Rynek kapitałowy potrzebuje odgórnego wsparcia
Kondycja rynku w Polsce pozostawia sporo do życzenia. Nie ma złotego środka, by go uleczyć. Lista spraw do załatwienia jest długa i wiele z nich ociera się o decyzje polityczne – wskazują uczestnicy debaty „Parkietu”.
„Parkiet” ma 30 lat. Debata o przyszłości rynku kapitałowego w Polsce
Czy jest nam potrzebna strategia rynku kapitałowego. A jeśli tak, to jaka? Jakiej giełdy chcieliby inwestorzy indywidualni, a jakiej domy maklerskie i emitenci? Jak przyciągnąć na Giełdę Papierów Wartościowych nowe spółki? I wreszcie, jak przekonać Polaków do inwestowania na warszawskiej giełdzie? Odpowiedzi na te pytania padły w trakcie debaty zorganizowanej w dniu 30-lecia Gazety Giełdy i Inwestorów „Parkiet”.
Polska giełda źle gra swoją rolę
Wzrost wartości notowanych na GPW spółek nie nadąża za wzrostem szerokiej gospodarki. W rezultacie rola giełdy w finansowaniu rozwoju maleje. Odwrócić ten trend nie będzie łatwo, bo Polacy nie mają zaufania do instytucji rynku kapitałowego.
30 rekinów polskiej giełdy. Rozwinęli biznesy i są miliarderami
Z okazji 30-lecia „Parkietu” postanowiliśmy sprawdzić, jak wyglądałaby lista 30 największych indywidualnych inwestorów na GPW. Łącznie mają oni akcje warte niemal 68 mld zł. Zdecydowana większość tych osób to przedsiębiorcy z krwi i kości, którzy w latach 90. zakładali swoje biznesy, a następnie wprowadzili je na giełdę. Zestawienie otwiera Tomasz Biernacki z Dino.
„Parkiet” był świadkiem wielu hoss, kryzysów i afer
Dokładnie 30 lat temu w kioskach ukazał się pierwszy numer „Parkietu”. W trakcie tych lat wspólnie spędzonych z inwestorami nie brakowało ciekawych tematów, które zapełniały kolumny naszej gazety. Przypominamy najważniejsze wydarzenia, którymi żyły rynki.
Czy świat będzie lepszy w 2054?
Gospodarka globalna za 30 lat będzie kształtowana przez sprzeczne trendy. Starzeniu się Zachodu i Chin towarzyszyć będzie eksplozja demograficzna w krajach biedniejszych. Barierą dla robotyzacji może stać się natomiast nieumiejętnie prowadzona zielona transformacja.