Po kolejnej podwyżce stopa referencyjna wynosi obecnie 6 proc. Scenariusz analityków ING Banku Śląskiego nadal zakłada docelowe stopy na poziomie 8,5 proc. – Wzrost inflacji bazowej wskazuje na silne efekty wtórne, co wymaga dalszych podwyżek – stwierdzają.
Jak podał NBP, w maju inflacja bazowa po wyłączeniu cen administrowanych (podlegających kontroli państwa) wyniosła 14 proc., wobec 12,2 proc. miesiąc wcześniej; po wyłączeniu cen najbardziej zmiennych – 10,4 proc., wobec 9,3 proc. miesiąc wcześniej; po wyłączeniu cen żywności i energii – 8,5 proc., wobec 7,7 proc. w kwietniu.
Inflacja wciąż w górę
Ceny w ujęciu miesięcznym w maju wzrosły w niemal wszystkich kategoriach produktów i usług. We wszystkich natomiast zanotowano wzrost cen w ujęciu rocznym. Najwyższa inflacja widoczna jest w grupach, na które mocno wpływa trudna sytuacja na rynku surowców energetycznych. Ceny w transporcie wzrosły r./r. o 25,8 proc., a ceny za użytkowanie mieszkania lub domu i nośników energii o 22 proc. KIG prognozuje dalszy wzrost inflacji (przynajmniej do jesieni) spowodowany m.in. wojną na Ukrainie i jej skutkami dla rynku surowców energetycznych i rolnych.
Do jakiego poziomu mogą wrosnąć stopy procentowe w tym cyklu ich podwyżek w Polsce? – Decyzje RPP będą pewnie pochodną przebiegu ścieżki CPI, na co wpływ będzie też miało kształtowanie się koniunktury. Już w ostatnim komentarzu rada zwróciła uwagę na stopniowe pogarszanie się aktywności w gospodarce światowej i spodziewane obniżenie dynamiki aktywności w Polsce w II kwartale – zauważa Dawid Pachucki, główny ekonomista PZU. I przypomina, że prezes NBP Adam Glapiński podczas ostatniej konferencji prasowej stwierdził, że obecnie jesteśmy bliżej końca podwyżek stóp i nie wykluczył scenariusza pierwszej ich obniżki w końcu 2023 r. – W tym kontekście przypominamy fragment ostatniego komentarza rady mówiący o tym, że podwyższanie stóp procentowych NBP wraz z wygasaniem wpływu szoków obecnie podbijających ceny będzie oddziaływać w kierunku stopniowego obniżania się inflacji w kolejnych latach.