Inflacja bazowa w maju wyhamowała z 4,1 do 3,8 proc. r./r. Ceny z wyłączeniem energii i żywności poprzednio wolniej rosły niemal trzy lata temu. – Wskaźnik nieprzerwanie obniża się od minięcia w marcu ub.r. szczytu na poziomie 12,3 proc. r./r. Skok cen bazowych wyniósł zaledwie 0,1 proc. m./m. i był najsłabszy od listopada 2023 r. – podkreśla Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.
Jednak jego zdaniem wszystko wskazuje na to, że lada moment inflacja bazowa może nieznacznie odbić. W drugiej części roku powinna przyspieszać w kierunku 4,5 proc. r./r. – Dołoży to istotną cegiełkę do wywindowania dynamiki CPI powyżej 5 proc. r./r. Inflacja konsumencka do spadków powróci dopiero za około rok. Skutecznie uniemożliwi to wznowienie cyklu obniżek stóp procentowych, który na poziomie 5,75 proc. zatrzymany został w czwartym kwartale ub.r. po zaledwie dwóch cięciach o łącznie 100 pkt baz. – przewiduje analityk.
Prof. Stanisław Gomułka zauważa, że ochronne działania są usuwane, oprócz tego rosną płace. Pewien wzrost inflacji będzie miał miejsce i nie jest to żadna niespodzianka. – Pytanie tylko – czy będzie to wzrost do poziomu znacząco powyżej 4 proc.? Pytanie też, jaka będzie decyzja Rady Polityki Pieniężnej? Oczekuję, że w ciągu najbliższych trzech, czterech kwartałach Rada obniży stopy procentowe z poziomu 5,75 o jakieś 50–75 punktów bazowych. W dalszym ciągu stopy procentowe będą powyżej inflacji. Jesteśmy w obszarze dodatnich realnych stóp procentowych – co nie miało miejsca w ostatnich dwóch, trzech latach. Tak być powinno – ocenia ekonomista.
Czytaj więcej
Jak informuje Centrum Edukacji dla Bezpieczeństwa Rynku Finansowego, powołane przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) i działający w jego strukturach Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego w polskim sektorze finansowym (CSIRT KNF), przestępcy wykorzystują wizerunek znanych instytucji, aby zwiększać wiarygodność kampanii phishingowych, dlatego też regularnie podszywają się pod polskie banki