Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 07.02.2017 00:14 Publikacja: 05.02.2015 13:00
Foto: GG Parkiet
Czy zaprzestanie obrony kursu franka przez Szwajcarski Bank Narodowy było dobrą decyzją?
Samo zaprzestanie obrony kursu franka było decyzją słuszną, gdyż administracyjnie ustalony kurs walutowy nigdy nie będzie lepiej oddawał realiów gospodarczych danego kraju niż kurs ustalony na wolnym rynku. Niewłaściwy był jednak sposób zaprzestania obrony poziomu 1,20 CHF. Aktualne tendencje w komunikacji banków centralnych z rynkiem mają na celu kierowanie oczekiwaniami uczestników rynków co do przyszłych kierunków polityki monetarnej. Ma to na celu adaptacyjne wprowadzanie zmian w polityce pieniężnej, tak, żeby podmioty gospodarcze mogły odpowiednio wcześnie dostosować swoje decyzje ekonomiczne do spodziewanych w przyszłości poziomów stóp procentowych lub poziomów kursu walutowego. SNB kompletnie zaskoczył rynek, przez co nikt nie zdążył się przygotować do nowej ceny franka. Na tej niezapowiedzianej decyzji straci zarówno gospodarka Szwajcarii, jak i firmy oraz instytucje zagraniczne, które posiadają chociażby niewielką ekspozycję na franka.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.
Pozytywny scenariusz dla Ukrainy jest nadal bardziej prawdopodobny - mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista organizacji przedsiębiorców Pracodawcy RP.
Giełdowi inwestorzy rozgrywają zakończenie konfliktu zbrojnego za wschodnią granicą jak dobrą wiadomość dla polskiej gospodarki. Wiele krajowych firm mogłoby wziąć udział w odbudowie Ukrainy. Tylko co to de facto oznacza, jaka może być skala projektów i czy pokój wystarczy, by ruszyły? Sprawdzamy.
Od pewnego czasu giełda nic nie dawała ani spółce, ani głównym akcjonariuszom. Z ulgą przyjęliśmy decyzję KNF o zgodzie na opuszczenie giełdy – mówi Wojciech Rybka, prezes i wiodący akcjonariusz spółki Drozapol-Profil.
Złoty w piątek, w szczególności w drugiej części dnia, znów zyskiwał na wartości.
Notowania głównej pary walutowej utrzymywały się w poniedziałek powyżej poziomu 1,08, chociaż jeszcze nie tak dawno wieszczono jej spadek nawet poniżej 1,00. Dzisiaj już mało kto widzi na horyzoncie taką wartość.
Wycena złotego konsekwentnie pozostaje zdominowana przez aspekty geopolityczne, w szczególności te związane z przyszłością Ukrainy.
Złoty w piątek tracił na wartości zarówno względem dolara, jak i euro. Ruch ten nie był jednak zbyt duży.
Początek piątkowego handlu na rynku walutowym nie przyniósł znaczących ruchów. Czy sytuacja zmieni się w ciągu dnia?
Amerykańska waluta kontynuuje w piątek odbicie, jakie widoczne było w czwartek. W narracji rynków wysuwa się data 2 kwietnia, kiedy to USA mają wprowadzić tzw. cła wzajemne wobec swoich partnerów handlowych, co generuje coraz większą niepewność odnośnie prognoz globalnego wzrostu gospodarczego.
Czwartek przynosi wyraźniejsze podbicie dolara na szerokim rynku, chociaż wczorajszy przekaz z FED był raczej krokiem w stronę powrotu do obniżek stóp procentowych za kilka miesięcy - rynek widzi taką możliwość od czerwca.
Trudno ocenić, w jakim tonie wypadła wczorajsza decyzja Rezerwy Federalnej. Fed podtrzymał swoją prognozę dwóch obniżek stóp procentowych, ale jednocześnie widzi wyższą inflację w tym roku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas