15. miesiąc obecnej edycji portfela funduszy (cały cykl trwa 18 miesięcy) był bardzo udany dla inwestorów. Na tyle udany, że część zarządzających realizuje zyski z akcji i mocniej przeważa się w stronę papierów dłużnych.
O zyski będzie trudniej
W samym grudniu sześć zespołów zarządzających portfelami funduszy na łamach „Parkietu” wypracowało zyski rzędu od 3 do 5,6 proc., a po 15 miesiącach zmagań stopy zwrotu sięgają przynajmniej kilkunastu procent. Liderem pozostaje Kamil Cisowski z Xeliona, którego propozycje dały zarobić ponad 52 proc. I akurat on decyduje się na największe zmiany w strukturze portfela na początku nowego roku, polegające głównie na redukcji jednostek funduszy akcji. Cisowski obawia się podwyższonej zmienności w najbliższych miesiącach w związku z chybionymi prognozami inwestorów co do perspektyw gospodarczych. Zaznacza jednak, że wciąż ciekawie na tle innych rynków akcji powinna zachowywać się Polska. Udział polskich akcji w portfelu Xeliona na styczeń to teraz 15 proc. w porównaniu z 20 proc. przed miesiącem. Znacznie bardziej ochoczo polskie akcje do portfela dobiera BM Santander, które utrzymuje w nich 60 proc. aktywów. Eksperci BM Santandera przyznają jednak, że po silnych zwyżkach indeksów akcji pod koniec ubiegłego roku może być trudniej w 2024 r. o silniejsze wzrosty, tym bardziej że niepewność co do sytuacji geopolitycznej może się zwiększyć przy okazji różnych wyborów parlamentarnych lub prezydenckich, które zaplanowane są na ten rok. Najważniejszy będzie zapewne wynik wyborów prezydenckich w USA. Ogółem rynki wspierać mają prawdopodobne obniżki stóp procentowych, a także niższa inflacja, co według BM Santandera powinno pobudzić światową konsumpcję, a następnie wzrost gospodarczy. Grzegorz Pułkotycki ze Starfunds zauważa też, że jak do tej pory amerykańska gospodarka zaskakuje swą odpornością na zacieśnianie warunków monetarnych i powszechnie oczekiwana recesja jedynie dotykała rotacyjnie poszczególne sektory, nie wyrządzając poważniejszych systemowych szkód. – Być może to, co obserwujemy od dwóch miesięcy, czyli wyraźny wzrost szerokości rynku i relatywna siła sektorów cyklicznych, jest najlepszym wskaźnikiem wyprzedzającym zapowiadającym, że rok 2024 może gospodarczo ponownie zaskoczyć in plus. Co nie oznacza, że o zyski będzie łatwiej – podkreśla Pułkotycki.
Realizacja zysków z GPW
W portfelu funduszy „Parkietu” na styczeń, tworzonym na bazie propozycji szóstki zarządzających, udział akcji w porównaniu z grudniem spada o blisko 11 pkt proc., o 47,5 proc. Z kolei udział obligacji zwiększa się o 9,2 pkt proc., do 45,8 proc. Z poszczególnych kategorii funduszy największy spadek notują akcje polskie – o 5 pkt proc.
Czytaj więcej
Stabilne otoczenie gospodarcze może wspierać spółki cykliczne i podnieść wyceny szerokiego rynku w USA – przewiduje Grzegorz Pułkotycki, dyrektor inwestycyjny w Starfunds.