Tylko 12 proc. inwestorów indywidualnych reaguje na zmienność rynku, sprzedając swoje inwestycje. Jak wynika z najnowszego badania Pulsu Inwestora Indywidualnego, przeprowadzonego przez platformę tradingową eToro, inwestorzy indywidualni na całym świecie trzymają się strategii długoterminowych, aby radzić sobie z zmiennością rynku. Podobne zachowania można zaobserwować także w Polsce. I chociaż 35 proc. objętych analizą Polaków w obliczu niepewności chce dokonać rebalansowania swoich portfeli, jednak równie duża grupa – 31 proc. – planuje trzymać się swojej dotychczasowej strategii inwestycyjnej w okresach zmienności rynku i nie uwzględnia w niej znaczących zmian. W Polsce inwestorzy indywidualni przyjmują raczej długoterminową perspektywę inwestycyjną. Prawie połowa (47 proc.) uczestników badania trzyma swoje pozycje przez lata, a kolejne 5 proc. przez dekady. Jednak nadal duża liczba inwestorów przyjmuje krótszy horyzont inwestycyjny: 34 proc. trzyma aktywa przez miesiące, 8 proc. przez kilka tygodni, a 2 proc. przez kilka dni.
Choć na świecie widoczny jest trend coraz większej dywersyfikacji, z analizy eToro wynika, że aktywa Polaków są stosunkowo jednorodne. Ponad dwie trzecie z nich (67 proc.) posiada 10 lub mniej różnych inwestycji, podczas gdy tylko 2 proc. respondentów znacząco dywersyfikuje swój portfel i posiada ponad 50 różnych instrumentów. Polski inwestor posiada średnio 10,4 różnych aktywów (indywidualne akcje, ETF–y, obligacje itp.) w swoim portfelu. Zmienność rynku to dla 15 proc. okazja do zainwestowania większej kwoty, ale 12 proc. reaguje na nią, sprzedając swoje aktywa.
Czytaj więcej
Rada Polityki Pieniężnej nie zaskoczyła i pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Deponentów to w sumie ani ziębi, ani grzeje – wciąż realnie tracą przez inflację.
Badanie eToro wykazało również, że inwestorzy zachowali pewność w ocenie swojej sytuacji. Większość (55 proc.) uważa, że są na dobrej drodze, aby osiągnąć swoje cele inwestycyjne. Z raportu wynika także, że polscy inwestorzy mają większe zaufanie do kondycji polskiej gospodarki (52 proc. respondentów) niż do rynku globalnego (48 proc.). Jednocześnie Polacy, podobnie jak w poprzednich latach, za istotny czynnik ryzyka dla swoich inwestycji uważają inflację, myśli tak 24 proc., to spadek o 4 proc. w porównaniu do IV kwartału 2024 roku. Na drugim miejscu wśród znaczących ryzyk nadal wymieniają także konflikt zbrojny (22 proc.).
– Zmienność rynkowa, która pojawiła się na początku tego roku, wciąż stanowi wyzwanie dla inwestorów detalicznych, jednak dane pokazują, że trzymają się oni długoterminowych strategii. Wyraźnie widać, że polscy inwestorzy przywiązują coraz większą wagę do długoterminowego podejścia – ponad dwie trzecie z nich utrzymuje swoje pozycje przez lata i dekady, co świadczy o rosnącej dojrzałości rynku – skomentował Paweł Majtkowski, analityk eToro.