Ale równocześnie ponad 40 proc. potrafi podjąć decyzję dotyczącą zakupu jakiegoś dobra w sposób impulsywny (bez starannego zastanowienia, czy ich na to stać, czy nie), a co czwarta osoba nie płaci w terminie swoich rachunków. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż rok temu. Oznacza to, że przeciętnie zarabiający dłużnik na spłatę zobowiązań musi pracować 3 miesiące i 20 dni, przeznaczając na ten cel całą pensję. Co więcej, Polacy nie budują poduszki finansowej na przyszłość – tylko 25 proc. ma zgromadzone oszczędności na minimum pół roku (co daje nam 21. miejsce w Europie). To pokazuje jak nieprzygotowani jesteśmy na różne sytuacje życiowe, np. utratę pracy. Z niepokojem myślimy też o emeryturze, obawiając się o swoją sytuację finansową. Polska zajmuje ostatnie miejsce w Europie pod względem pewności obywateli co do zachowania godziwych warunków życia na emeryturze.
Polaków uważnie monitoruje swoje sprawy finansowe, ale równocześnie ponad 40 proc. potrafi podjąć decyzję dotyczącą zakupu jakiegoś dobra w sposób impulsywny
Polacy nie budują poduszki finansowej na przyszłość: tylko taki odsetek ma zgromadzone oszczędności na minimum pół roku (co daje nam 21. miejsce w Europie).
Te dane potwierdzają potrzebę edukacji finansowej i wsparcia w odpowiedzialnym zarządzaniu finansami osobistymi. Dlatego mBank obrał ten właśnie aspekt za pierwszy cel realizowany w ramach deklaracji dotyczącej wspierania zdrowia finansowego i bankowości włączającej organizacji UNEP-FI (Inicjatywy Finansowej Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska). Tym celem jest zwiększanie i utrzymanie odporności finansowej i finansowego dobrostanu Polaków, poprzez wsparcie w zarządzaniu wydatkami oraz budowaniu poduszki finansowej. Cel mBanku wyznaczony wraz z UNEP-FI to zwiększenie do min. 50 proc. odsetka klientów którzy uważają, że są odporni finansowo. Ma w tym pomóc Menadżer Finansów, dostępny w aplikacji mobilnej mBanku oraz serwisie transakcyjnym. Poprzez prezentowanie bieżących wpływów i wydatków, ich kategoryzację oraz porównywanie w czasie pozwala on analizować bieżące finanse i zarządzać nimi.
Czytaj więcej
Rada Polityki Pieniężnej znów nie zmieniła stóp i w tym roku już tego niemal na pewno nie zrobi. Poczeka do przyszłego roku. Realnym zyskom z depozytów zaszkodzi natomiast rosnąca inflacja.