikt władz z Unią Europejską.
Andrzej Kiedrowicz
PKO BP
EUR/JPYp
Rosnące oczekiwania na podwyżki stóp przez EBC, począwszy od lipca, w celu powstrzymania mocno rosnącej inflacji w strefie euro kontrastują z ultraluźną polityką monetarną Banku Japonii, wspierając dalsze zwyżki na tej parze.
złoto p
Oznaki wyhamowania wzrostu gospodarczego w USA powinny przełożyć się na spadek oczekiwań rynkowych odnośnie do wzrostu stóp procentowych Fedu, wywierając presję na dolara, jednocześnie wspierając wzrost cen złota.
Shanghai Composite p
Oczekiwania na nowy pakiet wsparcia chińskiej gospodarki wraz ze zniesieniem surowych ograniczeń powiązanych z Covid-19 powinny wspierać dalsze odbicie indeksu chińskich spółek.