Jak w ostatnim czasie zmieniły się oczekiwania co do obniżek stóp procentowych w USA i w Europie?
W związku z danymi o inflacji i styczniowym posiedzeniem Fedu doszło do spadku oczekiwań dotyczących kształtowania się stóp procentowych w najbliższych kwartałach. Główną rolę za zmianę oczekiwań należy przypisać Jerome’owi Powellowi, którego wypowiedzi spowodowały, że rynek przestał oczekiwać, iż do najbliższej obniżki stóp procentowych może dojść już w marcu. Bardziej prawdopodobne wydaje się, że cykl obniżek stóp procentowych może rozpocząć się w USA w maju lub czerwcu. Wydaje się, że EBC będzie raczej podążał za Fedem i obniżki stóp procentowych będą w miarę „skoordynowane” w dwóch najważniejszych bankach centralnych. Obecnie rynek zakłada cztery–pięć obniżek stóp procentowych o 25 pkt baz. w przypadku Fedu wobec oczekiwań nawet sześciu jeszcze niedawno.
Czytaj więcej
Choć styczeń dostarczył wielu wrażeń, to wciąż nie dał odpowiedzi na kluczowe pytania inwestorów. Dlatego szóstka zespołów eksperckich decyduje się raczej utrzymać struktury swoich portfeli funduszy na kolejny miesiąc.
Gospodarka USA wciąż nie wykazuje większych problemów mimo podwyższonych stóp?
Dotychczas amerykańskie przedsiębiorstwa radzą sobie stosunkowo nieźle z wyższymi stopami procentowymi, co jest m.in. efektem zabezpieczania kosztu kredytu, w okresie kiedy stopy procentowe były na bardzo niskich poziomach. Konsumenci wciąż korzystali z nadmiarowych oszczędności zgromadzonych w okresie pandemii Covid-19 dzięki różnego rodzaju programom socjalnym, choć wydaje się, iż pozytywny wpływ tego czynnika na wzrost gospodarczy będzie zanikał.