Wielka piątka świata sztuki

Rynek sztuki rozwija się mimo kryzysu. Cały czas dochodzi na nim do spektakularnych transakcji, a ubiegły rok zakończył rekordowymi obrotami na rynku aukcyjnym w wysokości ponad 12 mld USD. Zgodnie z danymi Artprice prawie 15 proc. tej kwoty jest zasługą wielkiej piątki. Kim są najdrożsi artyści zachodniego rynku sztuki?

Publikacja: 13.05.2013 12:15

Francis Bacon, „Figure Writing Reflected In Mirror ”(1976), 40 mln USD

Francis Bacon, „Figure Writing Reflected In Mirror ”(1976), 40 mln USD

Foto: Archiwum

Współczesny rynek sztuki jest otwarty na nazwiska nowych, młodych artystów pochodzących z różnych zakątków świata. Niezmiennym jednak elementem działalności największych domów aukcyjnych są artyści o ugruntowanej już pozycji. To właśnie o aukcjach obrazów Warhola, Picassa czy Rothki najczęściej słyszymy w mediach, a kolekcjonerzy skłonni są wydać miliony, by zdobyć je do swojej kolekcji. Których artystów prace osiągały w ubiegłym roku najwyższe kwoty?

Aby zakwalifikować się do pierwszej piątki najdroższych artystów 2012 roku, należało osiągnąć sprzedaż na poziomie 153 mln USD. Taką kwotę udało się uzyskać Francisowi Baconowi. Jego najdroższą pracą w minionym roku okazała się „Figure Writing Reflected In Mirror" (1976). Obraz został sprzedany przez Sotheby's za 40 mln USD. Żadna praca tego artysty nie osiągnęła tak wysokiej ceny od 2007 roku. Dzieła Bacona są uznawane za jedne z bezpieczniejszych inwestycji na rynku sztuki. Wiedzą o tym kolekcjonerzy, którzy za niewielkie obrazy mistrza potrafią zapłacić 3 mln USD, a za najlepsze portrety ceny dobijają do 9 mln USD.

Mark Rothko to kolejne wybitne nazwisko, które znajdziemy w zestawieniu najlepiej sprzedających się artystów. Rothko zajmuje czwartą pozycję z wynikiem 166,7 mln USD. Najgłośniejszą dotychczas transakcją z udziałem pracy jego autorstwa jest: „Orange, Red, Yellow". Praca ta zmieniła właściciela za 77,5 mln USD. Aukcja odbyła się w maju 2012 roku w Christie's i ustanowiła nowy rekord w kategorii sztuki nowoczesnej i powojennej, bijąc tym samym poprzedni rekord z 2008 roku należący do dzieła Bacona: „Triptych" (1976).

Trzecie miejsce, w zestawieniu Top 5 zachodnich artystów w 2012 roku, zajmuje Gerhard Richter. Jest to jedyny żyjący artysta, który znalazł się w rankingu. Nie bez powodu Richter nazywany jest „Picassem XXI wieku". Jego prace łącznie osiągnęły sprzedaż na poziomie 262,7 mln USD. W zeszłym roku obchodził 80. urodziny, co przyczyniło się do zorganizowania licznych wystaw jego prac – od Tate Modern w Londynie po Centrum Pompidou w Paryżu. Najdroższą sprzedaną pracą tego artysty w 2012 r. był obraz „Abstraktes Bild" (809-4), sprzedany przez Sotheby's za 30,4 mln USD.

Ikona świata sztuki, twórca kubizmu, Pablo Picasso zajął drugie miejsce z obrotem w wysokości 286,1 mln USD. Najdroższą pracą Picassa w ubiegłym roku była „Nature Morte Aux Tulipes" (1932), którą dom aukcyjny Sotheby's sprzedał w listopadzie za 37 mln USD. Rekord tego artysty pozostał jednak niezagrożony, ponieważ w 2010 r. obraz „Nude", Green Leaves and Bust (1932) zmienił właściciela za 95 mln USD.

Numerem jeden wśród najdroższych zachodnich artystów jest Andy Warhol. Sprzedaż jego prac w 2012 roku zamknęła się ostatecznie na poziomie 329,5 mln USD. Jest to prawdopodobnie jedyny twórca, który podważa jedną z ważniejszych zasad rządzących rynkiem sztuki. W jego przypadku trudno bowiem mówić o tym, że im rzadsze i trudno dostępne dzieła, tym większa ich wartość. Głównym motywem pracy Warhola była masowa produkcja i powtarzalność, co doprowadziło go do stworzenia blisko 400 tys. prac. Najlepszą transakcją w 2012 roku była sprzedaż  dzieła zatytułowanego „Statue of Liberty" (1962). Praca ta zajmuje trzecie miejsce wśród najdroższych dzieł króla pop artu. Cena, jaką zapłacono za powyższą pracę, to 39 mln USD. Aukcja odbyła się w Chriestie's 14 listopada 2012 r.

Ikony świata sztuki będą nadal rozchwytywane przez wymagających i zamożnych kolekcjonerów. Nie tylko?jednak najbogatsi korzystają z hossy na rynku sztuki. Za większą część obrotów na rynku aukcyjnym odpowiedzialna jest klasa średnia. Jak podaje raport Art Price, aż 80 proc. transakcji w 2012 r. stanowią dzieła o wartości bliskiej 5 tys. USD. Oprócz bezpiecznej i stabilnej lokaty inwestycje w dzieła sztuki pozwalają zyskać więcej niż tylko pieniądze. W ten sposób?wzbogacamy nasze wnętrza, wizerunek, ale przede wszystkim dajemy wyraz naszej osobowości i?indywidualności.

Parkiet PLUS
Rząd nadrabia stracony czas na lądzie i na morzu
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Parkiet PLUS
Problem deponentów: co szybciej spadnie – inflacja czy stopy?
Parkiet PLUS
Zyski spółek z S&P 500 rosną, ale nie tak szybko jak ten indeks
Parkiet PLUS
Tajemniczy inwestor, czyli jak spółki z GPW traktują drobnych graczy
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Parkiet PLUS
Ile dotychczas zyskali frankowicze
Parkiet PLUS
Napływ imigrantów pozwolił na odwrócenie reformy podnoszącej wiek emerytalny