P.C.: Powinniśmy bardziej iść w stronę preferencji dla instrumentów rynku kapitałowego, a nie lokat. To, co poznaliśmy, to krok w dobrą stronę, ale jest jeszcze dużo do zrobienia. Brakuje mi w tych propozycjach elementu związanego z długoterminowym inwestowaniem. Jednak jestem optymistą, trzeba docenić pierwszą propozycję, ale trzeba rozmawiać dalej.
Piotr Cwynar, zastępca dyrektora, BM Pekao
Piotr Cwynar, zastępca dyrektora, BM Pekao
Foto: Fotorzepa/M. Stelmach
„Jako społeczeństwo nie mamy zwyczaju inwestowania na giełdzie. Potrzeba czasu, aby uświadomić nowe pokolenia, że rynek faktycznie jest opcją na pomnożenie aktywów. To jednak będzie bardziej ewolucja, a nie rewolucja"
Maciej Pietraszkiewicz, dyrektor w BM Citi Handlowy
Maciej Pietraszkiewicz, dyrektor w BM Citi Handlowy
Foto: Fotorzepa/M. Stelmach
„Ważne jest mówienie przez specjalistów, osoby związane z rynkiem, prostym językiem. Często mówimy o edukacji klientów, ale jako branża też musimy postawić na naszą edukację właśnie w zakresie komunikacji z klientami".
Sebastian Zadora, dyrektor w DM BOŚ
Sebastian Zadora, dyrektor w DM BOŚ
Foto: Fotorzepa/M. Stelmach
„Kiedyś spółki wchodziły na giełdę głównie po kapitał. Kosztem tego były wymagania informacyjne. Dzisiaj możliwości dostępu do kapitału się zwiększyły. Cena transparentności zaś wzrosła i to jest powodem trudności z przyciągnięciem jakościowych emitentów".
Opinia:
Kluczowa jest promocja rynku kapitałowego
Izabela Olszewska, członek zarządu, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie
Izabela Olszewska, członek zarządu, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie
Foto: materiały prasowe
Jako GPW deklarujemy chęć i gotowość do działania na rzecz podniesienia poziomu wiedzy finansowej Polaków – mówi Izabela Olszewska, członek zarządu GPW.
Zakładamy, że poprawiające się w tym roku warunki makroekonomiczne mogą stworzyć sprzyjające okoliczności dla rynku kapitałowego, potencjalnie umożliwiając nowe debiuty giełdowe. Umacniający się złoty skutkuje zwiększonym zainteresowaniem inwestorów zagranicznych naszym rynkiem, co bezpośrednio przekłada się na korzyści dla spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Liczymy, że otoczenie będzie sprzyjać rozwojowi naszego rynku kapitałowego. Ale jak dodatkowo możemy go napędzać?
Atrakcyjne propozycje na rynku pierwotnym stanowią jeden z głównych motywatorów dla mobilizacji inwestorów. Grudniowy, udany debiut Murapolu oraz wyraźna poprawa wycen sygnalizują rozpoczęcie ożywienia na rynku IPO. Mamy nadzieję, że ten trend utrzyma się dłużej. Drugim głównym motywatorem dla mobilizacji inwestorów jest wachlarz dostępnych produktów inwestycyjnych. GPW sukcesywnie rozbudowuje swoją ofertę produktową, czego przykładem mogą być m.in. wprowadzone ostatnio nowe kontrakty terminowe na akcje, nowy typ instrumentu ETC na złoto fizyczne czy produkty strukturyzowane. Giełda również finansuje program pokrycia analitycznego, tak aby inwestorzy mieli dostęp do rzetelnych i aktualnych informacji, umożliwiających im podjęcie świadomych decyzji inwestycyjnych. Ewolucja potrzeb inwestorów wymaga otwarcia się na nowe rozwiązania i innowacje, a nierzadko także zmiany przepisów prawa.
Jedną z podstawowych zmian, którą sygnalizujemy od lat, a której potrzebuje warszawska giełda, aby skutecznie rozwijać ofertę dla inwestorów, jest zmiana formy prawnej polskich ETF-ów z FIZ na powszechną w całej Unii Europejskiej UCITS. Jeszcze częściej i dłużej jest sygnalizowana przez rynek potrzeba wprowadzenia korekt w systemie podatkowym, które mogłyby przyczynić się do większego zainteresowania giełdą. Obniżenie kosztów może zachęcać oszczędzających do długoterminowego lokowania środków na rynku kapitałowym. Im więcej będzie zachęt dla inwestorów, tym bardziej atrakcyjne będzie pozyskiwanie kapitału poprzez giełdę dla potencjalnych emitentów. Im większa będzie liczba kupujących i sprzedających na rynku, tym większa jest jego płynność.
W długim terminie najważniejsza jest jednak promocja rynku kapitałowego jako wehikułu rozwoju gospodarki i narzędzia do bezpiecznego pomnażania zasobów finansowych. Obecnie tylko co 12. Polak inwestuje na rynku kapitałowym, dlatego tak ważna jest rola edukacji ekonomicznej. Im wyższy poziom wiedzy, tym większe zaufanie do rynku i otwartość na inwestowanie. Instytucje finansowe odgrywają w tym znaczną rolę. Giełda rozumie to zobowiązanie, dlatego edukowanie, promowanie i informowanie o rynku są jednymi z celów statutowych GPW. A od 2015 r. realizujemy misję edukacyjną także za pośrednictwem Fundacji GPW. Pamiętajmy jednak, że nawet najskuteczniejsza pojedyncza instytucja nie osiągnie tego, co daje systemowe podejście. Aby działania na rzecz edukacji finansowej miały jak największy zasięg i pozytywny efekt, konieczna jest współpraca. W 2023 r. powstał projekt Krajowej Strategii Edukacji Finansowej dla Polski, który może być świetnym drogowskazem do ułożenia takiej współpracy. Jako GPW deklarujemy chęć i gotowość do działania na rzecz podniesienia poziomu wiedzy finansowej Polaków.