Już 43 proc. ankietowanych Polaków oszczędza obecnie z myślą o sprecyzowanym celu. Wśród nich jest najwięcej 18–29-latków (57 proc.) i osób z najwyższymi dochodami od 7000 zł netto w górę (63 proc.). Po przeciwnej stronie znalazło się 57 proc. Polaków, którzy nie oszczędzają na określony cel. W tej grupie dominują osoby po 70. roku życia (69 proc.) oraz zarabiające do 2000 zł na rękę (70 proc.) – wynika z badania Santander Consumer Banku „Polaków portfel własny: oszczędny jak Polak”.
Na co zbieramy pieniądze?
Najczęstszym powodem jest „czarna godzina”. Niestabilność dzisiejszego świata sprawia, że taką odpowiedź wybrało aż 41 proc. ankietowanych, którzy oszczędzają aktualnie na konkretny cel. Drugi, równie ważny cel to remont lub zakup domu czy mieszkania (38 proc. osób z tej grupy). Ostatnie miejsce na podium zajmuje przyjemniejszy powód, czyli wyjazdy urlopowe – już co trzecia osoba, która oszczędza aktualnie na sprecyzowany cel (34 proc.), zbiera na taką okazję.
Cele oszczędnościowe nie różnią się znacząco ze względu na płeć. Warto jednak zauważyć, że to mężczyźni częściej oszczędzają na wypadek nieprzewidzianych wydarzeń – taką motywacją kieruje się 47 proc. panów z grupy ankietowanych ograniczających wydatki w związku ze sprecyzowanym celem w porównaniu z 36 proc. kobiet. Za to panie częściej myślą o zakupie lub remoncie mieszkania za zaoszczędzone pieniądze. Tak wskazało 41 proc. kobiet spośród ankietowanych oszczędzających na określony cel w porównaniu z tylko 34 proc. mężczyzn z tej grupy respondentów.
Czytaj więcej
Czy będziemy bezpieczniejsi? Najnowsze badanie przeprowadzone przez Association of Certified Fraud Examiners (ACFE) i SAS wykazało, że zainteresowanie sztuczną inteligencją (AI) i technologią uczenia maszynowego (ML) jest większe niż kiedykolwiek wcześniej. 18 proc. specjalistów deklaruje wykorzystanie tej technologii.