Główne indeksy zmierzają do końca tygodnia na czerwono - traci S&P500 (-0,9%), Nasdaq (-1,5%), DJIA (-1,37%) oraz Russell 2000 (-1,87%).
Aktywność w amerykańskiej gospodarce otarła się w lutym o spadek. Zbiorczy wskaźnik PMI osunął się do najniższego od 17 miesięcy poziomu (do 50,4 z 52,7 w styczniu), głównie za sprawą usług, które wyhamowały po raz pierwszy od dwóch lat. Zdaniem dostawców usług, spadek koniunktury w sektorze (mniejszy output, mniej zamówień) jest wynikiem obaw o zmiany w wydatkach federalnych i niepewność wobec ekonomicznych skutków taryf celnych planowanych na marzec i kwiecień.
Najnowsze dane kontrastują z popularną tezą, że “Trump jest dobry dla biznesu”. Po miesiącach tzw. Trump Trade, tj. euforii rynków finansowych inspirowanej zapowiedziami deregulacji oraz renesansu amerykańskiego przemysłu, zarówno producenci, jak i konsumenci zaczęli dostrzegać długofalowe skutki polityki prezydenta USA. Problemem numer jeden pozostaje inflacja i spadek siły nabywczej Amerykanów na skutek wprowadzanych ceł. Raport S&P Global podkreślił również, że obserwowana obecnie ekspansja przemysłu może być tak naprawdę krótkoterminowym efektem większych zamówień w obawie o przyszły wzrost cen.
Giełdy europejskie zamknęły tydzień w mieszanym nastroju, odzwierciedlając tym samym wydźwięk danych PMI. Aktywność w Europie podtrzymała marginalny wzrost z zeszłego miesiąca, jednak wciąż brak poprawy w kluczowych dla Europejskiego Banku Centralnego obszarach - popyt konsumentów pozostaje rekordowo słaby, co przekłada się również na spadek zatrudnienia, zwłaszcza we Francji, która zaliczyła jeden z największych spadków aktywności od miesięcy. Niemniej, francuski CAC40 dodał dzisiaj 0,4%, wzrosty również odnotowano na giełdzie w Mediolanie (FTSE MIB: +0,45%) i Zurychu (SMI: +1,1%). Na czerwono natomiast niemiecki DAX (-0,12%) oraz brytyjski FTSE 100 (-0,04%).
Sytuacja na GPW nieco się ustabilizowała po ostatnich spadkach w obawie o rozkład relacji dyplomatycznych między Trumpem a Zelenskim. WIG20 odbił dzisiaj 0,17%, kończąc tydzień z zyskiem 1,7%. Wzrosty odnotowały również małe spółki indeksu sWIG80 (+0,88%), natomiast korekta trwa dalej na średnich spółkach (mWIG40: -0,1%).