Bukowina Tatrzańska wciąż jest żywa w pamięci rynku kapitałowego

19. konferencja Izby Domów Maklerskich znów dostarczyła uczestnikom wielu wrażeń. Była to doskonała okazja do wymiany poglądów, ale także zacieśnienia relacji biznesowych.

Publikacja: 18.03.2019 14:30

Kolejna konferencja Izby Domów Maklerskich w Bukowinie Tatrzańskiej poświęcona przyszłości rynku kapitałowego przeszła do historii. Dyskusjami, zarówno tymi oficjalnymi podczas paneli dyskusyjnych, jak i tymi kuluarowymi, rynek będzie żył jednak jeszcze długo. Na konferencji znów bowiem nie brakowało emocji. Kiedy zaś te po części oficjalnej opadły, był również czas, aby zacieśnić relacje biznesowe. Status święta rynku kapitałowego, jakim od kilku lat legitymuje się impreza organizowana przez IDM, do czegoś przecież zobowiązuje.

Tematy przewodnie

Konferencje IDM w każdym roku mają kilka tematów, które przewijają się praktycznie w każdym panelu. W tym roku była to strategia rozwoju rynku kapitałowego, której projekt nie tak dawno został opublikowany przez MF, program PPK, który ma ruszyć w lipcu tego roku, odbudowa zaufania do rynku po tym, co się działo w ubiegłym roku, czy też rola innowacji na rynku kapitałowym. – Rynek potrzebuje większej skali. Będzie ona, jeśli będzie więcej kapitału i wiarygodności. Musimy więc budować bazę kapitałową W tym kontekście niezwykle istotny jest program PPK, ale musimy także budować zaufanie do rynku. Jeśli zaś chodzi o strategię rynku, to jest ona ważna, ale bez kapitana, który będzie za nią odpowiedzialny, będzie to zwykły dokument – mówił Waldemar Markiewicz, prezes Izby Domów Maklerskich. W dyskusjach panelowych przewijał się również temat GetBacku. – GetBack odbił się bardzo dużym echem na rynku. Panika w połowie roku była ogromna. Rynek obligacji praktycznie zamarł. Upłynie jeszcze trochę czasu, zanim podniesiemy się po tym, co wydarzyło się w 2018 r. – wskazywała Iwona Sroka, członek zarządu grupy Murapolu.

Wizja przyszłości

Pytania, jak będzie wyglądał rynek, były ważne nie tylko w kontekście tego, co się wydarzyło w ubiegłym roku, ale także w świetle zachodzących zmian technologicznych. Mówił o nich Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP, w rozmowie z Andrzejem Stecem, redaktorem naczelnym „Parkietu". – Proces technologizacji jest nieunikniony. Nie będzie placówek bankowych, takich jakie są teraz. Musimy się zmieniać nie za szybko, aby nie stracić starych klientów, i nie za wolno, aby nie stracić tych, którzy chcą korzystać z nowych technologii – tłumaczył Jagiełło. Patronem medialnym konferencji był „Parkiet".

 

 

Parkiet PLUS
Zyski spółek z S&P 500 rosną, ale nie tak szybko jak ten indeks
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Parkiet PLUS
Tajemniczy inwestor, czyli jak spółki z GPW traktują drobnych graczy
Parkiet PLUS
Ile dotychczas zyskali frankowicze
Parkiet PLUS
Napływ imigrantów pozwolił na odwrócenie reformy podnoszącej wiek emerytalny
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Parkiet PLUS
Wstrząs polityczny w Tokio, który jakoś nie wystraszył inwestorów
Parkiet PLUS
Coraz więcej czynników przemawia przeciw złotemu