Polscy inwestorzy liczą na Wall Street i technologie

36 proc. polskich inwestorów indywidualnych ocenia, że rynek USA wygeneruje najwyższe stopy zwrotu w 2025 roku, wyprzedzając Europę (28 proc.) i Chiny (25 proc.). Najbardziej atrakcyjny sektor to wciąż technologie.

Publikacja: 06.02.2025 11:45

Polscy inwestorzy liczą na Wall Street i technologie

Foto: Adobe Stock

Inwestorzy indywidualni na całym świecie w 2025 roku kierują swoje zainteresowanie na rynek akcji w USA, sektor technologiczny i kryptowaluty – wynika z najnowszego kwartalnego raportu „Puls Inwestora Indywidualnego”, przygotowanego przez platformę eToro. W Polsce dominującymi sektorami w portfelach inwestorów są technologie, nieruchomości, energetyka oraz usługi finansowe.

W badaniu przeprowadzonym wśród 10 000 inwestorów indywidualnych z 12 krajów 45 proc. respondentów wskazało, że to rynek amerykański zapewni najwyższe stopy zwrotu w 2025 roku, wyprzedzając Chiny (24 proc.) i Europę (20 proc.). W Polsce dane te wynoszą odpowiednio: 36 proc. dla rynku USA, 28 proc. dla Europy i 25 proc. dla Chin.

Czytaj więcej

Kamil Cisowski, DI Xelion: Złoto i srebro będą lepsze od S&P 500

Na pytanie o rynek akcji z największym potencjałem stóp zwrotu w 2025 roku, 56 proc. globalnych respondentów wybrało swój rynek krajowy. W Polsce 51 proc. inwestorów również wskazało na krajowy parkiet. W Europie inwestorzy z największym optymizmem patrzą na perspektywy rynków w swoim regionie: 23 proc. Niemców, 21 proc. Francuzów, 25 proc. Hiszpanów, 21 proc. Włochów i 29 proc. Holendrów uważa, że Europa będzie najlepiej prosperującym rynkiem w 2025 roku. W Polsce 28 proc. respondentów podziela tę opinię.

– Wśród polskich inwestorów wiarę w to, iż to właśnie Stany Zjednoczone przyniosą w tym roku najwyższe zyski, deklaruje 36 proc. badanych – podczas gdy wśród inwestorów globalnych ten odsetek wynosi 45 proc. Wynika to z faktu, że wielu polskich inwestorów wciąż nie inwestuje na rynkach światowych, koncentrując się głównie na rynku lokalnym. Niestety oznacza to w ostatnich latach brak możliwości zarabiania na najnowszych trendach, których przedstawicieli nie znajdziemy na warszawskim parkiecie – komentuje Paweł Majtkowski, analityk eToro.

Technologie i kryptowaluty najważniejsze dla polskich inwestorów w 2025 roku

Zapytani o sektory, w których planują zwiększenie zaangażowania w 2025 roku, inwestorzy indywidualni na całym świecie najczęściej wskazywali technologie – w Polsce wybór ten deklaruje 16 proc. respondentów. W ciągu roku zainteresowanie tym sektorem na naszym rynku wzrosło o 3 p.p. w porównaniu z IV kwartałem 2023 roku.

Drugim najczęściej wybieranym obszarem w Polsce pozostają nieruchomości, które przyciągają 13 proc. inwestorów, z kolei sektor energetyczny i usługi finansowe są preferowane przez po 11 proc. respondentów.

Jeśli chodzi o klasy aktywów, kryptowaluty są uważane za najbardziej obiecującą klasę aktywów przez 24 proc. inwestorów w naszym kraju. Chociaż kryptoaktywa nadal pozostają na pierwszym miejscu, ich popularność spadła z 26 proc. do 24 proc. w porównaniu z IV kwartałem 2023 roku.

Na liście preferowanych klas aktywów znajdują się także: krajowe obligacje (13 proc.), surowce (13 proc.) oraz zagraniczne obligacje (8 proc.). Z kolei tylko 7 proc. polskich inwestorów planuje inwestycję w gotówkę – wartość ta pozostaje stabilna rok do roku.

– W minionym kwartale inwestorzy z całego świata wyraźnie postawili na dywersyfikację portfeli, natomiast Polacy wciąż pozostają wierni branży technologicznej. Nie zmienia tego ani rosnące ryzyko korekty, ani wysokie wyceny najważniejszych amerykańskich firm technologicznych. Co istotne, nie można stwierdzić, że polskimi inwestorami kieruje wyłącznie chciwość – o czym świadczy spadek z 26 proc. do 24 proc. odsetka osób wybierających Bitcoina i kryptowaluty, mimo że czwarty kwartał zdecydowanie należał do tych aktywów. Nie zaskakuje też niska popularność gotówki wśród polskich inwestorów, ponieważ nawet najlepsze bankowe lokaty roczne od jesieni ubiegłego roku przynoszą realne straty – i prawdopodobnie tak będzie przez cały 2025 rok – uważa Paweł Majtkowski.

Zaufanie inwestorów globalnie rośnie, w Polsce pozostaje stabilne

Globalnie inwestorzy indywidualni wykazują umiarkowanie wyższy poziom zaufania do swoich portfeli w porównaniu z końcem ubiegłego roku.

Dane pokazują istotne różnice w poziomie zaufania w różnych krajach. Najwyższe zaufanie odnotowano w Holandii (93 proc.), następnie w Niemczech (82 proc.) oraz w Polsce i we Włoszech (po 78 proc.). Największy wzrost zaufania w Europie odnotowano w Hiszpanii (+9 p.p.). Francja pozostaje krajem o najniższym poziomie zaufania inwestorów (70 proc).

Inwestycje
Złoto jest traktowane jako najlepsze zabezpieczenie przed Trumpem
Inwestycje
Kamil Cisowski, DI Xelion: Złoto i srebro będą lepsze od S&P 500
Inwestycje
Jarosław Sadowski, Rankomat: Poszukiwacze lokat muszą mieć plan B
Inwestycje
Nerwowo po wprowadzeniu ceł. "Na razie to wciąż tylko korekta spadkowa"
Inwestycje
Kto zastąpił na amerykańskiej giełdzie spółki technologiczne?
Inwestycje
Ropa naftowa oddaje tegoroczne zyski. Tylko na chwilę?